Dołącz do czytelników
Brak wyników

Kontrowersje w naturoterapii

9 grudnia 2019

NR 16 (Grudzień 2019)

DMSO – naturalny środek przeciwbólowy i immunomodulujący

0 1341

W poszukiwaniu remedium na wiele przewlekłych problemów zdrowotnych, z którymi boryka się obecnie medycyna akademicka, pacjenci bardzo często kierują się w stronę niekonwencjonalnych środków medycyny alternatywnej. Jednym z przykładów środków leczniczych jest DMSO.

DMSO po raz pierwszy zostało „wytworzone” w XIX w. w Niemczech, jako efekt uboczny w procesie pozyskiwania papieru. Jednak jako związek chemiczny odkrył je rosyjski naukowiec Alexander Zaytsev, w 1866 roku – choć tylko po to, aby na następne 80 lat zostało ono w odmętach laboratorium. Komercyjne wytwarzanie DMSO ma swój początek w latach 50. XX wieku, czyli od momentu wielkiego rozwoju branży chemicznej w USA. W 1961 roku doszło do spotkania dwóch naukowców – dr Jacoba, który był głównym transplantologiem oraz szefem zespołu transplantologów na Uniwersytecie w Oregonie, oraz Herschlera, badającego DMSO pod wpływem jego zastosowania jako rozpuszczalnika. Ich spotkanie doprowadziło do użycia DMSO jako środka ochronnego do przewozu narządów przeznaczonych do przeszczepu.

Właściwości przeciwbólowe DMSO

Działanie analgetyczne, które osiąga się po zaaplikowaniu DMSO, można byłoby przypisać eksperymentalnie redukcji nerwowego przewodnictwa impulsów, czyli zwolnieniu prędkości przewodzenia nerwowego lub nawet zablokowaniu tak zwanych włókien typu C. 
To takie „powolne” odczucia bólowe przepływające o prędkości przewodzenia od 0,5 do 2 m/s. Nie chodzi tu o „zagłuszenie” w zwykłym tego słowa znaczeniu, ponieważ ciągle jeszcze może być odczuwane kłucie w danej tkance. DMSO nie jest zatem żadnym środkiem znieczulającym. Testy neurologiczne pozostają pozytywne. 
Wielu autorów podkreśla, że efekty łagodzące ból wynikają z właściwości wyłapywania rodników lub też właściwości przeciwzapalnych DMSO, ponieważ to one właśnie blokują ból wywoływanymi w tkance procesami. Jacob i Rosenbaum zaobserwowali, że złagodzenie bólu następuje zwykle od 30 do 60 minut po aplikacji preparatu i utrzymuje się od 4 do 6 godzin, przy czym intensywność powracającego bólu z reguły jest niższa.
W przypadku PBS, które charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym pęcherza, wpływającym na bolesne oraz częste oddawanie moczu, DMSO podawane pacjentom przynosi wyraźną poprawę stanu zdrowia, a także spadek częstotliwości oddawania moczu oraz mniejsze odczucie bólu.

Działanie immunomodulujące

Jeśli chodzi o wpływ DMSO na pracę układu immunologicznego, to czynnikami, które dodatkowo wpływają na pracę układu odpornościowego, są cytokiny zapalne, wytwarzane naturalnie przez nasz organizm, jednak ich poziom drastycznie wzrasta w momencie infekcji, treningu, kontuzji czy choroby. Cytokinami, które naturalnie wytwarzane są w naszym organizmie, a których poziom zależny jest od tego, co się aktualnie dzieje w naszym ciele, są między innymi IL-6, TNF-a czy IL1b.
Il-6 to cytokina naturalnie produkowana przez nasz organizm np. po ciężkim treningu, kiedy ma doprowadzić do zmniejszenia stanu zapalnego oraz regeneracji uszkodzonych włókien mięśniowych. Rodzi się więc pytanie, jak coś, co ma naturalnie działać antyzapalnie, może stać się nagle prozapalne? Wszystko zależy od tego jak i gdzie powstaje. Jeżeli produkowane jest przez mięśnie – pełni funkcję antyzapalną, jednak kiedy wydzielana jest przez makrofagi, jej działanie jest już prozapalne. Jak zawsze, nasze ciało dąży do równowagi. 
Il-6 będzie podwyższona w takich przypadkach, jak: otyłość, palenie papierosów, aktywność fizyczna (w nadmiarze), stosowanie złej diety – bogatej w rafinowane cukry, brak snu, niedbałość o swój rytm dobowy, brak regeneracji – co chyba dla każdego brzmi znajomo. Jej...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy