Dołącz do czytelników
Brak wyników

Postępowanie w jednostkach chorobowych

1 marca 2018

NR 5 (Luty 2018)

Kompleksowość diagnozy w naturoterapii

0 237

Wiele mówi się na temat poszczególnych metod w naturoterapii. Większość terapeutów przedstawia poszczególne techniki, systemy, suplementy i zioła jako najsłuszniejsze rozwiązanie dla swojego pacjenta. Należy jednak pamiętać, że każdy z naszych pacjentów jest wyjątkowy i przyczyny jego problemu mogą być różne. Warto więc być otwartym na nowe rozwiązania i możliwości współpracy z innymi terapeutami, którzy stosują inne metody.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak przeprowadzić holistyczną ocenę zdrowia pacjenta?
  • Dlaczego ważna jest kompleksowa i zintegrowana terapia?
  • Czy powodzenie terapii zależy od chorego?

 

Każdy pracuje nad przywróceniem homeostazy i zdrowia pacjenta – i to w odpowiednim czasie. Jeżeli bowiem zastosowane przez danego terapeutę metody nie przynoszą żadnej poprawy w samopoczuciu lub wynikach pacjenta po około 4–5 zabiegach lub po 2–3 miesiącach, należy skonsultować się z innym specjalistą lub poszukać innych metod (bądź też dopytać pacjenta, czy na pewno stosuje się do zaleceń). W przypadku większości schorzeń, z jakimi zgłaszają się pacjenci do naszego Centrum, na zmianę w samopoczuciu i na poprawę stanu zdrowia należy czekać około 2–3 zabiegi lub miesiąca. Nie jest to czas pełnego wyleczenia pacjenta, lecz okres, kiedy następuje wyraźne poprawienie samopoczucia oraz uzyskuje się informację zwrotną, że zespół pracuje z pacjentem w odpowiedni sposób. Czas ten jest coraz bardziej skracany i uzyskujemy coraz szybsze efekty – ze względu na kompleksowość terapii, chęć współpracy zespołu nad danym pacjentem oraz otwartość na to, co mówi do nas pacjent. Przede wszystkim ważne jest, żeby uświadomić pacjenta, że jest naszym partnerem, którego kierujemy w odpowiednim kierunku w celu odzyskania zdrowia i że to, czy terapia zakończy się sukcesem, w dużej mierze zależy od niego.

Wewnętrzne i zewnętrzne czynniki zdrowia

Na zdrowie pacjenta składa się styl życia danej osoby, aktywność fizyczna lub jej brak, odpowiednia ilość tlenu dostarczana do tkanek, pożywienie, które może być zarówno lekiem, jak i trucizną, zastosowane zioła, które od zawsze towarzyszą człowiekowi, leki i suplementy, psychika pacjenta i jego nastawienie do swojego ciała i zdrowia. Wszystkie wskazane wcześniej aspekty uznajemy za czynniki wewnętrzne. Znajdzie się jeszcze kilka ważnych składowych, takich jak warunki społeczne, rodzina, praca, stres, miejsce zamieszkania, zanieczyszczenie środowiska – czyli szeroko pojęte czynniki zewnętrzne.

Należy podkreślić, że każdy pacjent sam jest odpowiedzialny za warunki wewnętrzne i zewnętrzne, w jakich funkcjonuje. Jeżeli terapeuta zwraca uwagę na konflikty w cyklu dobowym u pacjenta pracującego na zmiany, wskazując to jako główny czynnik wpływający na pogorszenie zdrowia, to wówczas tylko pacjent jest w stanie wpłynąć na poprawę swojego zdrowia. Nikt nie zmusza nikogo do pracy w danym miejscu i stwierdzenie, że nie można z tym faktem nic zrobić, jest wyłącznie ucieczką przed zmianami w swoim życiu. To samo dotyczy diety i ziół – pacjent sam musi wprowadzić zalecenia w życie.

Każdy odpowiada za siebie

Czasem wydaje mi się, że już nic mnie nie zaskoczy w podejściu ludzi do swojego zdrowia, a jednak wciąż zadziwia mnie, jak wiele osób przejawia chęci autodestrukcji lub jak często pacjenci czerpią zyski emocjonalne z choroby. Zyskują wówczas zainteresowanie rodziny, znajomych, współpracowników. Często pacjenci robią to zupełnie nieświadomie i rolą terapeuty jest odpowiednio rozpocząć rozmowę, zadać określone pytania. Zrzucanie braku kontynuacji terapii w domu na brak czasu jest wyłącznie wymówką i terapeuta nie powinien akceptować takich odpowiedzi ze strony pacjenta. W związku z tym należy spojrzeć na pacjenta z wielu stron. Trzeba podkreślić, że każdy z nas jest w pełni odpowiedzialny za swój stan zdrowia i sposób życia. To my jesteśmy odpowiedzialni za to, gdzie jesteśmy i kogo mamy przy naszym boku. Jeżeli pacjent zrzuca swoje problemy na stresującą pracę czy niekochającą żonę, dlaczego tego jeszcze nie zmienił? Warto chociaż postawić takie pytanie i rozpocząć współpracę z dobrze wykwalifikowanym psychoterapeutą. Dla wielu osób podjęcie równoległej terapii z psychologiem i dietetykiem, lekarzem, akupunkturzystą itd. okazuje się być najlepszym rozwiązaniem.

Holistyczna praca terapeuty

Jaka jest rola terapeuty pracującego holistycznie?

  1. Uświadomić pacjenta, czym jest choroba i złe samopoczucie

Człowiek tkwi w jakimś wzorcu zachowań i stylu życia przez określony czas. Następstwem jest nasz stan zdrowia oraz samopoczucie. Jeżeli ciało lub psychika zaczyna chorować, pojawiają się problemy. Gorsze samopoczucie, zmęczenie, osłabienie odporności, odkładanie się tkanki tłuszczowej lub utrata masy ciała, nieregularne miesiączki, słabe libido, zmienność nastrojów, zmiany skórne, problemy ze snem, nalot na języku – to są sygnały, jakie nasze ciało do nas wysyła w pierwszej kolejności. Dopiero później pojawia się ból – jest to już ostateczny sygnał, że należy zmienić coś w stylu życia. To dopiero wtedy pacjent uświadamia sobie, że powinien poszukać terapeuty – człowieka, który zabierze od niego problem. Robienie wciąż tego samego i oczekiwanie, że samopoczucie samo się poprawi, jest błędne. W pierwszej kolejności należy wyjść ze swojej strefy komfortu, życia, które dana osoba zna najlepiej, i spróbować zacząć żyć inaczej. Jak często statystycznie do naturoterapeutów zgłaszają się pacjenci, którzy chcą utrzymać swoje dobre samopoczucie i zamierzają wprowadzić do swojego życia zabiegi utrzymujące go przy dobrym zdrowiu i gwarantują swojego rodzaju prewencję? Nies...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy