Meridian Centralny i Meridian Zarządzający – najważniejsze kanały energetyczce w ciele

Medycyna wschodu

Zapraszam do podróży po kanałach energetycznych ciała, zwanych w medycynie chińskiej meridianami. To nimi krąży po organizmie człowieka energia życiowa – chi, a jej prawidłowy przepływ to warunek zdrowia i radości życia. W naszym cyklu omówimy wszystkie 14.
 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki wpływ na człowieka mają meridiany?
  • Jaka jest różnica między męską a żeńska energią yin?
  • Jak kinezjologia wykorzystuje meridiany?


W latach 30. XX w. amerykański lekarz, Thomas Lewis, opisał sieć, która tworzy w organizmie człowieka system niezależny od układu nerwowego. Badania nad bioelektrycznością, prowadzone w USA przez dr. Roberta Beckera, a we Francji przez dr. Jeana Claude’a Darrasa i dr. Pierre’a De Vernejoula (którzy wstrzykiwali radioaktywny izotop w punkty akupunkturowe), potwierdziły istnienie tego, co chińska medycyna zna od pięciu tysięcy lat i nazywa meridianami.

POLECAMY

Europejska medycyna musiała więc uznać ich istnienie, co też sprawiło, że nasze możliwości zachowania zdrowia się poszerzyły. Idea meridianów wzbogaciła medycynę zachodnią, czego dowodem jest choćby powstanie kinezjologii, która łączy wiedzę medycyny akademickiej i właśnie medycyny chińskiej.

Po co nam meridiany?

System meridianów i punktów akupunkturowych, którego istnienie potwierdzili i zbadali m.in. wspomniani francuscy naukowcy, możemy porównać do linii autobusowych, a punkty akupunkturowe do przystanków. Niestety, codzienne życie – podobnie jak korki – zakłóca prawidłowy ruch drogowy, czyli przepływ energii, a więc zakłóca nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Takimi korkami mogą być (i najczęściej są) stres, jaki przeżywamy w pracy czy w domu, smog elektromagnetyczny, geopatyczne uwarunkowania (cieki wodne), leki chemiczne, konserwanty dodawane do żywności, ale też to, że nie żyjemy zgodnie z rytmami natury. Nie chodzimy spać z przysłowiowymi kurami i nie wstajemy ze słońcem, a taki rytm zapewniłby nam życ...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI