Czarnuszka przeciw wirusom, pasożytom, bakteriom, grzybom i nie tylko

Fitoterapia Otwarty dostęp

Niewiele gatunków roślin zostało tak dokładnie przebadanych pod kątem ich właściwości leczniczych, potencjału, mechanizmu działania, oceny bezpieczeństwa i badań toksykologicznych co czarnuszka siewna. Surowiec jest szeroko wykorzystywany w leczeniu wielu chorób i dolegliwości, a swoje działanie zawdzięcza unikalnemu składowi. Nie sposób w jednym artykule opisać dokładnie tę niezwykłą roślinę, dlatego skupię się na kilku wybranych zagadnieniach, czyli na przeciwpasożytniczym, przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym działaniu czarnuszki.

Czarnuszka siewna, Nigella sativa L., z rodziny jaskrowatych, jest wysoce cenną rośliną leczniczą, szeroko stosowaną na całym świecie. Jest ziołem niezwykle popularnym i wykorzystywanym w różnych systemach medycyny, takich jak Yunani (medycyna persko-arabska), Ajurweda lub Siddha (tradycyjna medycyna południowoindyjska). Muzułmanie uznają czarnuszkę za jeden z najwspanialszych surowców leczniczych; w Medycynie Proroczej (al-Tibb al-Nabawi)1 zalecane jest regularne stosowanie Nigelli. I bardzo słusznie, ponieważ wyciągi z niej do dziś stosuje się jako wszechstronne remedium przeciw: nadciśnieniu tętniczemu, cukrzycy, czy jako środek poprawiający trawienie, o działaniu moczopędnym, przeciwbiegunkowym, przeciwbólowym, przeciwpasożytniczym, przeciwbakteryjnym, grzybobójczym, przeciwnowotworowym, przeciwutleniającym, spazmolitycznym, przeciwzapalnym, przeciwalergicznym, przeciwdrobnoustrojowym, gastroochronnym, hepatoprotekcyjnym, nefroprotekcyjnym, immunostymulującym… Faktycznie, „czarnuszka wyleczy wszystko, oprócz śmierci” – tak podobno zwykł mawiać prorok Muhammad.
Nazwę Nigella czarnuszka zawdzięcza swojej czarnej barwie, z języka łacińskiego niger oznacza czarny. Inne, synonimiczne nazwy to: czarnucha, kmin czarny, czarny kminek, panna w zieleni, Kalonji, nasiona błogosławieństw lub kąkolnica2. 

POLECAMY

Pochodzenie i skład rośliny

Nigella sativa wywodzi się z Europy Południowej, Afryki Północnej i z Azji Południowo-Zachodniej, jest uprawiana w wielu krajach na świecie, takich jak Bliski Wschód i region basenu Morza Śródziemnego, na południu Europy, w Indiach, Pakistanie, Syrii, Turcji i Arabii Saudyjskiej. Jest to jednoroczna roślina kwitnąca, osiągająca 20–90 cm wysokości. Jej kwiaty są bardzo piękne, delikatne, zwykle w kolorze białym, jasnoniebieskim, jasnofioletowym, zdarzają się także odcienie żółte lub różowe. Mają od 5 do 10 płatków. Owocem jest duża i napompowana torebka złożona z 3–7 połączonych pęch...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI