Nawrotowe infekcje u dzieci – co jest celem terapii?

Naturoterapia dzieci

Od blisko 200 lat, czyli od czasu stwierdzenia przez Roberta Kocha bakterii w ciele chorego człowieka, toczy się w świecie nauki zażarta dyskusja dotycząca odpowiedzi na pytanie: Czy obecność w chorej tkance specyficznych mikroorganizmów jest przyczyną, czy skutkiem choroby? Odpowiedź ta ma znaczenie fundamentalne, gdyż warunkuje wybór procedury terapeutycznej. Przyjrzyjmy się bliżej obu poglądom.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy antybiotykoterapie wpływają na przebieg i nawracalność infekcji?
  • Jaką rolę w organizmie pełni zdrowy mikrobiom?
  • Na czym polega „Nowa Medycyna”?

 

POLECAMY

Na początek warto przypomnieć, że Robert Koch jako pierwszy sfotografował bakterię, wyizolowaną z materiału pobranego od chorego osobnika. Fotografia ta została uznana za dowód infekcyjnego podłoża choroby. Na tej podstawie Koch sformułował postulaty, czyli warunki uznania choroby za infekcyjną. Niestety, nigdy nie zostały one udowodnione i wiele chorób uznanych za infekcyjne ich nie spełnia, np. kiła, trąd czy AIDS.

Zniszczyć wroga antybiotykiem

Koncepcja ta zakłada, że w projekcie natury wystąpił błąd w postaci zaistnienia złośliwych, szkodliwych form życia, których jedynym zadaniem jest niszczenie środowiska, w tym innych form życia, w szczególności tych wyżej rozwiniętych. Według zwolenników Darwina przyroda to pole krwawej, bezwzględnej selekcji i walki o dostęp do ograniczonych zasobów natury. W tym wojennym ujęciu radykalne zniszczenie wroga przez podanie antybiotyku jest najrozsądniejszym rozwiązaniem.

I tak przez ostatnie 80 lat (pierwsza wytwórnia penicyliny powstała w 1938 roku) medycyna akademicka z entuzjazmem testowała ten paradygmat, dzięki czemu, oczywiście, uratowano niezliczoną liczbę ludzkich istnień. Jednak wnikliwe analizy przynoszą nie tylko dobre wieści. Coraz więcej badań wskazuje na to, że po każdej, nawet krótkiej kuracji antybiotykowej ogólny stan pacjenta jest gorszy niż przed zachorowaniem. Wygląda na to, że po podaniu antybiotyku leżąca u podłoża ostrych objawów choroba pozostaje nietknięta, a nawet pogłębia się. Sami możemy to zaobserwować. Weźmy jako przykład dziecko, które wskutek osłabione...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI