Z tego artykułu dowiesz się:
- Jaki jest główny cel medytacji?
- Jakie korzyści płyną z treningu umysłu?
- Jak urozmaicić medytację?
POLECAMY
Regularną praktykę medytacji uważam za jedno z najważniejszych ćwiczeń w moim życiu, dlatego dzisiaj chcę się podzielić kilkoma przemyśleniami na ten temat. Potraktuj to jako wstęp i zachętę do tego, aby zainteresować się medytacją.
W artykule postaram się krótko opisać, czym jest medytacja, jakie są jej rodzaje i w jaki sposób zacząć jej praktykowanie. To będą podstawowe i ogólne informacje, ale wystarczające do tego, aby zapoznać się bliżej z tematem i zacząć ćwiczyć.
Chcę również zaznaczyć, że opisuję medytację w bardzo praktyczny sposób, nie wnikając w kwestie religijne, filozoficzne ani historyczne.
Na początku był chaos
Swoją przygodę z medytacją zacząłem około dwóch lat temu. Z początku nie wiedziałem, jak się za to zabrać, więc postanowiłem zebrać trochę wiedzy o podstawach, aby później móc zacząć praktykę. Pierwsze kroki polegały na uświadomieniu sobie, czym jest chaotyczny umysł.
Procesy myślowe, których główną formą jest dialog wewnętrzny i wyobrażane obrazy, towarzyszą nam przez zdecydowaną większość życia. Jeśli jesteś osobą, która nie miała wcześniej styczności z medytacją, być może jeszcze nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak dużo myśli przepływa przez Twoją głowę każdej minuty Twojego życia.
Możesz zrobić mały eksperyment – wybierz punkt na ścianie i wpatruj się w niego przez minutę. Obserwuj swój umysł, usłysz swoje myśli. Jeśli w ogóle uda Ci się wytrwać całe 60 sekund, prawdopodobnie cały czas będziesz słyszał mówiący do Ciebie wewnętrzny głos. Niestety, u większości ludzi na świecie procesy myślowe tworzą tak duży chaos, że nie odbywa się to bez konsekwencji dla ich ciała – pojawiają się zmęczenie, stres, napięcie, trudności z koncentracją itp.
Kontrolowanie myśli
Pomyśl więc, jak wyglądałoby Twoje życie, gdyby w Twojej głowie zapanował głęboki spokój? Gdybyś na każde życzenie mógł mieć tam absolutną ciszę? Medytacja to ćwiczenie, które pozwala oczyścić umysł z niepotrzebnych myśli i zamiast tego wprowadzić tam czystą przestrzeń.
Gdy praktykujesz medytację, myśli nie przychodzą do Ciebie same z siebie – to Ty decydujesz, co pojawi się w Twojej głowie. A jeśli...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Dodatkowe artykuły i filmy
- ...i wiele więcej!