Dołącz do czytelników
Brak wyników

Dietoterapia

18 grudnia 2017

DODATEK NR (Wrzesień 2017)

Mało popularne oleje tłoczone na zimno

0 256

Oleje tłoczone na zimno z surowców roślinnych posiadają szczególnie cenne walory odżywcze i prozdrowotne. Cechują je wysoka zawartość składników bioaktywnych, ogromna ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz naturalne przeciwutleniacze. Wśród nich wyróżnić możemy oleje z wiesiołka, ostropestu, rokitnika, pestek dyni i czarnuszki, a także olej konopny czy rydzowy.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie właściwości ma olej z wiesiołka w leczeniu AZS?
  • W jakich schorzeniach stosuje się olej z ostropestu?
  • Który olej poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego?

Decydując się na zakup oleju tłoczonego na zimno z surowców roślinnych, warto zwrócić uwagę na zawartość poszczególnych kwasów tłuszczowych w olejach i wybrać ten, który w swoim składzie ma przewagę kwasów tłuszczowych omega-3 nad omega-6, zaś oleje o wyższej zawartości tych kwasów (np. olej z pestek dyni) stosować okazjonalnie.

Olej z wiesiołka (Oenothera biennia)

Wiesiołek jest rośliną pochodzącą z Ameryki Północnej, choć spotkać ją możemy również na południu Europy. Roślina ta ma żółte kwiaty, które kwitną wieczorem. Olej z wiesiołka zawiera duże ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) – kwas gamma-linolenowy (GLA) oraz kwas linolenowy (LA), które są prekursorami do powstawania kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Rdzenni Amerykanie używali tej rośliny do leczenia siniaków, jej korzeni do leczenia hemoroidów, a liści do leczenia skaleczeń, dolegliwości żołądkowo-jelitowych czy zapalenia gardła.

W dzisiejszych czasach olej z nasion wiesiołka stosowany jest głównie do leczenia atopowego zapalenia skóry (egzemy). Badanie przeprowadzone na 1200 osobach wykazało, że olej ten pomaga złagodzić przykre objawy ze strony skóry, w tym świąd, obrzęk oraz zaczerwienienie. Może być on stosowany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Wykazano również pozytywne działanie oleju z wiesiołka podczas leczenia nawrotów nowotworów piersi. W tej dziedzinie potrzebne są jednak dalsze badania.

Wspomnieć należy także, że przejawia on pozytywne działanie w leczeniu objawów menopauzalnych czy zespołu napięcia przedmiesiączkowego – dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Po spożyciu oleju z wiesiołka ustępują objawy związane z nadmierną tkliwością piersi, wzdęciami, retencją wody, trądzikiem, depresją, drażliwością czy bólami głowy.

Konsumpcja NNKT tworzy zdrowe środowisko dla poczęcia oraz wspomaga produkcję hormonów. Dodatkowo zwiększa produkcję śluzu szyjnego, więc olej z wiesiołka z powodzeniem może być stosowany w leczeniu niepłodności, jeśli będzie stosowany od pierwszego dnia cyklu aż do owulacji.

Wykazano, że oleje bogate w GLA redukują procesy zapalne i zmniejszają aktywność oksydacyjną wolnych rodników. Dzięki temu przynoszą ulgę osobom cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów, ponieważ powoduje to zmniejszenie bólu i sztywności stawów oraz zapewnia lepszą mobilność.

Stosowany na skórę, pozwala zachować jej jędrność i elastyczność, a nakładany na końcówki włosów skutecznie je regeneruje.

Olej z ostropestu (Sylibum marianum)

Ostropest jest roczną lub dwuletnią rośliną pochodzącą pierwotnie z Europy Południowej, obecnie uprawiany jest już na całym świecie. Wykorzystywany jest w leczeniu schorzeń wątroby i dróg żółciowych, depresji, cukrzycy, zaburzeń miesiączkowania, a także jako środek skuteczny w leczeniu zatruć, np. alkoholem czy toksynami.

Jednym z tradycyjnych zastosowań ostropestu była rehabilitacja po zatruciu śmiercionośnym grzybem Amanita phalloides. Pomaga on wydobywać toksyny z organizmu, które mogą powodować wiele nieprzyjemnych objawów i chorób, a nawet śmierć.

Ostropest zwiększa syntezę białek w wątrobie oraz działa jako środek blokujący toksyny poprzez hamowanie ich wiązania z receptorami błon komórkowych.

Badania sugerują, że ostropest zwiększa syntezę białek w wątrobie oraz działa jako środek blokujący toksyny poprzez hamowanie ich wiązania z receptorami błon komórkowych. Zawarta w nim sylimaryna zmniejsza stopień stłuszczenia wątroby oraz hamuje proces włóknienia hepatocytów, co może wykazywać pozytywne działanie w leczeniu niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Dodatkowo działa wspomagająco na odbudowę komórek wątroby.

Antyoksydanty zawarte w oleju neutralizują szkodliwe wolne rodniki, a także zapobiegają utlenianiu lipidów, spowalniając proces starzenia.

Olej ten posiada również właściwości antykancerogenne. Jest pomocny w leczeniu raka prostaty, piersi i skóry poprzez wzmocni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy