Dział: Pielęgnacja z natury

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Witamina C w kosmetykach – regeneracja skóry i ochrona przed starzeniem się

Witamina C (kwas L-askorbinowy) uważana jest za witaminę młodości. Kojarzymy ją głównie jako składnik świeżych warzyw i owoców, spotykamy pod postacią suplementów diety na odporność, ale jest również jednym z popularniejszych komponentów kosmetyków, szczególnie o charakterze regenerującym skórę, przeciwstarzeniowym i antyoksydacyjnym.

Czytaj więcej

Medycyna przyszłości. Mikroodżywianie – część 2

W pierwszej części artykułu opublikowanej w ubiegłym wydaniu przybliżono koncepcję Aktywnego Odżywiania Komórkowego, ekosystemu jelitowego oraz strefy trawienia. W poniższym opracowaniu skupiono się na komunikacji międzykomórkowej, systemie obrony komórkowej i mikroodżywianiu w kontekście prawidłowej pracy mózgu.

Czytaj więcej

Jak przygotować skórę na wiosnę, czyli co jeść, by skóra odzyskała blask?

W artykule dokonano przeglądu badań potwierdzających, że po wymagającym okresie zimy dostarczanie składników odżywczych, takich jak witaminy antyoksydacyjne A, C i E, witaminy D, koenzym Q10 i wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, ma wpływ na odzyskanie przez skórę blasku.

Czytaj więcej

Regeneracja skóry po zimie – masło mango, masło shea, masło kakaowe

Zimową porą niska temperatura i wilgotność, ogrzewanie w pomieszczeniach, suche powietrze oraz ekspozycja na mróz i wiatr mogą sprawić, że skóra stanie się sucha, matowa, pomarszczona i straci zdrowy blask. Szukając sposobów na odżywienie i nawilżenie skóry, warto zapoznać się z bogactwem tradycyjnej medycyny indyjskiej, ajurwedy. Jest to holistyczny system opieki zdrowotnej opierający się na wnikliwej i szczegółowej diagnozie oraz wieloaspektowym podejściu do terapii. Ajurweda oprócz leczenia i profilaktyki zdrowotnej zajmuje się także naturalną, indywidualnie dobraną do potrzeb pielęgnacją, odpowiednią do panującej pory roku.

Czytaj więcej

Przeciwstarzeniowe właściwości oleju z opuncji figowej

Pierwsze owoce opuncji dotarły na kontynent europejski prawdopodobnie już pod koniec XV w. po powrocie wyprawy Krzysztofa Kolumba. Stąd też używana do tej pory nazwa ficus indica (figa indyjska). Aktualnie najwięcej na świecie oleju z opuncji figowej importuje się z Maroka, gdzie nazywany jest potocznie „naturalnym botoksem”.

Czytaj więcej

Ajurwedyjskie naturalne metody stosowane w przypadku nadmiernej potliwości ciała

Pocenie się jest naturalnym, fizjologicznym mechanizmem termoregulacyjnym. Zarządza nim autonomiczny układ nerwowy, natomiast przebiega poprzez funkcje umiejscowionych w skórze gruczołów potowych, które wydzielają substancję składającą się z wody, elektrolitów oraz minerałów, takich jak sód i potas. Kiedy pocenie jest większe niż wynika to z potrzeb fizjologicznych, nazywane jest nadmierną potliwością.

Czytaj więcej

Olej arganowy – płynne złoto wywodzące się z marokańskiej medycyny ludowej

Olej arganowy to substancja pozyskiwana z drzewa arganowego (łac. Argania spinosa), spotykanego także pod nazwą argania żelazna, argania żelazodrzew, olejara żelazna, tłuścianka żelazna[1]. Drzewo arganowe jest endemitem występującym przede wszystkim na obszarach południowo-zachodniego Maroka, gdzie zajmuje powierzchnię ok. 700–800 tys. hektarów.

Czytaj więcej