Metoda Wima Hofa – wpływ na organizm człowieka

Kontrowersje w naturoterapii

Wim Hof to 60-letni Holender znany z zamiłowania do zimna. Wim jest wyjątkową i charyzmatyczną osobą, dla większości osób niemających kontaktu z zimnem może wydawać się nieco ekscentryczny. Na swoim koncie ma wiele rekordów Guinnessa. Kilkakrotnie wspinał się w samych szortach na Kilimandżaro i niewiele zabrakło, a w ten sam sposób zdobyłby najwyższą górę świata Mount Everest.

Biegnąc w szortach i bez butów, pokonał odległość półmaratonu oraz maratonu za kołem podbiegunowym. W pojemniku wypełnionym lodem spędził prawie dwie godziny, utrzymując przy tym swoją temperaturę ciała. Ze względu na swoje wyczyny/dokonania otrzymał pseudonim Ice Man.
Wim Hof stworzył swoją metodę (WHM – Wim Hof Method) w 2010 r., łącząc takie elementy jak medytacja, ekspozycja na zimno i techniki oddechowe. Następnie poddał się szeregowi testów, udowadniając tym samym jej skuteczność w warunkach laboratoryjnych. Warto przyjrzeć się poszczególnym składowym metody Wima Hofa. Jak wyżej napisałem, składa się ona z trzech głównych filarów. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zaczął praktykę od tylko jednego z tych elementów. Jednak, aby odczuć maksymalne korzyści, trzeba jednocześnie stosować wszystkie trzy składowe. Dopiero wtedy wszystko funkcjonuje całościowo.

POLECAMY

R e k l a m a

ROLA ODDECHU – SKŁADOWA METODY HOFA

W ostatnich latach rośnie świadomość roli, jaką oddech odgrywa w naszym życiu. Za pośrednictwem technik oddechowych możemy wpływać na pracę układu nerwowego oraz rytm pracy serca. Oczywiście to, że oddech jest naszą najważniejszą potrzebą życiową, nigdy nie budziło wątpliwości, jednak traktujemy go jednocześnie w dużej mierze jako czynność autonomiczną. Większą uwagę poświęcamy mu dopiero w momencie wystąpienia trudności oddechowych i związanej z nimi praktyki fizjoterapeutycznej. Siła oddechu znana była na Wschodzie od tysięcy lat. Dawni jogini twierdzili, że długość życia odmierza się nie liczbą lat, lecz liczbą oddechów. Im spokojniej oddychasz, tym dłużej żyjesz. Gdy jesteśmy zdenerwowani i niespokojni, nasz oddech przyspiesza, jest nieregularny i przerywany. Oddech sam w sobie stanowi furtkę do naszego wnętrza. Trenując budujemy świadomość oddechu oraz zyskujemy kontrolę nad strefą mentalną i fizyczną. W świecie zachodnim zagadnieniom związanym z oddechem nie poświęcano zbyt wiele uwagi. Osobą, która wprowadziła zmiany w postrzeganiu tego tematu, bez wątpienia jest Wim Hof.

TRENING ODDECHOWY 

Jak wykonać taki trening? S...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI