Kiełkowanie nasion może znacznie zwiększyć zawartość niektórych witamin, a wśród nich witamin z grupy B. Witaminy z grupy B, do których należą witaminy B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (niacyna), B6 (pirydoksyna), B9 (kwas foliowy) i B12 (kobalamina), odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu i metabolizmie2. W kiełkach soi poziom kwasu foliowego (B9) był wyższy nawet o 65–275%, a w kiełkach fasoli mung nawet o 78–326%, w porównaniu do surowych nasion, natomiast witaminy B1 i B6 zostały oznaczone na poziomie 11,8 mg/100 g suchej masy w kiełkach gryki3.
POLECAMY
Głównym źródłem witaminy C są owoce i warzywa, jednak ostatnie badania pokazują, że kiełkowanie roślin może znacznie zwiększyć zawartość tego związku. Akumulacja witaminy C w kiełkujących nasionach jadalnych i kiełkach może być spowodowana syntezą de novo, ponieważ stwierdzono, że większość nasion przed kiełkowaniem posiadała bardzo niską lub nawet niewykrywalną zawartość witaminy C.
Badania przeprowadzone na kiełkach fasoli mung wykazały, iż kiełkujące nasiona po upływie 1–5 dni zawierały nawet o 13,5–24 razy więcej witaminy C niż przed kiełkowaniem4.
Witam...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Dodatkowe artykuły i filmy
- ...i wiele więcej!