Dołącz do czytelników
Brak wyników

Kontrowersje w naturoterapii

19 grudnia 2017

NR 1 (Czerwiec 2017)

Lewatywa – naturalna metoda oczyszczania organizmu

0 2556

Wymioty i biegunka to naturalna reakcja organizmu w sytuacji, gdy jest potrzebne jego oczyszczenie. Zatrucie alkoholem obciążającym wątrobę, wymioty podczas migrenowych bóli głowy czy mdłości po przejedzeniu słodyczami są dostateczną informacją płynącą ze strony organizmu, że ma „nadmiar” czegoś, czego próbuje się pozbyć. Oczywiście, pod względem medycznym na stan, w którym człowiek reaguje takimi objawami, patrzymy jak na patologię. A jednak wiemy, że zarówno wymioty, jak i biegunka bywają zbawienne dla zdrowia człowieka.
 

Z artykułu dowiesz się:

 • Jakie zalety płyną ze stosowania lewatyw?
 • Jakich produktów należy unikać podczas lewatyw?
 • Czy możliwe jest samodzielne wykonanie lewatywy?

Jeśli spróbujemy zjeść coś trującego lub zbyt obciążającego nasz przewód pokarmowy, a tym samym cały organizm, w sposób naturalny chce się tego balastu pozbyć. Warto w podobny sposób spojrzeć na wymioty i biegunki przy infekcjach wirusowych czy bakteryjnych – taka reakcja też wskazuje, że organizm próbuje się pozbyć silnego patogenu – czynnika chorobotwórczego.

Oczywiście gorzej, jeśli tego typu objawy trwają zbyt długo i stają się obrazem lub praprzyczyną poważnego wyczerpania organizmu, będąc powodem wyczerpywania cennych płynów i prowadząc do powikłania – choroby.

POLECAMY

Warto zauważyć, że człowiek często wywołuje wymioty wtedy, kiedy czuje się bardzo obciążony. Gdy rozważymy patologię wynikającą z bulimii i sposób reagowania osób, które na nią chorują, to dowiemy się, że wynika to często z poczucia, które nazwiemy nadmiarem w organizmie. Zatem idąc tym tropem, każdy nadmiar, który powstanie w organizmie i zostanie przez człowieka intuicyjnie rozpoznany, będzie prowadził do chęci pozbycia się go poprzez wywołanie wymiotów.

Oczyszczenie jelita grubego

Oczyszczanie przewodu pokarmowego przez lewatywy jest powszechnie uznanym zabiegiem, który przez tysiąclecia uważany był za źródło zdrowia i stosowany jako jedno z pierwszych remediów w różnych problemach zdrowotnych.

Obecnie w medycynie zachodniej zabieg ten jest dość rzadko przeprowadzany i stosowany jedynie w momencie konieczności, np. przygotowania do porodu czy niektórych badań. Tymczasem osoby, które oczyszczały cały przewód pokarmowy, by przygotować się chociażby do kolonoskopii, opowiadają o świetnym samopoczuciu, które następowało po opróżnieniu jelit. Przewód pokarmowy bowiem jest narządem pustym.

Jest też narządem warsztatowym, który stale pracuje, by przesuwać treści pokarmowe. W efekcie organizm poprzez przewód pokarmowy wykorzystuje korzystne i potrzebne składniki do budowy i regeneracji tkanek, a tych niepotrzebnych pragnie się pozbyć.

Jednak zaburzony mechanizm perystaltyki jelit, zaburzona flora jelitowa czy nieprawidłowa praca enzymów trawiennych może doprowadzić do przepełnienia zarówno jelita cienkiego, jak i okrężnicy.

Właśnie wtedy może się okazać, że lewatywa jest zbawiennym zabiegiem dla każdego człowieka.

Historia lewatywy

„Kąpiel wodna” dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli jelita grubego, została po raz pierwszy wspomniana w 1500 r. p.n.e. W starożytności uważano, że dzięki płukaniu jelita z „bramy śmierci” może powstać „brama życia”. Zatem zastosowanie tej metody może okazać się zbawienne dla zdrowia. Leczono nią zaparcia w starożytnym Egipcie, Chinach i Indiach. Jej zwolennikiem był Hipokrates – ojciec współczesnej medycyny, ordynujący pacjentom wlewki z wody, roztworów soli i oleju. W medycynie ajurwedyjskiej wprowadzenie oleju sezamowego do dolnego odcinka przewodu pokarmowego przy pomocy lewatywy towarzyszy podstawowemu zabiegowi oczyszczającemu – Abhyandze. Podaje się wtedy do jelita około 100 ml ciepłego olejku sezamowego. W tym samym czasie przeprowadza się pewne elementy masażu brzucha i zachęca do utrzymania oleju w okrężnicy. Działanie tego zabiegu jest niezwykle nawilżające i regenerujące dla jelita.

Lewatywy a odżywianie

Ponieważ lewatywa stanowi ważny czynnik poruszający pracę jelita grubego warto, by była ona stosowana w połączeniu ze stabilizacją odżywiania. Dlatego też trzeba całkowicie wykluczyć z diety produkty wysoko przetworzone. Do najczęściej obciążających należą
przede wszystkim:

 • oczyszczona mąka pszenna i jej przetwory,
 • tłuszcze, przede wszystkim zwierzęce i utwardzane tłuszcze roślinne, czyli margaryny,
 • produkty wysokobiałkowe z wysoką zawartością tłuszczu: sery, jaja i przetwory mleczne oraz mięso i ryby,
 • dania smażone oraz cukier i jego przetwory, w tym wszelkie ciastka, torty i inne słodycze.

Produkty czasowo wyłącza się z diety po to, aby nie obciążać organizmu nowymi truciznami i dodatkowym trawieniem nowego, ciężkostrawnego pożywienia. Warto wprowadzić zasady racjonalnego, mądrego i naturalnego odżywiania, które stanowi również nieocenione lekarstwo, prowadzące do pozbywania się chorób cywilizacyjnych. Dodatkową bardzo ważną zasadą prawidłowego żywienia jest odpowiednie żucie pokarmów. Warto pamiętać, by dokładnie gryźć pokarmy – szczególnie węglowodany – nawet 30–40 razy, by zostały wstępnie przetrawione w jamie ustnej.

Zbawienne działanie lewatyw

Lewatywa oczyszcza jelito z mas kałowych, które gromadzą się w różnych jego częściach i mogą powodować choroby innych organów: nerek, wątroby, pęcherza moczowego, tarczycy itd. Płukanie jelita usuwa zgnilizny, grzyby, produkty fermentacji oraz pasożyty przebywające w jelicie. Jej stosowanie przyczynia się do oczyszczenia krwi. Jeśli płyn użyty do wykonania zabiegu to woda z cytryną, to przypisuje mu się poprawę pH jelit, hamowanie fermentacji i procesów gnilnych, a nawet pobudzanie funkcjonowania mikroflory jelitowej.

Po oczyszczeniu lewatywą jelita, poprawia się w nim wchłanialność i organizm lepiej przyswaja składniki odżywcze z pokarmów. Zabieg ten intensyfikuje motorykę jelit oraz pracę całego układu pokarmowego, a zarazem wzmacnia system immunologiczny, bowiem w jelitach zanurzone jest 80% odporności. Dzięki temu system GALT, czyli tkanka limfatyczna układu pokarmowego na czele z pęczkami Peyera, może prawidłowo pracować.

Lewatywy usuwają bóle głowy, nieprzyjemny pot i zapach z ust, a także zapobiegają powstawaniu wyprysków oraz alergii. Regulują również wagę ciała – są pomocne zarówno przy nadwadze, jak i przy niedowadze. Zatem można uznać, że stosowanie oczyszczania jelita prowadzi do poprawy pracy wszystkich organów, a człowiek po lewatywie jest zrelaksowany, jego umysł staje się jaśniejszy i lepiej pracuje. To tak jakby lewatywa dostarczała nowej energii – człowiek czuje się jak nowo narodzony.

Lewatywy z ziołami – dodatkowe działanie lecznicze

Niezwykle ważne jest, w jaki sposób lewatywę wykonamy. Podczas doboru rodzaju lewatywy najistotniejsze są temperatura tego płynu oraz jego ilość. Temperatura powinna być bardzo dokładnie określona, nie powinna być ani za niska, ani za wysoka. Najlepiej, jeśli płyn ma temperaturę między 36 a 38 stopni. Ilość płynu jest zróżnicowana. Warto zaczynać od 0,5 czy 0,75 l, a kończąc na podaniu nawet 1,5 l płynu. Bardzo istotne może być też to, jakiego płynu użyjemy do przeprowadzenia zabiegu oczyszczania jelita grubego. Podstawowym i najczęściej polecanym jest krystalicznie czysta, najlepiej filtrowana i przegotowana woda z cytryną. Może to być też woda
z solą naturalną, np. himalajską. Ponadto celowo stosuje się też różne zioła.

Uzupełnienie flory jelitowej w przypadku stosowania lewatyw jest nieodzowne.

Lewatywy z kawy, polecane przez doktora Gersona w terapii nowotworowej, mają swoich zwolenników i przeciwników. Kawa, która jest gotowana do tego zabiegu, ma silniej wiązać toksyny gromadzące się w wątrobie. Choroba nowotworowa w tym rozumieniu jest efektem ogromnego zanieczyszczenia organizmu, dlatego wskazania do przeprowadzania takiej lewatywy nawet trzy razy dziennie wydają się graniczyć z niemożliwością. Niektórzy zapaleńcy stosują tę metodę dla normalnego oczyszczenia jelita, realizując program trzech lewatyw dziennie przez tydzień, tygodniowej przerwy i powtórki trzech lewatyw dziennie przez tydzień. Zwolennicy twierdzą, że tak zastosowana kawa wspaniale leczy i wypłukuje trucizny, wszelkie bakterie i grzyby. Ale trzeba też pamiętać, że kawa wypłukuje wszystko, co jest w jelicie, a więc też dobre bakterie. Uzupełnienie flory jelitowej w przypadku stosowania lewatyw jest nieodzowne.

Coraz powszechniejsze staje się stosowanie płynu probiotycznego we wlewie dojelitowym. Taki wlew spełnia funkcję nie tylko oczyszczającą, ale również odżywczą, ponieważ uzupełnia florę jelitową.

Powierzchnia ścian i błony śluzowej jelit jest doskonałą drogą do wchłaniania składników czynnych:

 • napar z rumianku może być stosowany w przypadku skurczów jelit, ale też przy wrażliwej błonie śluzowej, która łatwo ulega mikrouszkodzeniom, dając objaw niepojących śladów krwi podczas wydalania. W tej jednak sytuacji należy wykonać badania w kierunku wykluczenia chorób jelit,
 • napar z kozłka lekarskiego będ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy