Akupunktura w leczeniu nadciśnienia tętniczego

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Nadciśnienie tętnicze definiowane jest jako stan, w którym ciśnienie krwi płynącej w tętnicach jest większe od przyjętej normy. Ze względu na zagrażające życiu człowieka skutki nadciśnienia w rozwiniętych społeczeństwach przywiązuje się dużą wagę do rozpoznawania i leczenia tego stanu. Ocenia się, że w krajach rozwiniętych nadciśnienie tętnicze dotyczy ok. 25% populacji, a w Polsce – 29%.
 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak diagnozować nadciśnienie tętnicze?
  • Na czym polega leczenie nadciśnienia w Medycynie Chińskiej?
  • Czy akupunktura może zastąpić farmakologiczne leczenie nadciśnienia?


Obowiązująca obecnie definicja nadciśnienia tętniczego, przyjęta w 2003 roku przez European Society of Hypertension oraz European Society of Cardiology, a także przez Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, uznaje za nadciśnienie przekroczenie wartości 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i/lub 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. Stopniowo wprowadza się nadciśnieniowe nazewnictwo również dla niższych, do tej pory uznawanych za prawidłowe wartości ciśnienia, definiując na przykład skurczowe ciśnienie w przedziale 121–130 jako stan przednadciśnieniowy.

POLECAMY

Ciśnienie tętnicze a choroby

Warto podkreślić, że ciśnienie tętnicze krwi jest parametrem podlegającym w ludzkim organizmie regulacji. Gdy jesteś zdrowy, organizm jest w stanie rozszerzać lub kurczyć łożysko naczyniowe w zależności od potrzeb, dlatego ciśnienie tętnicze podniesione w jednym konkretnym momencie nie musi być patologią. Dopiero zaburzenia jego regulacji skutkujące przewlekłym jego podniesieniem są stanem niebezpiecznym, szczególnie ze względu na swoje odległe skutki, obejmujące możliwość dysfunkcji właściwie każdego narządu – często nerek, serca, mózgu czy oka. To właśnie korelacja ciśnienia tętniczego z poważnymi chorobami tych narządów spowodowała tak wielkie zainteresowanie tym parametrem współczesnej medycyny.

Badanie pulsu w Medycynie Chińskiej

Wobec powyższych informacji wydaje się oczywiste, że nadciśnienie tętnicze jako jednostka chorobowa nie było w ogóle rozpoznawane w starożytnych Chinach. Tamtejsi lekarze n...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI