Kompleksowość diagnozy w naturoterapii

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Wiele mówi się na temat poszczególnych metod w naturoterapii. Większość terapeutów przedstawia poszczególne techniki, systemy, suplementy i zioła jako najsłuszniejsze rozwiązanie dla swojego pacjenta. Należy jednak pamiętać, że każdy z naszych pacjentów jest wyjątkowy i przyczyny jego problemu mogą być różne. Warto więc być otwartym na nowe rozwiązania i możliwości współpracy z innymi terapeutami, którzy stosują inne metody.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak przeprowadzić holistyczną ocenę zdrowia pacjenta?
  • Dlaczego ważna jest kompleksowa i zintegrowana terapia?
  • Czy powodzenie terapii zależy od chorego?

 

POLECAMY

Każdy pracuje nad przywróceniem homeostazy i zdrowia pacjenta – i to w odpowiednim czasie. Jeżeli bowiem zastosowane przez danego terapeutę metody nie przynoszą żadnej poprawy w samopoczuciu lub wynikach pacjenta po około 4–5 zabiegach lub po 2–3 miesiącach, należy skonsultować się z innym specjalistą lub poszukać innych metod (bądź też dopytać pacjenta, czy na pewno stosuje się do zaleceń). W przypadku większości schorzeń, z jakimi zgłaszają się pacjenci do naszego Centrum, na zmianę w samopoczuciu i na poprawę stanu zdrowia należy czekać około 2–3 zabiegi lub miesiąca. Nie jest to czas pełnego wyleczenia pacjenta, lecz okres, kiedy następuje wyraźne poprawienie samopoczucia oraz uzyskuje się informację zwrotną, że zespół pracuje z pacjentem w odpowiedni sposób. Czas ten jest coraz bardziej skracany i uzyskujemy coraz szybsze efekty – ze względu na kompleksowość terapii, chęć współpracy zespołu nad danym pacjentem oraz otwartość na to, co mówi do nas pacjent. Przede wszystkim ważne jest, żeby uświadomić pacjenta, że jest naszym partnerem, którego kierujemy w odpowiednim kierunku w celu odzyskania zdrowia i że to, czy terapia zakończy się sukcesem, w dużej mierze zależy od niego.

Wewnętrzne i zewnętrzne czynniki zdrowia

Na zdrowie pacjenta składa się styl życia danej osoby, aktywność fizyczna lub jej brak, odpowiednia ilość tlenu dostarczana do tkanek, pożywienie, które może być zarówno lekiem, jak i trucizną, zastosowane zioła, które od zawsze towarzyszą człowiekowi, leki i suplementy, psychika pacjenta i jego nastawienie do swojego ciała i zdrowia. Wszystkie wskazane wcześniej aspekty uznajemy za czynniki wewnętrzne. Znajdzie się jeszcze kilka ważnych składowych, takich jak warunki społeczne, rodzina, praca, stres, miejsce zamieszkania, zanieczyszczenie środowiska – czyli szeroko pojęte czynniki zew...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI