Uncaria tomentosa – wspomaganie odporności w leczeniu antynowotworowym

Naturoterapia w onkologii

Uncaria tomentosa jest lianą z rodziny Rubiaceae (Marzanowate). Znana jest nie tylko pod oficjalną nazwą gatunkową. W dżunglach Ameryki Południowej i Środkowej określana jest jako Vilcacora, una de gato, samento lub garabato amarillo, w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej i w Europie Zachodniej znana jest jako cat’s claw, cat’s crew, hawk’s claw lub saventaro, w Austrii i Niemczech jako Katzenkralle, natomiast polska nazwa to czepota puszysta. Większość tych nazw związana jest z charakterystycznymi dla tej rośliny kolcami, które przypominają pazury kota1.
 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie właściwości posiada Vilcacora?
  • Jakie efekty w stosowaniu Vilcacory wykazują wyniki badań?


Uncaria tomentosa jest pokaźnych rozmiarów zdrewniałym, jasnobrązowym pnączem osiągającym długość nawet do 30 metrów, o charakterystycznie lekko wygiętych kolcach, umiejscowionych u nasady ogonków liściowych. Jej naturalnym miejscem występowania są lasy tropikalne Ameryki Południowej i Środkowej (Peru, Kolumbia, Ekwador, Gujana, Wenezuela, Trinidad, Surinam, Gwatemala, Kostaryka, Panama). Występuje na zboczach gór, przeważnie na wysokości od 200 do 900 m n.p.m. w lasach tropikalnych Amazonii, gdzie zwykle oplata inne rośliny mocną, twardą łodygą2.

POLECAMY

Substancje aktywne

Najważniejszą grupą substancji biologicznie aktywnych wchodzących w skład Vilcacory są liczne alkaloidy. Dzielą się one na indolowe i oksoindolowe, jak również na tetracykliczne i pentacykliczne. Bardzo ważną cechą Vilcacory i innych roślin z rodzaju Uncaria jest duża różnica zawartości odpowiednich alkaloidów w różnych częściach rośliny – najwięcej jest ich w korzeniach i korze. Zawartość poszczególnych grup alkaloidów, jak i innych aktywnych substancji zależy od wielu czynnik...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI