Dołącz do czytelników
Brak wyników

Medycyna wschodu

20 grudnia 2017

NR 2 (Sierpień 2017)

Meridian Centralny i Meridian Zarządzający – najważniejsze kanały energetyczce w ciele

0 308

Zapraszam do podróży po kanałach energetycznych ciała, zwanych w medycynie chińskiej meridianami. To nimi krąży po organizmie człowieka energia życiowa – chi, a jej prawidłowy przepływ to warunek zdrowia i radości życia. W naszym cyklu omówimy wszystkie 14.
 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki wpływ na człowieka mają meridiany?
  • Jaka jest różnica między męską a żeńska energią yin?
  • Jak kinezjologia wykorzystuje meridiany?


W latach 30. XX w. amerykański lekarz, Thomas Lewis, opisał sieć, która tworzy w organizmie człowieka system niezależny od układu nerwowego. Badania nad bioelektrycznością, prowadzone w USA przez dr. Roberta Beckera, a we Francji przez dr. Jeana Claude’a Darrasa i dr. Pierre’a De Vernejoula (którzy wstrzykiwali radioaktywny izotop w punkty akupunkturowe), potwierdziły istnienie tego, co chińska medycyna zna od pięciu tysięcy lat i nazywa meridianami.

Europejska medycyna musiała więc uznać ich istnienie, co też sprawiło, że nasze możliwości zachowania zdrowia się poszerzyły. Idea meridianów wzbogaciła medycynę zachodnią, czego dowodem jest choćby powstanie kinezjologii, która łączy wiedzę medycyny akademickiej i właśnie medycyny chińskiej.

Po co nam meridiany?

System meridianów i punktów akupunkturowych, którego istnienie potwierdzili i zbadali m.in. wspomniani francuscy naukowcy, możemy porównać do linii autobusowych, a punkty akupunkturowe do przystanków. Niestety, codzienne życie – podobnie jak korki – zakłóca prawidłowy ruch drogowy, czyli przepływ energii, a więc zakłóca nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Takimi korkami mogą być (i najczęściej są) stres, jaki przeżywamy w pracy czy w domu, smog elektromagnetyczny, geopatyczne uwarunkowania (cieki wodne), leki chemiczne, konserwanty dodawane do żywności, ale też to, że nie żyjemy zgodnie z rytmami natury. Nie chodzimy spać z przysłowiowymi kurami i nie wstajemy ze słońcem, a taki rytm zapewniłby nam życie w zgodzie z hormonalnym cyklem ciała.

Na szczęście dla naszego zdrowia i samopoczucia m.in. akupunktura czy kinezjologia pomagają nam przywrócić prawidłowy przepływ energii dzięki oddziaływaniu właśnie na meridiany – bezpośrednio (masaż, opukiwanie itp.) lub za pośrednictwem równoważenia napięcia mięśni powiązanych z danymi meridianami, tak jak to się dzieje w kinezjologii.

Zacznijmy naszą podróż po drogach, jakimi płynie energia życiowa, od Meridianu Centralnego, nazywanego Meridianem Poczęcia, uważanego za najważniejszy z nich wszystkich.

Meridian Centralny, czyli Morze yIn (energia żeńska)

Meridian ten, nazywany Meridianem Poczęcia, biegnie u dorosłego człowieka z przodu ciała: od spojenia łonowego, przez środek tułowia i podbródek, do punktu tuż poniżej dolnej wargi. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie energii chi niezbędnej organizmowi kobiety do poczęcia, do powstania i utrzymania ciąży oraz do narodzin nowego życia. Naturalne i prawidłowe działanie tego meridianu związane jest z przyjęciem, przyciąganiem nowej energii, czyli także z wdechem. Wszystkie pozostałe meridiany są z nim połączone jak z magazynem energii, z którego mogą czerpać, gdy jest im potrzebna dodatkowa jej ilość.

Równoważenie Meridianu Centralnego jest więc konieczne w wypadku bezpłodności czy poronień, bo, jak już pisałam, jego rolą jest utrzymanie dziecka w łonie, ale też zapewnienie mu właściwego embrionalnego rozwoju. Inne meridiany in, czyli związane z kobiecą energią, łączą się lub przecinają z Meridianem Centralnym, pomagając kontrolować cały system reprodukcyjny.

Zgodnie z medycyną chińską, ale też współczesną, bo stworzoną w USA w XX w. przez lekarzy fizjoterapeutów kinezjologią, każdy z meridianów jest też związany z konkretnymi organami, czyli na określone organy wpływa szczególnie silnie płynąca nim energia. W wypadku Meridianu Centralnego są nim jajowody. A organem, z którym jest on szczególnie połączony z racji swojej centralności, jest mózg. Dlatego też sygnałami nieharmonijnego przepływu energii przez ten kanał są nie tylko problemy z płodnością, ale przede wszystkim permanentne zmęczenie, problemy z nauką i koncentracją, niepokój, poczucie przeciążenia umysłu i osłabienie.

Głównym zadaniem Meridianu  Centralnego jest  zapewnienie energii chi niezbędnej organizmowi kobiety do poczęcia, do powstania i utrzymania ciąży oraz do narodzin nowego życia.

Równoważenie przepływu energii Meridianem Poczęcia możliwe jest m.in. dzięki masażowi zarówno bezpośrednio samego meridianu, jak i punktów neurolimfatycznych lub neuronaczyniowyc...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy