Dołącz do czytelników
Brak wyników

Naturoterapia w onkologii

9 maja 2018

NR 6 (Kwiecień 2018)

Medycyna chińska w walce z nowotworami

0 281

Z dr Yairem Maimonem, praktykiem i nauczycielem medycyny chińskiej, rozmawia lek. med. Bartosz Chmielnicki.

Panie doktorze, praktykuje Pan i uczy medycyny chińskiej od ponad 30 lat. Ma Pan też ogromne doświadczenie kliniczne w stosowaniu tej medycyny. Czy uważa Pan, że medycyna chińska, a szczególnie akupunktura, może być korzystna dla pacjentów cierpiących z powodu chorób nowotworowych?

Niedawno słyszałem, że w Huston Medical Centre w centrum rehabilitacji onkologicznej zdecydowano o włączeniu medycyny chińskiej do standardowej terapii. Akupunktura jest używana w wielu ważnych centrach onkologicznych w Izraelu i Stanach Zjednoczonych, takich jak Sheba Medical Centre w Ramat Gan w Izraelu, Dana Farber Cancer Centre w Bostonie czy Memorial Sloan Kettering Cancer Centre w Nowym Jorku. To mówi samo za siebie.

Jest Pan znanym i cienionym wykładowcą, ale też bardzo doświadczonym praktykiem. Czy w swojej praktyce dostrzega Pan rolę akupunktury i medycyny chińskiej w leczeniu pacjentów cierpiących z powodu chorób nowotworowych?

Po leczeniu co najmniej kilkuset pacjentów onkologicznych moje doświadczenie wskazuje bez wątpienia, że integracja medycyny chińskiej i medycyny zachodniej zapewnia pacjentom dużo lepszą opiekę i poprawia ich jakość życia niż stosowanie ich osobno. 

Pytam o to, bo w Polsce wielu lekarzy uważa, że choroba nowotworowa jest przeciwwskazaniem do stosowania akupunktury. Podaje się to również na wielu stronach internetowych i w wielu artykułach. Czy nie bał się Pan przyjmować pacjentów nowotworowych?

Podczas mojego podstawowego szkolenia uczono mnie właśnie w ten sposób, więc, oczywiście, na początku nie chciałem przyjmować takich pacjentów. Niemniej po wizycie w Chinach na początku lat 90. i pracy na oddziałach onkologicznych w tamtejszych szpitalach uświadomiłem sobie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy