Surowce roślinne stosowane w leczeniu otyłości i chorób współistniejących

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Glukomannan jest prostym w budowie wielocukrem, który nie ulega trawieniu przez ludzkie enzymy trawienne, lecz rozkładany jest przez mikroflorę jelitową. W obliczu szalejącej epidemii otyłości coraz śmielej mówi się o nim jako dodatku do żywności, który może wspomagać redukcję masy ciała u osób z nadwagą.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie surowce warto suplementować w leczeniu otyłości?
  • Na czym pomaga odchudzające działanie glukomannanu?
  • Czy badania kliniczne potwierdziły skuteczność glukomannanu?

Badania in vitro na zwierzętach i ludziach potwierdziły bezpieczeństwo tego wielocukru i pozwoliły wysunąć wnioski, że można go stosować jako uzupełnienie zbilansowanej diety u osób odchudzających się.

POLECAMY

Otyłość epidemią naszych czasów!

Ponad 60% Polaków i blisko połowa Polek cierpi na nadwagę i otyłość. Problem ten dotyczy również dzieci i młodzieży w wieku szkolnym – co piąte z nich ma nieprawidłową masę ciała. Eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia biją na alarm – nadwaga to nie tylko defekt estetyczny, lecz także groźna choroba, która może prowadzić do innych schorzeń. Cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, kamica żółciowa oraz nowotwory to tylko niektóre jednostki chorobowe, które mogą stać się pokłosiem źle kontrolowanej masy ciała1. Aktualny stan wiedzy mianem otyłości określa chorobę ogólnoustrojową charakteryzującą się nadmiarem tkanki tłuszczowej powstałej w następstwie zaburzeń przemian energetycznych. Na poziomie komórkowym otyłością określa się natomiast zwiększenie liczby i wielkości komórek tłuszczowych zwanych adipocytami.

W terapii otyłości stosuje się różne leki syntetyczne – np. orlistat, chitosan, akarbozę oraz sybutraminę. Ta ostatnia – z powodu licznych działań niepożądanych, szczególnie u pacjentów należących do grupy wysokiego ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych – została...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI