Kurkuminoidy: złote rozwiązanie dla niealkoholowego stłuszczenia wątroby

Naturoterapia kliniczna

Wątroba odgrywa rolę centralnego kontrolera i koordynatora przemiany materii w organizmie. Wpływa na wszystkie narządy i sama pozostaje pod wpływem innych narządów, takich jak jelita, trzustka i tkanka tłuszczowa. Jelita są ważnym organem, który wpływa na wątrobę zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Rola osi jelitowo-wątrobowej w patofizjologii niektórych schorzeń wątroby, takich jak niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, jest dobrze poznana.

Wątroba jest centrum metabolicznym organizmu, reguluje i koordynuje funkcje przemiany materii. Odgrywa kluczową rolę w przemianie materii i wpływa na wszystkie inne narządy organizmu. Wątroba i jelita są ze sobą silnie powiązane, a zmiany w funkcjonowaniu jednego z tych narządów silnie wpływają na drugi. Związek między jelitami a wątrobą, zwany osią jelitowo-wątrobową, jest jednym z najważniejszych powiązań między mikrobiotą jelitową a wątrobą. Jeśli homeostaza osi jelitowo-wątrobowej jest zaburzona, metabolity i składniki pochodzące z mikrobioty jelitowej są przenoszone do wątroby i wywołują w niej zmiany patologiczne. Oprócz bezpośredniego wpływu, jelita również okazały się wpływać na funkcje immunologiczne, wrażliwość na insulinę i homeostazę metaboliczną, które mogą bezpośrednio wpływać na funkcjonowanie i zdrowie wątroby.
 

POLECAMY

R e k l a m a


Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD)

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) jest zespołem schorzeń wynikających z gromadzenia się nadmiaru tłuszczu w wątrobie. Nieleczona choroba może prowadzić do rozwoju niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby (NASH).
Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby jest najczęstszą chorobą wątroby, a NASH jest jednym z najczęstszych wskazań do przeszczepienia wątroby. Objawy kliniczne NAFLD obejmują początkowe objawy stłuszczenia wątroby (zwiększone lub nieprawidłowe odkładanie się tłuszczu w wątrobie) do stłuszczeniowego zapalenia wątroby (stan zapalny towarzyszący odkładaniu się tłuszczu), które może prowadzić do zwłóknienia i niealkoholowej marskości wątroby1. Szacuje się, że liczba zachorowań na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby wynosi około miliarda przypadków. Choro...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI