Dołącz do czytelników
Brak wyników

Dietoterapia

18 grudnia 2017

DODATEK NR (Wrzesień 2017)

Mało popularne oleje tłoczone na zimno

0 1030

Oleje tłoczone na zimno z surowców roślinnych posiadają szczególnie cenne walory odżywcze i prozdrowotne. Cechują je wysoka zawartość składników bioaktywnych, ogromna ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz naturalne przeciwutleniacze. Wśród nich wyróżnić możemy oleje z wiesiołka, ostropestu, rokitnika, pestek dyni i czarnuszki, a także olej konopny czy rydzowy.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie właściwości ma olej z wiesiołka w leczeniu AZS?
  • W jakich schorzeniach stosuje się olej z ostropestu?
  • Który olej poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego?

Decydując się na zakup oleju tłoczonego na zimno z surowców roślinnych, warto zwrócić uwagę na zawartość poszczególnych kwasów tłuszczowych w olejach i wybrać ten, który w swoim składzie ma przewagę kwasów tłuszczowych omega-3 nad omega-6, zaś oleje o wyższej zawartości tych kwasów (np. olej z pestek dyni) stosować okazjonalnie.

Olej z wiesiołka (Oenothera biennia)

Wiesiołek jest rośliną pochodzącą z Ameryki Północnej, choć spotkać ją możemy również na południu Europy. Roślina ta ma żółte kwiaty, które kwitną wieczorem. Olej z wiesiołka zawiera duże ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) – kwas gamma-linolenowy (GLA) oraz kwas linolenowy (LA), które są prekursorami do powstawania kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Rdzenni Amerykanie używali tej rośliny do leczenia siniaków, jej korzeni do leczenia hemoroidów, a liści do leczenia skaleczeń, dolegliwości żołądkowo-jelitowych czy zapalenia gardła.

POLECAMY

W dzisiejszych czasach olej z nasion wiesiołka stosowany jest głównie do leczenia atopowego zapalenia skóry (egzemy). Badanie przeprowadzone na 1200 osobach wykazało, że olej ten pomaga złagodzić przykre objawy ze strony skóry, w tym świąd, obrzęk oraz zaczerwienienie. Może być on stosowany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Wykazano również pozytywne działanie oleju z wiesiołka podczas leczenia nawrotów nowotworów piersi. W tej dziedzinie potrzebne są jednak dalsze badania.

Wspomnieć należy także, że przejawia on pozytywne działanie w leczeniu objawów menopauzalnych czy zespołu napięcia przedmiesiączkowego – dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Po spożyciu oleju z wiesiołka ustępują objawy związane z nadmierną tkliwością piersi, wzdęciami, retencją wody, trądzikiem, depresją, drażliwością czy bólami głowy.

Konsumpcja NNKT tworzy zdrowe środowisko dla poczęcia oraz wspomaga produkcję hormonów. Dodatkowo zwiększa produkcję śluzu szyjnego, więc olej z wiesiołka z powodzeniem może być stosowany w leczeniu niepłodności, jeśli będzie stosowany od pierwszego dnia cyklu aż do owulacji.

Wykazano, że oleje bogate w GLA redukują procesy zapalne i zmniejszają aktywność oksydacyjną wolnych rodników. Dzięki temu przynoszą ulgę osobom cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów, ponieważ powoduje to zmniejszenie bólu i sztywności stawów oraz zapewnia lepszą mobilność.

Stosowany na skórę, pozwala zachować jej jędrność i elastyczność, a nakładany na końcówki włosów skutecznie je regeneruje.

Olej z ostropestu (Sylibum marianum)

Ostropest jest roczną lub dwuletnią rośliną pochodzącą pierwotnie z Europy Południowej, obecnie uprawiany jest już na całym świecie. Wykorzystywany jest w leczeniu schorzeń wątroby i dróg żółciowych, depresji, cukrzycy, zaburzeń miesiączkowania, a także jako środek skuteczny w leczeniu zatruć, np. alkoholem czy toksynami.

Jednym z tradycyjnych zastosowań ostropestu była rehabilitacja po zatruciu śmiercionośnym grzybem Amanita phalloides. Pomaga on wydobywać toksyny z organizmu, które mogą powodować wiele nieprzyjemnych objawów i chorób, a nawet śmierć.

Ostropest zwiększa syntezę białek w wątrobie oraz działa jako środek blokujący toksyny poprzez hamowanie ich wiązania z receptorami błon komórkowych.

Badania sugerują, że ostropest zwiększa syntezę białek w wątrobie oraz działa jako środek blokujący toksyny poprzez hamowanie ich wiązania z receptorami błon komórkowych. Zawarta w nim sylimaryna zmniejsza stopień stłuszczenia wątroby oraz hamuje proces włóknienia hepatocytów, co może wykazywać pozytywne działanie w leczeniu niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Dodatkowo działa wspomagająco na odbudowę komórek wątroby.

Antyoksydanty zawarte w oleju neutralizują szkodliwe wolne rodniki, a także zapobiegają utlenianiu lipidów, spowalniając proces starzenia.

Olej ten posiada również właściwości antykancerogenne. Jest pomocny w leczeniu raka prostaty, piersi i skóry poprzez wzmocnienie układu immunologicznego oraz zwalczanie uszkodzeń DNA.

Olej z ostropestu wykazuje silnią działanie przeciwzapalne, które jest jedną z głównych przyczyn powstawania chorób serca. Wpływa on na zdrowie serca oraz pomaga obniżyć stężenie poziomu cholesterolu poprzez obniżenie stanu zapalnego. Zapobiega również uszkodzeniom oksydacyjnym w tętnicach, zmniejszając tym samym ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Badanie przeprowadzone w 2006 roku na pacjentach chorujących na cukrzycę wykazało znaczne obniżenie poziomu glukozy i insuliny na czczo u pacjentów przyjmujących sylimarynę (składnik oleju z ostropestu) w porównaniu z placebo, prawdopodobnie ze względu na wspomagające działanie na wątrobę.

Sylimaryna działa również jako hormetyna, zmniejszając skutki starzenia się skóry, spowodowane promieniowaniem UV na skórę.

Olej konopny (Cannabis sativa)

Konopie siewne pochodzą z Azji Centralnej, jednak dziś są już uprawiane na całym świecie. Cannabis sativa to naturalnie rosnące zioło, które od tysięcy lat używane jest do leczenia. Jest ono również stosowane w produkcji perfum, mydeł, świec i niektórych produktów spożywczych. Olej otrzymywany jest poprzez prasowanie nasion konopnych (jest to inny proces niż pozyskiwanie oleju z konopi) i zawiera jedynie śladowe ilości THC, dlatego też – w przeciwieństwie do oleju z konopi – nie posiada działania psychotropowego.

Słynie z orzechowego smaku, jest bogaty w białko, wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3 oraz nierozpuszczalny błonnik. Ponadto możemy w nim znaleźć witaminę E, takie minerały jak potas, magnez, żelazo, cynk, wapń i fosfor, a także stront, tor, arsen i chrom.

Badania wykazują, że kwas linolowy obecny w tym oleju może spowalniać procesy starzenia i zwalczać łuszczycę. Ponadto wspiera on działanie układu odpornościowego oraz poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

Olej konopny utrzymuje równowagę hormonalną dzięki zawartości kwasu gamma-linolenowego, który ostatecznie przekształca się w prostaglandynę PGE1, regulującą równowagę hormonalną. Jego stosowanie wpływa na złagodzenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz zmniejsza ból podczas menstruacji.

Z raportu „Journal of Nutraceuticals, Functional and Medicinal Foods” wynika, że dodatkowo dzięki doskonale wyważonemu stosunkowi kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 (3 : 1) przyspiesza procesy metaboliczne i wpływa na obniżenie się cholesterolu o niskiej gęstości, zmniejsza ryzyko raka, zapalenia i zakrzepów krwi. Z kolei z badań przeprowadzonych przez University of Maryland Medical Center wynika, że kwas alfa-linolenowy zawarty w oleju konopnym jest podobny do kwasów tłuszczowych omega-3 znajdujących się w oleju z ryb, więc może działać wspomagająco w zapobieganiu chorobom serca, zapaleniu stawów i depresji.

Co ważne, dzięki zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych olej konopny zapobiega demielinizacji układu nerwowego i niszczeniu osłony mielinowej.

W oleju konopnym możemy też znaleźć niektóre z terpenów, np. beta-kariofilen oraz mircen (są to aromaty zawarte w pieprzu i piżmie). Według najnowszych badań, beta-kariofilen działa jako kannabinoid w organizmie, oddziałując z receptorami komórkowymi, które regulują układ immunologiczny. Stwierdzono również, że mircen ma działanie przeciwdepresyjne i przeciwzapalne.

Stosowany zewnętrznie, ma działanie zmiękczające i nawilżające, zwiększa elastyczność skóry i zdolność retencji wody w tkankach, więc może być stosowany u osób z suchą, odwodnioną skórą.

Nie należy go stosować u osób z rakiem gruczołu krokowego lub przyj...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy