Diagnostyka anemii z krwi

Badania laboratoryjne, diagnostyczne, kliniczne

Niedokrwistość może mieć różne przyczyny. Choć najczęstszą z nich jest niedobór żelaza, to anemię mogą powodować również niedobory witamin B9 i B12, zespół złego wchłaniania, nadużywanie alkoholu oraz choroba Addisona-Biermera. Siłą rzeczy więc również sama diagnostyka jest zróżnicowana. 

Niedobory żelaza mogą dotknąć zarówno mężczyzn, jak i kobiety – i to w każdym wieku! U małych dzieci, w wieku 1–3 lat, niedobór żelaza może wynikać z wyczerpywania się zapasów żelaza z życia płodowego i nieodpowiedniej jego podaży z mlekiem matki (mieszanki mleczne, chociaż, oczywiście, mniej korzystne dla dzieci, eliminują ten problem, gdyż zawierają odpowiednie ilości żelaza), dlatego warto pamiętać o odpowiednim urozmaiceniu diety małych dzieci, szczególnie karmionych naturalnie. U dzieci starszych głównym stanem prowadzącym do niedoboru żelaza (Fe) jest nieodpowiednia dieta. U dziewcząt i kobiet w okresie miesiączkowania główną przyczyną niedoboru Fe jest zwiększona utrata krwi podczas miesiączki. U kobiet po menopauzie i mężczyzn (szczególnie starszych) ważną przyczyną utraty żelaza są choroby nowotworowe (szczególnie należy podkreślić raka jelita grubego), choroby przewlekłe (gorsze wchłanianie żelaza) i utrata krwi (choroba wrzodowa, zapalenie uchyłków esicy). 
Oprócz niedoborów żelaza przyczyna niedokrwistości może leżeć także w niedoborach witamin B9 i B12, najczęściej wskutek niedoborów pokarmowych, zespołu złego wchłaniania, nadużywania alkoholu lub występowania niedokrwistości Addisona-Biermera. Ponadto do wystąpienia niedokrwistości mogą przyczynić się wady erytrocytu – jego błony lub białek wchodzących w jego skład, co prowadzi do skróceni...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI