Dołącz do czytelników
Brak wyników

Kontrowersje w naturoterapii

21 lutego 2019

NR 11 (Luty 2019)

Mumio na mocne kości i stawy

0 2610

Mumio (mumijo, mumiyo, shilajit) jest mineralną smołą, która wydostaje się ze skał na znacznych wysokościach w Himalajach i Górach Tybetu (wygląda jak czarna, smolista maź). Jest to pospolita substancja używana w starożytnej praktyce medycyny ajurwedyjskiej, praktykowana od 5 tysięcy lat w celu zapobiegania chorobom i leczenia, pochodząca z Indii i nadal wykorzystywana w wielu krajach azjatyckich.

Jednym z powodów, dla których shilajit jest takim skutecznym środkiem leczniczym, jest wysoka zawartość kwasu fulwowego. Kwas fulwowy ma wiele udowodnionych korzyści – od poprawy stanu jelit po utrzymanie zdrowej skóry oraz wspomaganie w leczeniu urazów mięśni i kości. Ta starożytna substancja zawiera ogromną ilość kwasu fulwowego i jest jednym z najpowszechniejszych suplementów stosowanych w celu zwiększenia spożycia tego silnego kwasu.
Znany pod wieloma nazwami shilajit jest również nazywany naturalnym asfaltem, mineralnym woskiem, czarnym asfaltem, Asphaltum punjabianum, shargai, dorobi, barahshin, baragshun, mumlai, chag zhun, chao-tong, wu ling zhi, baad-a-ghee i arkhar-tash oraz mumiyo (zamiennie transliterowane jako mumijo, mumio, momia i moomiyo).

 

POLECAMY

Sekret Mumio

 

Skalne łzy czy szczątki fauny i flory

Gdy bujne lasy zostały jeszcze bardziej zagęszczone, gdy pojawiły się góry, a temperatura wokół nich zaczęła rosnąć, ze szczelin zaczęła wypływać substancja medyczna, o zabarwieniu od żółtawobrązowego do czysto czarnego, przy czym czarna odmiana uważana jest za najbardziej odżywczą – tak głosi stara teoria. Jednak sposób powstania mumio nie jest znany. Pojawiło się wiele teorii na ten temat, jednak żadna z nich nie wyjaśnia tej zagadki do końca. Starożytnym wydawało się, że wypłynęło ono ze skał, dlatego myśleli, że to zastygłe skalne łzy. Współcześni naukowcy próbują nadać swym wyjaśnieniom bardziej racjonalny wydźwięk. Niektórzy z nich zasugerowali się obecnością jadu pszczelego i twierdzą, że mumio to pozostałości gniazd górskich pszczół. Najnowsza teoria głosi, że to organiczne szczątki fauny i flory połączone z nieorganicznymi skalnymi minerałami. Składniki te wymieszały się podczas trwającego tysiące lat naturalnego procesu.
Nie jest jasne, czy shilajit jest substancją czysto biologiczną, czy geologiczną, ponieważ ma wysoką zawartość składników odżywczych występujących w obu kategoriach. Niektóre z najczęściej rozpoznawanych w nim składników odżywczych to kwas fulwowy oraz kwasy huminowe i dibenzo alfa-pyrony. Różne typy i marki produkujące suplementy zawierają różne stężenia niektórych witamin i minerałów. Powszechnie uważa się, że shilajit zawiera ponad 85 składników mineralnych w postaci jonowej i substancji humusowych (głównie kwas fulwowy i humusowy), reszta to aminokwasy, witaminy z grupy B, olejki eteryczne, prowitamina D, kwasy organiczne oraz pierwiastki mineralne, takie jak wapń, fosfor, sód, magnez, potas, żelazo, miedź, kobalt, mangan, selen, cynk, molibden, a nawet jad pszczeli.
Jedna porcja shilajit w proszku (około ½ łyżeczki) zawiera:

 • 3 kalorie,
 • 5,4 miligrama żelaza (30% RDI – zalecane dzienne spożycie),
 • 40 miligramów wapnia (4% RDI),
 • 2,8 mikrograma selenu (4% RDI),
 • 0,45 miligrama cynku (3% RDI).

Właściwości lecznicze mumio

Badania naukowe potwierdziły, że mumio to naturalny biostymulator, który:

 • dodatnio wpływa na procesy metaboliczne organizmu,
 • wykazuje właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne  i przeciwbólowe,
 • przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, w tym kości,
 • uzupełnia niedobory minerałów i witamin w organizmie.

Dlatego może pomóc w wielu chorobach, m.in. przy:

 • złamaniach – skraca czas zrastania się złamanych kości (2–2,5 razy), wzmacnia kruche kości,
 • zwichnięciach, stłuczeniach, naciągnięciach oraz szwach pooperacyjnych – przyspiesza gojenie się tych uszkodzeń,
 • chorobach skórnych, oparzeniach,
 • chorobach obwodowego układu nerwowego, a przede wszystkim zapaleniach nerwów,
 • chorobach układu krwionośnego, bo wzmacnia układ krwionośny i serce oraz przywraca procesy krwiotwórcze,
 • chorobach układu pokarmowego – szybko zwalcza zatrucia i niestrawność oraz odbudowuje mikroflorę przewodu pokarmowego,
 • chorobach górnych dróg oddechowych (choroby chroniczne, nieżyt, katar, kaszel, angina) oraz gruźlicy – trzykrotnie skraca czas jej leczenia.

Co więcej, mumio podnosi wydajność fizyczną i umysłową, dodaje energii i podwyższa potencję. Sportowcy nazywają mumio „eliksirem rekordów”, ponieważ pomaga organizmowi przezwyciężać znaczne fizyczne obciążenia. Wzmacnia też odporność na infekcje bakteryjne i wirusowe, a także niszczy gronkowce, paciorkowce i inne bakterie chorobotwórcze. Co więcej, chroni organizm przed gwałtownymi reakcjami na zmiany ciśnienia oraz usuwa negatywne następstwa przyjmowania leków, terapii napromieniowaniem i chemioterapii, zmniejsza świąd po ukąszeniach owadów, zmniejsza też ból zębów i pomaga w parodontozie. Nie mniej ważny jest fakt, że shilajit przyczynia się do wydalania z organizmu szkodliwych związków chemicznych oraz soli metali ciężkich.

Mumio a złamania

Słabe kości występują z reguły u osób, które mają niedobory wapnia i innych minerałów. Wapń potrzebny jest podczas wielu procesów zachodzących w naszym organizmie, więc przy występujących niedoborach zaczyna być on pobierany z kości, które stają się porowate i przez to bardziej podatne na pęknięcia i złamania. Wiele kobiet w okresie menopauzalnym cierpi na osteoporozę, czyli zrzeszotnienie kości. Mumio może pomóc w tych problemach. Przede wszystkim dlatego, że dostarcza organizmowi bardzo dobrze przyswajalnego wapnia i fosforu. Wapń trafia do kości, a fosfor jest niezbędny podczas regeneracji i bardzo korzystnie wpływa na układ kostny. Co więcej, mumio dostarcza do organizmu prowitaminę D, która pod wpływem promieni słonecznych jest przetwarzana w witaminy z grupy D. Witamina D ułatwia zaś wchłanianie wapnia i fosforu oraz zapobiega ich nadmiernemu wydalaniu z organizmu. Dzięki tym procesom osoby przyjmujące mumio wzmocniły swoje kości.
Przez wieki shilajit był używany do wspierania zdrowia mięśni, stawów i kości. Istnieją wstępne dowody na to, że pomaga on kościom regenerować się, chronić i spowalniać proces osteoporozy. Z badania otyłych pacjentów, opublikowanego w „Journal of Medicinal Food”, wynika, że suplementacja znacznie poprawiła funkcję i regenerację mięśni szkieletowych. Mumio poprawia więc stan kości, przyspiesza gojenie się złamań, a także wspomaga leczenie osteoporozy. Wszystko za sprawą kwasów huminowych, wśród których przeważa kwas fulwowy, mający zdolność stymulowania komórek do syntetyzowania związków wapnia w układzie kostnym. Miedź, nikiel, wapń, mangan, krzem i stront zawarte w mumio są nie tylko odpowiedzialne za wzmacnianie kości i stawów, ale również mogą przeciwdziałać powstawaniu artretyzmu i osteoporozy. Z drugiej strony niedobór magnezu może powodować przewlekłe stany zapalne, a jest jednym z najczęściej niedoborowych minerałów. Shilajit, dostarczając do organizmu magnez, zapobiega tym niedoborom. Dodatkowo znaleźć w nim możemy również potas, który pomaga w utrzymaniu prawidłowej gęstości mineralnej kości. Poza tym zawarte w mumio kwasy humusowe regenerują uszkodzone tkanki przez zwiększenie ich ukrwienia oraz wzrost metabolizmu komórkowego.
Wieloletn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy