Dołącz do czytelników
Brak wyników

Postępowanie w jednostkach chorobowych

19 grudnia 2017

DODATEK NR (Wrzesień 2017)

Surowce roślinne stosowane w leczeniu otyłości i chorób współistniejących

0 1202

Glukomannan jest prostym w budowie wielocukrem, który nie ulega trawieniu przez ludzkie enzymy trawienne, lecz rozkładany jest przez mikroflorę jelitową. W obliczu szalejącej epidemii otyłości coraz śmielej mówi się o nim jako dodatku do żywności, który może wspomagać redukcję masy ciała u osób z nadwagą.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie surowce warto suplementować w leczeniu otyłości?
  • Na czym pomaga odchudzające działanie glukomannanu?
  • Czy badania kliniczne potwierdziły skuteczność glukomannanu?

Badania in vitro na zwierzętach i ludziach potwierdziły bezpieczeństwo tego wielocukru i pozwoliły wysunąć wnioski, że można go stosować jako uzupełnienie zbilansowanej diety u osób odchudzających się.

Otyłość epidemią naszych czasów!

Ponad 60% Polaków i blisko połowa Polek cierpi na nadwagę i otyłość. Problem ten dotyczy również dzieci i młodzieży w wieku szkolnym – co piąte z nich ma nieprawidłową masę ciała. Eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia biją na alarm – nadwaga to nie tylko defekt estetyczny, lecz także groźna choroba, która może prowadzić do innych schorzeń. Cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, kamica żółciowa oraz nowotwory to tylko niektóre jednostki chorobowe, które mogą stać się pokłosiem źle kontrolowanej masy ciała1. Aktualny stan wiedzy mianem otyłości określa chorobę ogólnoustrojową charakteryzującą się nadmiarem tkanki tłuszczowej powstałej w następstwie zaburzeń przemian energetycznych. Na poziomie komórkowym otyłością określa się natomiast zwiększenie liczby i wielkości komórek tłuszczowych zwanych adipocytami.

POLECAMY

W terapii otyłości stosuje się różne leki syntetyczne – np. orlistat, chitosan, akarbozę oraz sybutraminę. Ta ostatnia – z powodu licznych działań niepożądanych, szczególnie u pacjentów należących do grupy wysokiego ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych – została w Polsce wycofana w 2012 roku. Niepowodzenia terapii oraz stosunkowo niewielka grupa leków syntetycznych wymuszają więc na badaczach poszukiwanie alternatywnych form leczenia z uwzględnieniem surowców roślinnych.

Efedryna i p-synefryna

Pierwszą grupę surowców wykorzystywanych w terapii otyłości stanowią rośliny zawierające w swoim składzie tzw. alkaloidy sympatykomimetyczne – przęśl chińska Ephedra sinica L. oraz Sida cordifolia. Głównym ich przedstawicielem jest efedryna, która aktywując układ współczulny, zwiększa wytwarzanie ciepła (termogeneza) i redukuje apetyt. Metaanaliza randomizowanych badań klinicznych wykazała spadek masy ciała o 0,9 kg w porównaniu z grupą kontrolną na skutek miesięcznego stosowania efedryny2. Niestety, oprócz korzystnych efektów w leczeniu otyłości, efedryna wykazuje szereg działań niepożądanych, które zostały ujęte w raporcie FDA za lata 1997–1999. Otóż spożywaniu efedryny towarzyszyły zaburzenia rytmu serca, zawały, udary mózgu, drgawki oraz epizody nadciśnienia3. Na terenie Stanów Zjednoczonych odnotowano nawet kilka zgonów4. W następstwie tych wydarzeń podjęto decyzję o wstrzymaniu sprzedaży suplementów diety zawierających w swoim składzie efedrynę. Jak się jednak okazuje, podobne właściwości do efedryny wykazuje p-synefryna, obecna w skórce pomarańczy gorzkiej Citrus aurantium, która działa termogenicznie i katabolicznie oraz rozkłada tkankę tłuszczową (lipoliza)5, 6. Dostępne wyniki badań potwierdzają bezpieczeństwo zażywania ekstraktów z pomarańczy gorzkiej w zalecanych dawkach7.

Kwas hydroksycytrynowy

Surowcem o odmiennym mechanizmie działania jest tamandarynowiec malabarski, bliżej znany jako Garcinia cambogia. Obecny w owocach tej rośliny kwas hydroksycytrynowy (HCA) hamuje przekształcanie nadmiaru węglowodanów w materiał zapasowy oraz zmniejsza łaknienie. Przyjmowanie 2,4 g wyciągu z tej popularnej rośliny przez trzy miesiące dawało istotny, bo 1,3-kilogramowy spadek masy ciała8. Podobnie jednak jak w przypadku efedryny, kwas hydroksycytrynowy, poza dobrymi efektami, charakteryzuje się też określonymi skutkami ubocznymi. W ostatnim czasie zwraca się na przykład uwagę na potencjalny, toksyczny wpływ kwasu na pracę wątroby.

Rzadko zjawisko to jest izolowaną jednostką chorobową. Znacznie częściej współistnieje z cukrzycą typu 2, nadciśnieniem tętniczym, hipercholesterolemią oraz niektórymi nowotworami.

Hamowanie aktywności lipazy

Godnymi uwagi roślinami, które mogą okazać się pomocne w walce z otyłością, są kora jałowca pospolitego Juniperus communis, herbata chińska Thea sinensis, kłącze żeń-szenia japońskiego Panax japonicus, nasiona kozieradki pospolitej Trigonella foenum graecum9, liść szałwii Salvia officinalis oraz winorośl Vitis vinifera. Surowce te łączy jeden wspólny mechanizm, polegający na hamowaniu aktywności lipazy – enzymu trawiennego wydzielanego przez trzustkę. Lipaza odpowiedzialna jest za rozkład spożywanych tłuszczów do do monoglicerydów i wolnych kwasów tłuszczowych. Przy osłabieniu aktywności enzymu zmniejsza się ilość wchłanianych składników pokarmowych, a tym samym kalorii, co może przyczynić się do spadku masy ciała10.

Pozyskiwanie glukomannanu

Mniej znanym, ale coraz bardziej interesującym dla badaczy związkiem jest glukomannan. Ten wielocukier, klasyfikowany jako błonnik rozpuszczalny, pozyskuje się z korzenia rośliny Amorphophallus konjac, zwanej dziwidłem. W Europie znacznie częściej roślinę tę określa się mianem „trupiego kwiatu” lub „lilli wudu”. W kuchni azjatyckiej bulwy amorfofalusa wykorzystuje się do sporządzania galaretek oraz jako dodatek do tofu i makaronu. W Stanach Zjednoczonych glukomannan został zatwierdzony niedawno jako dodatek do wędlin, środek zagęszczający i emulgator. Świeża bulwa tej występującej naturalnie w Azji i Japonii rośliny obfituje w glukomannan (70%) oraz skrobię (30%)11. Pod względem chemicznym glukomannan przypomina sacharozę, z tą różnicą, że jest połączeniem powtarzających się cząsteczek glukozy i mannozy, a nie, jak w przypadku najpopularniejszego cukru, glukozy i fruktozy. Z powodu swojej dużej masy cząsteczkowej i lepkości nie ulega trawieniu przez enzymy trawienne obecne w naszym układzie pokarmowym, ale z powodzeniem jest rozkładany przez mikroflorę zasiedlającą jelita. Szczególną cechą glukomannanu jest jego zdolność wiązania dużej ilości wody, pod wpływem której pęcznieje w żołądku, zwiększając kilkukrotnie swoją objętość. Powstający żel naciska na ściany żołądka, dając uczucie sytości. Pęczniejący glukomannan miesza się ponadto z treścią pokarmową, zwiększając jej lepkość, dzięki czemu znacznie wolniej opuszcza ona żołądek. W konsekwencji uczucie sytości utrzymuje się przez dłuższy czas. Bogatym źródłem glukomannanu jest również żel aloesowy z aloesu drzewiastego – aloe barbadensis. Acetylowa forma glukomannanu odpowiada za działanie immunostymulujące tego surowca12.

Skuteczność glukomannanu

Wiele badań in vitro na zwierzętach, a nawet testy kliniczne potwierdziły wielostronne działanie biologiczne glukomannanu. Badania na modelach zwierzęcych wskazują, że spożywanie glukomannanu może być korzystne w zapobieganiu chorobom rozwijającym się w następstwie otyłości – miażdżycy i cukrzycy typu 2. Ten wielocukier obniża również ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej jelita grubego będącego konsekwencją wysokotłuszczowej diety. Szczury ze sztucznie wywołaną cukrzycą, karmione dietą wysokocholesterolową z dodatkiem glukomannanu, po 18 tygodniach wykazywały niższy poziom cholesterolu i glukozy we krwi13. Mechanizm obniżania cholesterolu polegał prawdopodobnie na hamowaniu jego wchłaniania w wątrobie. Skuteczność glukomannanu w walce z cholesterolem porównywano również w stosunku do innych polisachardyów – galaktomannanu pochodzącego z kozieradki pospolitej Trigonella foenum-graecum i arabinogalaktanu z kłączy kolokazji jadalnej (Colocasia esculenta). Spośród wymienionych wielocukrów glukomannan wykazywał nasilniejsze działanie obniżające cholesterol całkowity i poziom trójglicerydów14. Badania in vitro potwierdziły również aktywność przeciwnowotworową glukomannanu. W jednym z nich wielocukier izolowany z Amorphophallus konjac zmniejszał uszkodzenia DNA w linii komórkowej gruczolaka jelita grubego15.

Bad...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy