Dołącz do czytelników
Brak wyników

Naturoterapia w onkologii

20 grudnia 2017

NR 2 (Sierpień 2017)

Uncaria tomentosa – wspomaganie odporności w leczeniu antynowotworowym

0 277

Uncaria tomentosa jest lianą z rodziny Rubiaceae (Marzanowate). Znana jest nie tylko pod oficjalną nazwą gatunkową. W dżunglach Ameryki Południowej i Środkowej określana jest jako Vilcacora, una de gato, samento lub garabato amarillo, w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej i w Europie Zachodniej znana jest jako cat’s claw, cat’s crew, hawk’s claw lub saventaro, w Austrii i Niemczech jako Katzenkralle, natomiast polska nazwa to czepota puszysta. Większość tych nazw związana jest z charakterystycznymi dla tej rośliny kolcami, które przypominają pazury kota1.
 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie właściwości posiada Vilcacora?
  • Jakie efekty w stosowaniu Vilcacory wykazują wyniki badań?


Uncaria tomentosa jest pokaźnych rozmiarów zdrewniałym, jasnobrązowym pnączem osiągającym długość nawet do 30 metrów, o charakterystycznie lekko wygiętych kolcach, umiejscowionych u nasady ogonków liściowych. Jej naturalnym miejscem występowania są lasy tropikalne Ameryki Południowej i Środkowej (Peru, Kolumbia, Ekwador, Gujana, Wenezuela, Trinidad, Surinam, Gwatemala, Kostaryka, Panama). Występuje na zboczach gór, przeważnie na wysokości od 200 do 900 m n.p.m. w lasach tropikalnych Amazonii, gdzie zwykle oplata inne rośliny mocną, twardą łodygą2.

Substancje aktywne

Najważniejszą grupą substancji biologicznie aktywnych wchodzących w skład Vilcacory są liczne alkaloidy. Dzielą się one na indolowe i oksoindolowe, jak również na tetracykliczne i pentacykliczne. Bardzo ważną cechą Vilcacory i innych roślin z rodzaju Uncaria jest duża różnica zawartości odpowiednich alkaloidów w różnych częściach rośliny – najwięcej jest ich w korzeniach i korze. Zawartość poszczególnych grup alkaloidów, jak i innych aktywnych substancji zależy od wielu czynników jak: pory roku i położenia geograficznego, a także miejsca wzrostu rośliny – m.in. z tego powodu trzeba zbierać Vilcacorę w odpowiednim czasie i miejscu.

Właściwości terapeutyczne

Zgodnie z wynikami wielu badań, jedna z najważniejszych europejskich farmakopei – Hagers Handbuch der Pharmazeutischen Praxis (Sturm i wsp., 1995), wymienia następujące właściwości preparatów z Uncaria tomentosa: cytostatyczne, stymulujące fagocytozę, antymutagenne, regulujące aktywność ośrodkowego układu nerwowego, przeciwzapalne, immunomodulujące, immunostymulujące, indukujące apoptozę komórek nowotworowych, antykoncepcyjne, antyoksydacyjne, przeciwwirusowe, przeciwobrzękowe i wiele innych.
W badaniu przeprowadzonym w Szpitalu Uniwersyteckim Santa Maria stwierdzono, że Uncaria tomentosa redukuje neutropenię wywołaną chemioterapią. W badaniu uczestniczyło 40 kobiet, a dawka zastosowanej Vilcacory to 250–300 mg ekstraktu. Badanie to pokazuje że zastosowanie Vilcacory do chemioterapii pooperacyjnej może przyczynić się do jej zgodnego z terminem zastosowania3. W badaniach in vitro zaobserwowano antyproliferacyjny wpływ ekstraktów na wiele nowotworowych linii komórkowych m.in. raka piersi MCF7, glejaka, neuroblastomę, białaczkę i chłoniaki4, 5, 6. Wodny ekstrakt z Uncaria tomentosa zawiera dużą koncentrację kwasu chininowego, co ma związek z immunomodulujacym działaniem poprzez na produkcje mn. TNF-α (Tumor Necrosis Factor – Czynnik Martwicy Nowotworów)7.

W badaniu klinicznym przeprowadzonym przez M. Sandovala i wsp. zastosowanie samego ekstraktu z Uncaria tomentosa w 20 mg/dz. przez okres od 2 do 5 miesięcy u pacjentów z HIV spowodowało zwiększenie całkowitej ilości limfocytów w surowicy krwi bez wpływu na stosunek limfocytów CD4+ do CD8+8. W badaniu u zdrowych osób, które przyjmowały wodny ekstrakt z Uncaria w dawce
350 mg, przez 8 tygodni, stwierdzono lekocytozę z tendencją do większej proliferacji limfocytów9.

W badaniu u zdrowych  osób, które przyjmowały wodny ekstrakt z Uncaria w dawce 350 mg, przez 8 tygodni, stwierdzono lekocytozę z tendencją do większej proliferacji limfocytów9....

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy