Kontrowersyjne składniki kosmetyków

Naturalna pielęgnacja

Stany zapalne, alergie, zaczerwienienia – na te i inne problemy skórne stosujemy przeróżne kosmetyki. Często jednak poprawa po ich zastosowaniu jest tylko chwilowa. Okazuje się, że w skład tych produktów wchodzą szkodliwe substancje, które mogą nawet przenikać przez skórę do krwi i niekorzystnie wpływać na cały organizm.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakich składników unikać w kosmetykach?
Jak czytać etykiety kosmetyków?
Jak zrobić naturalny krem do różnych rodzajów skóry?

POLECAMY

 

W swojej ponad dwudziestoletniej praktyce kosmetologa miałam okazję obserwować bardzo różne problemy skórne, z którymi zwracały się do mnie pacjentki. Zawsze wspólnie szukałyśmy najlepszych, indywidualnie dopasowanych rozwiązań w kwestii zarówno zabiegów, które wykonywałam w gabinecie, jak i codziennej pielęgnacji, która jest nieodłączną częścią dbania o dobrą kondycję skóry.

Chcąc przetestować najpierw na sobie większość nowości wprowadzanych na rynek przez firmy farmaceutyczno-kosmetyczne, często wydawałam fortunę. Mimo to byłam rozczarowana, bo krem nie spełniał obietnicy z reklamy, w najlepszym zaś przypadku pielęgnacja pomagała, ale często po pewnym czasie stosowania kremu problem powracał. Takimi samymi doświadczeniami dzieliły się ze mną moje pacjentki.

Chwilowe zażegnanie problemu

Jak to możliwe? Nie zawsze obwiniałam za to produkt, skoro problem został przecież zażegnany podczas stosowania kosmetyku. Okazuje się jednak, że najczęściej mechanizm działania takich kosmetyków jest chwilowy, spowodowany stosowaniem dużej ilości sylikonów, parafiny czy wazeliny. Cera pozbawiona jest uczucia ściągania i tworzy się na niej film dający uczucie, że dany zabieg czy krem zaczyna nam służyć. Niestety, w efekcie przyczynia się do zapychania gruczołów łojowych i niewchłaniania potrzebnych substancji aktywnych. Ta sama sytuacja tyczy się alkoholi, np. etanolu, który sprawia, że produkt łatwo się wchłania, a przy skórach tłustych pozostawia ją matową. Jednak po dłuższym stosowaniu nasza skóra zostaje pozbawiona naturalnej ochrony, czyli płaszcza hydrolipidowego.

W rezultacie cera staje się przesuszona, o czym świadczy ściąganie i silne napięcie po zmyciu tej całej ilości szkodl...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI