Wlewy dożylne

Kontrowersje w naturoterapii

Terapia witaminowa metodą wlewu dożylnego jest ostatnio bardzo modna. Nie jest to wymysł ostatnich lat, lecz do tej pory były to drogie terapie przeznaczone dla wąskiego grona celebrytów i zawodowych sportowców. Obecnie metody iniekcji dożylnych są dostępne dla wielu pacjentów z objawami i chorobami o szerokiej etiologii.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie funkcje w organizmie pełni witamina C?
 • W jakim celu stosuje się wlewy z kwasu α-liponowego?
 • Jakie zalety wykazują wlewy dożylne z innych preparatów?

Iniekcja dożylna jest to rodzaj zastrzyku, polegający na wprowadzeniu do żyły igły strzykawki lub wenflonu w celu podania roztworu1.
Wkłucia wykonuje się zazwyczaj w zgięciu łokciowym. Jest to spowodowane stosunkowo niewielkim ryzykiem powikłań (brak nerwów w dole łokciowym) oraz obecnością widocznych żył powierzchownych ręki. W przypadku ich braku zakładana jest opaska uciskowa, a pacjent proszony jest o energiczne zaciskanie dłoni. Najczęściej nakłuwana jest największa żyła pośrodkowa łokcia (druga to żyła odłokciowa)2.
Kaniulacja żył obwodowych jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur medycznych, która zrewolucjonizowała praktykę kliniczną. Dzięki zastosowaniu obwodowych cewników żylnych możliwa jest obecnie bezpieczna infuzja:

POLECAMY

 • leków,
 • płynów nawadniających,
 • produktów krwiopochodnych,
 • suplementów odżywczych3.

Obwodowe cewniki żylne (wenflony) należą do cewników jednorazowego użytku typu „over-the-needle” i występują w różnych rozmiarach. Wielkość kaniuli podaje się w jednej z dwóch głównych skal: SWG (Standard Wire Gauge) i FG (French Gauge)4.

Medycyna ortomolekularna

,,Medycyna ortomolekularna kładzie nacisk na naturalne substancje, takie jak witaminy, minerały, aminokwasy, tłuszcze nienasycone i dietę w procesie zapobiegania i leczenia chorób. Alergie żywieniowe 
i chemiczne, bielnik i pasożyty są uważane za ważne. W razie potrzeby wykorzystuje się chelację w celu eliminacji ciężkich toksycznych metali. Jestem zainteresowany zwłaszcza użyciem mega dawek witaminy C, zarówno doustnie, jak i dożylnie”.
dr Robert F. Cathart

Drogą dożylną można podawać m.in. witaminę C, magnez, solcoseryl, kwas alfa-liponowy, glutation, koenzym Q10 i roztwór EDTA.

Witamina C

Witamina C jest najbardziej znaną i najpopularniejszą witaminą o wielokierunkowym działaniu na organizm człowieka. 

Została wyodrębniona po raz pierwszy z papryki przez węgierskiego biochemika Alberta Szenta -Görgyiego, za co został on uhonorowany nagrodą Nobla5. Witamina C jest bardzo aktywna biologicznie. Bierze udział w wielu niezwykle ważnych re...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI