Jakie korzyści „płyną” z kokosa – skuteczne nawadnianie i właściwości prozdrowotne

Dietoterapia

Żywność funkcjonalna, innowacyjne oraz egzotyczne produkty pojawiające się na polskim rynku bardzo szybko zyskują dużą popularność. Jednocześnie wzrasta zainteresowanie konsumenta właściwościami tych produktów. Ciekawą grupą asortymentową są napoje funkcyjne, w tym napoje izotoniczne.

Obserwuje się rosnącą tendencję do ich spożywania nie tylko wśród sportowców, ale także wśród osób mało aktywnych oraz dzieci i młodzieży. Okazuje się, że napoje izotoniczne nawadniają organizm efektywniej niż woda, co jest związane z ciśnieniem osmotycznym, które odpowiada płynom ustrojowym w organizmie. 

POLECAMY

Woda kokosowa – skąd pochodzi?

Kokos to drzewo owocowe, które występuje głównie w regionach tropikalnych i subtropikalnych1. Rośnie on głównie przy wąskich i piaszczystych wybrzeżach. Natomiast trudno uprawia się go w klimacie suchym, ponieważ wymaga częstego i obfitego nawadniania. Drzewa kokosowe – palmy – wymagają ciepłych warunków do wzrostu i nie tolerują zimna1–4. Owoc palmy kokosowej – kokos – jest pestkowcem, składającym się z trzech owocolistków5–9. Jego owocnię stanowi cienki egzokarp (zielona skórka), mezokarp, będący grubą warstwą brązowych włókien (tzw. koira), i endokar tworzący pestkę (tzw. orzech kokosowy), w której znajduje się bielmo w postaci wody kokosowej.
 

R e k l a m a


Palma kokosowa jest istotną rośliną w przemyśle spożywczym. Głównymi producentami kokosa są kraje azjatyckie. Za 68,5% światowej produkcji kokosa odpowiadają Indonezja, Filipiny i Indie10–11. Pozyskiwa-
ny z niej owoc – kokos – służy do produkcji wielu produktów, m.in.: oleju kokosowego, mleczka kokosowego, octu kokosowego, wiórek kokosowych, czy wody kokosowej. Do niedawna dużą popularnością cieszył się olej kokosowy. Jednak przeprowadzone badania żywieniowo-kliniczne potwierdziły niekorzystny wpływ jego nadmiernego spożycia na profil lipidowy krwi oraz większe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca12. Jest to spowodowane obecnością nasyconych krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które są szybko metabolizowane w organizmie i mogą przyczyniać się do zmiany profilu lipidowego krwi. Można więc zadać pytanie, dlaczego zatem niekorzystnych efektów zdrowotnych, wynikających ze spożycia oleju kokosowego, nie obserwuje się wśród populacji azjatyckiej. Otóż odpowiedź jest prosta: dieta, która zawiera olej kokosowy, jest bilansowana spożyciem korzystnie działającej wody kokosowej12. Takie zestawienie produktów pochodzących z kokosa pozwala na zbilansowanie niekorzystnych efektów zdrowotnych, jakie mogą wynikać ze spożycia samego oleju kokosowego, takich jak zwiększenie we krwi stężenia cholesterolu, lipoprotein o niskiej gęstości (LDL-C), co może prowadzić do rozwoju choroby niedokrwiennej serca13.
Woda kokosowa to popular...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI