Dołącz do czytelników
Brak wyników

Kontrowersje w naturoterapii

19 grudnia 2017

DODATEK NR (Wrzesień 2017)

Multi Miracle Suplement – cudowny środek czy chemiczna pomyłka?

0 1406

W naszym społeczeństwie od lat szukamy remedium na problemy zdrowotne. Wydaje się, że znalezienie świętego Graala współczesnej medycyny jest gdzieś za rogiem, ale Big Pharma skutecznie go blokuje.

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym jest Multi Miracle Suplement?
  • Jakie działanie prozdrowotne wykazuje MMS?
  • Jakie skutki wywołuje długotrwałe stosowanie chloryny sodu?

Ludzi, którzy starają się pomagać naturoterapią, ziołolecznictwem czy akupunkturą, nazywa się szarlatanami. Jednak społeczeństwo zaczyna coraz bardziej odwracać się od medycyny akademickiej w kierunku „szamanów” i ich alternatywnych metod leczenia oraz holistycznego podejścia – w kwestiach zarówno terapii, jak i żywienia.

Niestety, w gąszczu nowych, cudownych sposobów terapii, które w XXI wieku wyrastają jak grzyby po deszczu, musimy oddzielić ziarna od plew i wybrać elementy faktycznie działające pozytywnie oraz odstawić te, których prozdrowotne właściwości są wątpliwe.

POLECAMY

Jednym z takich produktów, który zyskał już znaczną sławę, jest MMS – czyli Multi Miracle Suplement, w Polsce sprzedawany pod nazwą nadchloryn sodu. MMS jest produktem bardzo kontrowersyjnym, a jego główny propagator jest poszukiwany kilkunastoma listami gończymi. Zatem można postawić sobie pytanie – cud czy trucizna?

Jim Humble to inżynier i podróżnik, który jest autorem magicznego środka leczniczego, jak go sam nazywa – MMS. Opracował recepturę, podróżując po Afryce, gdzie jego towarzysze zarazili się malarią. Okazało się, że stosowanie takiego roztworu sprawdza się idealnie jako środek antymalaryczny.

Nadchloryn sodu oryginalnie używany jest do uzdatniania wody pitnej, ponieważ wykazuje silne działanie antybakteryjne, antywirusowe i antypasożytnicze. MMS jest natomiast 28-procentowym roztworem chlorynu sodu rozmieszanym w wodzie destylowanej. Wydaje się więc, że jest to raczej środek dedykowany gigantom chemicznym aniżeli medycynie alternatywnej. Jednak rzeczywistość, którą przedstawia autor książki będącą podwaliną do stosowania MMS, oraz jego wynalazca – Jim Humble – kreuje się nieco inaczej.

Budowa chemiczna MMS

MMS to związek zbudowany z dwóch atomów tlenu oraz jednego atomu tlenu. Według zaleceń Jima Humble’a, MMS należy wymieszać z kwasem cytrynowym, w wyniku czego otrzymujemy dwutlenek chloru. Dwutlenek chloru jest silnym wolnym rodnikiem (dzięki niesparowanemu elektronowi). Jednocześnie jest on dosyć wybrednym „utleniaczem” oraz biocydem, dzięki czemu działa zabójczo na patogeny.

MMS działa zabójczo na patogeny poprzez zaburzanie syntezy protein oraz enzymów bakteryjnych, przez co w swoim działaniu przypomina niektóre z dostępnych farmaceutycznych antybiotyków. Niestety, podobnie jak one, nie działa on wybiórczo i nie jest obojętny dla naszej mikroflory jelitowej. Zatem, jeżeli już decydujemy się na stosowanie MMS – pamiętajmy zawsze o probiotykach.

MMS jest znakomitym środkiem działającym przeciwpasożytniczo, wykazuje również silne działanie na cysty czy zwalczanie wirusów. Problem jednak pojawia się, gdy chodzi o samą gospodarkę krwionośną człowieka, ponieważ uszczupla on zasoby manganu.

Konsekwencje długotrwałego stosowania MMS

Badania nad stosowaniem dwutlenku chloru w wysokich dawkach przez długi czas wykazały spadek ilości hemoglobiny oraz wzrost ilości methemoglobiny, która, niestety, nie jest zdolna do przenoszenia cząsteczek tlenu w naszym organizmie. Doszło również do spadku ilości RBC, które same w sobie są dużymi rezerwuarami glutationu, jednego z najsilniejszych antyoksydantów d...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy