Z artykułu dowiesz się:
- Jakie właściwości ma olej z wiesiołka w leczeniu AZS?
- W jakich schorzeniach stosuje się olej z ostropestu?
- Który olej poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego?
Decydując się na zakup oleju tłoczonego na zimno z surowców roślinnych, warto zwrócić uwagę na zawartość poszczególnych kwasów tłuszczowych w olejach i wybrać ten, który w swoim składzie ma przewagę kwasów tłuszczowych omega-3 nad omega-6, zaś oleje o wyższej zawartości tych kwasów (np. olej z pestek dyni) stosować okazjonalnie.
POLECAMY
Olej z wiesiołka (Oenothera biennia)
Wiesiołek jest rośliną pochodzącą z Ameryki Północnej, choć spotkać ją możemy również na południu Europy. Roślina ta ma żółte kwiaty, które kwitną wieczorem. Olej z wiesiołka zawiera duże ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) – kwas gamma-linolenowy (GLA) oraz kwas linolenowy (LA), które są prekursorami do powstawania kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Rdzenni Amerykanie używali tej rośliny do leczenia siniaków, jej korzeni do leczenia hemoroidów, a liści do leczenia skaleczeń, dolegliwości żołądkowo-jelitowych czy zapalenia gardła.
W dzisiejszych czasach olej z nasion wiesiołka stosowany jest głównie do leczenia atopowego zapalenia skóry (egzemy). Badanie przeprowadzone na 1200 osobach wykazało, że olej ten pomaga złagodzić przykre objawy ze strony skóry, w tym świąd, obrzęk oraz zaczerwienienie. Może być on stosowany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Wykazano również pozytywne działanie oleju z wies...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Dodatkowe artykuły i filmy
- ...i wiele więcej!