Regeneracja skóry po zimie – masło mango, masło shea, masło kakaowe

Pielęgnacja z natury

Zimową porą niska temperatura i wilgotność, ogrzewanie w pomieszczeniach, suche powietrze oraz ekspozycja na mróz i wiatr mogą sprawić, że skóra stanie się sucha, matowa, pomarszczona i straci zdrowy blask. Szukając sposobów na odżywienie i nawilżenie skóry, warto zapoznać się z bogactwem tradycyjnej medycyny indyjskiej, ajurwedy. Jest to holistyczny system opieki zdrowotnej opierający się na wnikliwej i szczegółowej diagnozie oraz wieloaspektowym podejściu do terapii. Ajurweda oprócz leczenia i profilaktyki zdrowotnej zajmuje się także naturalną, indywidualnie dobraną do potrzeb pielęgnacją, odpowiednią do panującej pory roku.

Pielęgnacja skóry zgodnie z założeniami ajurwedy pomaga wyleczyć brak równowagi, który najczęściej występuje na skórze zimą, m.in. suchość, szorstkość czy pękanie. Ajurweda uważa zimę za porę roku przyjazną dla skóry, pod warunkiem znajomości jej potrzeb w tym okresie.

POLECAMY

Wpływ zimy na skórę według ajurwedy

Pierwszym krokiem w ustaleniu odpowiedniej pielęgnacji jest określenie typu skóry. W ajurwedzie wyróżnia się trzy podstawowe typy skóry, w zależności od dominującej doszy:

  • Skóra Vata (eter/powietrze) jest zazwyczaj sucha, cienka, wrażliwa, matowa, najszybciej pojawia się na niej drobna siateczka zmarszczek. Skóra Vata jest najbardziej podatna na zimowe wysuszenie i brak odżywienia.
  • Skóra Pitta (ogień/woda) jest zwykle zaczerwieniona, ciepła, nadwrażliwa, skłonna do wyprysków i mocno reaktywna na jedzenie, ciepło i słońce. Skóra Pitta jest mniej skłonna do wysuszenia w warunkach zimowych niż skóra Vata, ale może szybko ulegać zaczerwienieniu, podrażnieniu lub wysypkom.
  • Skóra Kapha (woda/ziemia) jest błyszcząca, nawilżona, grubsza i bardziej sprężysta niż skóra typu Vata lub Pitta. Jest podatna na zatykanie porów, wypryski oraz gromadzenie się toksyn. Skóra Kapha ma najwięcej własnej, naturalnej ochrony przed wysuszającym wpływem zimy.

Ajurweda dzieli 12 miesięcy na 6 pór roku. Spośród nich 4 miesiące, od połowy listopada do połowy marca, to 2 sezony zimowe – wczesna zima (Hemanta) i późna zima (Shishira)[1]. Ajurweda uznaje zimę za sezon Kapha z jednoczesnym silnym wpływem doszy Vata, przez co dobrze jest zadbać o to, aby utrzymać Kaphę w równowadze, jednocześnie nie zaostrzając Vaty. 

Zimne i wietrzne warunki pogodowe pogarszają doszę Vata, ponieważ składa się ona z elementów przestrzeni i powietrza, więc wiatr bardzo łatwo wyprowadza ją z równowagi. Powoduje to, że skóra staje się sucha i popękana, oraz – podobnie jak cały organizm typu Vata – mocno narażona na odwodnienie i niedożywienie. Nadmierna suchość skóry związana jest z doszą Vata, powstającą z połączenia powietrza i przestrzeni, a więc żywiołów o cechach, takich jak lekkość, suchość, szorstkość. Podstawowa zasada ajurwedyjskiego leczenia mówi, że podobne wzmaga określone cechy, natomiast przeciwną cechą można przywrócić równowagę tam, gdzie dane właściwości są w nadmiarze. Zatem, aby zrównoważyć Vatę, konieczne są takie cechy, jak oleistość, ciężkość, lepkość, stabilność[2]. 

Pogoda mroźna, ale nie wietrzna pogarsza doszę Pitta. Mroźne temperatury zwężają pory skóry, przez co zapobiega ona uwalnianiu ciepła przez organizm. Powoduje to nagromadzenie wewnętrznego gorąca, a ponieważ dosza Pitta składa się z elementów ognia i wody, musi uwalniać ciepło, aby zachować równowagę. Zaburzona w ten sposób Pitta, może objawiać się m.in. j...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI