Aromaterapia. Dlaczego warto?

Fitoterapia

Aromaterapia w lecznictwie stosowana jest od ponad 5000 lat. W starożytnych Indiach powszechnie wykorzystywano olejek cynamonowy jako skuteczny środek odkażający, Rzymianie doceniali właściwości antybiotyczne olejku eukaliptusowego, a starożytni Grecy olejki dodawali do swoich potraw. Dziś w nowoczesnej aromaterapii wykorzystuje się ponad 100 różnych olejków. Część z nich wykazuje stosunkowo silne właściwości przeciwzapalne i immunostymulujące.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Które olejki wykazują działanie przeciwzapalne?
  • Czy olejki mogą pobudzać funkcje układu odpornościowego?
  • Jakie są przeciwwskazania do stosowania aromaterapii?

 

POLECAMY

Historia aromaterapii sięga czasów starożytnych. Starożytni Egipcjanie wykorzystywali olejki eteryczne do celów kosmetycznych – namaszczali nimi ciało oraz balsamowali zwłoki. Duży wkład w rozwój medycyny opartej na zastosowaniu olejków miał arabski medyk – Avicenna. Opisał on bowiem po raz pierwszy proces destylacji olejków. Współcześnie pojmowana aromaterapia zrodziła się w latach 20. ubiegłego wieku. Pionierem badań nad właściwościami olejków był francuski perfumiarz i chemik, Rene-Maurice Gattefosse, który – zanurzając swoją poparzoną dłoń w olejku lawendowym – potwierdził jego regenerującą aktywność. W tamtym czasie olejki eteryczne nazywano od jednego, charakterystycznego zapachu.
Dziś aromaterapię stosuje się głównie w postaci masaży, kąpieli lub inhalacji, a dzięki rozwojowi technik laboratoryjnych jesteśmy w stanie określić dokładny skład chemiczny każdego z ekstrahowanych olejków. Część z nich, stosowana wewnętrznie, wykazuje również określone właściwości biologiczne – pobudzające, uspokajające, przeciwbólowe, przeciwdrgawkowe, przeciwzapalne i immunost...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI