Dołącz do czytelników
Brak wyników

Kontrowersje w naturoterapii

18 maja 2018

NR 3 (Październik 2017)

Wlewy dożylne

Terapia witaminowa metodą wlewu dożylnego jest ostatnio bardzo modna. Nie jest to wymysł ostatnich lat, lecz do tej pory były to drogie terapie przeznaczone dla wąskiego grona celebrytów i zawodowych sportowców. Obecnie metody iniekcji dożylnych są dostępne dla wielu pacjentów z objawami i chorobami o szerokiej etiologii.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie funkcje w organizmie pełni witamina C?
 • W jakim celu stosuje się wlewy z kwasu α-liponowego?
 • Jakie zalety wykazują wlewy dożylne z innych preparatów?

Iniekcja dożylna jest to rodzaj zastrzyku, polegający na wprowadzeniu do żyły igły strzykawki lub wenflonu w celu podania roztworu1.
Wkłucia wykonuje się zazwyczaj w zgięciu łokciowym. Jest to spowodowane stosunkowo niewielkim ryzykiem powikłań (brak nerwów w dole łokciowym) oraz obecnością widocznych żył powierzchownych ręki. W przypadku ich braku zakładana jest opaska uciskowa, a pacjent proszony jest o energiczne zaciskanie dłoni. Najczęściej nakłuwana jest największa żyła pośrodkowa łokcia (druga to żyła odłokciowa)2.
Kaniulacja żył obwodowych jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur medycznych, która zrewolucjonizowała praktykę kliniczną. Dzięki zastosowaniu obwodowych cewników żylnych możliwa jest obecnie bezpieczna infuzja:

POLECAMY

 • leków,
 • płynów nawadniających,
 • produktów krwiopochodnych,
 • suplementów odżywczych3.

Obwodowe cewniki żylne (wenflony) należą do cewników jednorazowego użytku typu „over-the-needle” i występują w różnych rozmiarach. Wielkość kaniuli podaje się w jednej z dwóch głównych skal: SWG (Standard Wire Gauge) i FG (French Gauge)4.

Medycyna ortomolekularna

,,Medycyna ortomolekularna kładzie nacisk na naturalne substancje, takie jak witaminy, minerały, aminokwasy, tłuszcze nienasycone i dietę w procesie zapobiegania i leczenia chorób. Alergie żywieniowe 
i chemiczne, bielnik i pasożyty są uważane za ważne. W razie potrzeby wykorzystuje się chelację w celu eliminacji ciężkich toksycznych metali. Jestem zainteresowany zwłaszcza użyciem mega dawek witaminy C, zarówno doustnie, jak i dożylnie”.
dr Robert F. Cathart

Drogą dożylną można podawać m.in. witaminę C, magnez, solcoseryl, kwas alfa-liponowy, glutation, koenzym Q10 i roztwór EDTA.

Witamina C

Witamina C jest najbardziej znaną i najpopularniejszą witaminą o wielokierunkowym działaniu na organizm człowieka. 

Została wyodrębniona po raz pierwszy z papryki przez węgierskiego biochemika Alberta Szenta -Görgyiego, za co został on uhonorowany nagrodą Nobla5. Witamina C jest bardzo aktywna biologicznie. Bierze udział w wielu niezwykle ważnych re...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!

Przypisy