Dołącz do czytelników
Brak wyników

Medycyna wschodu

20 grudnia 2017

NR 2 (Sierpień 2017)

Meridian Centralny i Meridian Zarządzający – najważniejsze kanały energetyczce w ciele

0 3127

Zapraszam do podróży po kanałach energetycznych ciała, zwanych w medycynie chińskiej meridianami. To nimi krąży po organizmie człowieka energia życiowa – chi, a jej prawidłowy przepływ to warunek zdrowia i radości życia. W naszym cyklu omówimy wszystkie 14.
 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki wpływ na człowieka mają meridiany?
  • Jaka jest różnica między męską a żeńska energią yin?
  • Jak kinezjologia wykorzystuje meridiany?


W latach 30. XX w. amerykański lekarz, Thomas Lewis, opisał sieć, która tworzy w organizmie człowieka system niezależny od układu nerwowego. Badania nad bioelektrycznością, prowadzone w USA przez dr. Roberta Beckera, a we Francji przez dr. Jeana Claude’a Darrasa i dr. Pierre’a De Vernejoula (którzy wstrzykiwali radioaktywny izotop w punkty akupunkturowe), potwierdziły istnienie tego, co chińska medycyna zna od pięciu tysięcy lat i nazywa meridianami.

Europejska medycyna musiała więc uznać ich istnienie, co też sprawiło, że nasze możliwości zachowania zdrowia się poszerzyły. Idea meridianów wzbogaciła medycynę zachodnią, czego dowodem jest choćby powstanie kinezjologii, która łączy wiedzę medycyny akademickiej i właśnie medycyny chińskiej.

POLECAMY

Po co nam meridiany?

System meridianów i punktów akupunkturowych, którego istnienie potwierdzili i zbadali m.in. wspomniani francuscy naukowcy, możemy porównać do linii autobusowych, a punkty akupunkturowe do przystanków. Niestety, codzienne życie – podobnie jak korki – zakłóca prawidłowy ruch drogowy, czyli przepływ energii, a więc zakłóca nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Takimi korkami mogą być (i najczęściej są) stres, jaki przeżywamy w pracy czy w domu, smog elektromagnetyczny, geopatyczne uwarunkowania (cieki wodne), leki chemiczne, konserwanty dodawane do żywności, ale też to, że nie żyjemy zgodnie z rytmami natury. Nie chodzimy spać z przysłowiowymi kurami i nie wstajemy ze słońcem, a taki rytm zapewniłby nam życie w zgodzie z hormonalnym cyklem ciała.

Na szczęście dla naszego zdrowia i samopoczucia m.in. akupunktura czy kinezjologia pomagają nam przywrócić prawidłowy przepływ energii dzięki oddziaływaniu właśnie na meridiany – bezpośrednio (masaż, opukiwanie itp.) lub za pośrednictwem równoważenia napięcia mięśni powiązanych z danymi meridianami, tak jak to się dzieje w kinezjologii.

Zacznijmy naszą podróż po drogach, jakimi płynie energia życiowa, od Meridianu Centralnego, nazywanego Meridianem Poczęcia, uważanego za najważniejszy z nich wszystkich.

Meridian Centralny, czyli Morze yIn (energia żeńska)

Meridian ten, nazywany Meridianem Poczęcia, biegnie u dorosłego człowieka z przodu ciała: od spojenia łonowego, przez środek tułowia i podbródek, do punktu tuż poniżej dolnej wargi. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie energii chi niezbędnej organizmowi kobiety do poczęcia, do powstania i utrzymania ciąży oraz do narodzin nowego życia. Naturalne i prawidłowe działanie tego meridianu związane jest z przyjęciem, przyciąganiem nowej energii, czyli także z wdechem. Wszystkie pozostałe meridiany są z nim połączone jak z magazynem energii, z którego mogą czerpać, gdy jest im potrzebna dodatkowa jej ilość.

Równoważenie Meridianu Centralnego jest więc konieczne w wypadku bezpłodności czy poronień, bo, jak już pisałam, jego rolą jest utrzymanie dziecka w łonie, ale też zapewnienie mu właściwego embrionalnego rozwoju. Inne meridiany in, czyli związane z kobiecą energią, łączą się lub przecinają z Meridianem Centralnym, pomagając kontrolować cały system reprodukcyjny.

Zgodnie z medycyną chińską, ale też współczesną, bo stworzoną w USA w XX w. przez lekarzy fizjoterapeutów kinezjologią, każdy z meridianów jest też związany z konkretnymi organami, czyli na określone organy wpływa szczególnie silnie płynąca nim energia. W wypadku Meridianu Centralnego są nim jajowody. A organem, z którym jest on szczególnie połączony z racji swojej centralności, jest mózg. Dlatego też sygnałami nieharmonijnego przepływu energii przez ten kanał są nie tylko problemy z płodnością, ale przede wszystkim permanentne zmęczenie, problemy z nauką i koncentracją, niepokój, poczucie przeciążenia umysłu i osłabienie.

Głównym zadaniem Meridianu  Centralnego jest  zapewnienie energii chi niezbędnej organizmowi kobiety do poczęcia, do powstania i utrzymania ciąży oraz do narodzin nowego życia.

Równoważenie przepływu energii Meridianem Poczęcia możliwe jest m.in. dzięki masażowi zarówno bezpośrednio samego meridianu, jak i punktów neurolimfatycznych lub neuronaczyniowych (rys. 1).

Meridian Zarządzający, czyli Morze Jang (męska energia)

W życiu płodowym Meridian Centralny współistnieje z drugim najważniejszym z meridianów, tzw. Meridianem Zarządzającym. W przeciwieństwie do Meridianu Centralnego, który przebiega z przodu naszego ciała, Meridian Zarządzający zlokalizowany jest z tyłu naszego ciała: od odbytu, przez plecy i głowę, do górnej wargi. Razem te dwa meridiany tworzą w życiu płodowym okrąg, którego początkiem jest odbyt, a końcem usta. Meridiany rozdzielają się po porodzie, bo też pierwszym swoim wdechem dziecko otwiera wargi – które w życiu płodowym są zamknięte – i tym samym rozdziela meridiany (przypomnę – Centralny Meridian kończy się pod dolną wargą, Zarządzający nad górną). Natomiast na drugim ich końcu czasem rozdzielenia jest początek pracy układu wydalniczego noworodka.

W wielu sztukach walk i w gimnastyce (QiQunq) wykonuje się specjalne ćwiczenie, które ma na powrót połączyć meridiany, tak aby utworzyły okrąg nazywany w medycynie chińskiej „mikrokosmiczną orbitą”. Polega ono, mówiąc w skrócie, na tym, by język trzymać na podniebieniu, a jego celem jest uzdrowienie przepływu energii. Podobnie możemy na niego oddziaływać dzięki stymulacji punktów akupresurowych. Meridian Centralny ma 24 takie punkty, które odpowiadają 24 godzinom doby i pomagają kontrolować cykl dobowy organizmu w zależności od godziny, kiedy chcemy zharmonizować przepływ energii. Meridian Zarządzający z kolei ma 28 punktów, odpowiadających 28 dniom cyklu księżycowego.

Głównym zadaniem Meridianu Zarządzającego jest kontrola sterowania układem nerwowym. Ważne jest, by ten meridian był równoważony, czyli by energia płynęła nim bez zakłóceń.

Meridian Zarządzający związany jest także z mózgiem, ale jego aspektem jest kręgosłup i rdzeń kręgowy. Głównym jego zadaniem jest kontrola sterowania układem nerwowym. Ważne jest, by ten meridian był równoważony, czyli by energia płynęła nim bez zakłóceń, bo „stanowi mikrokosmiczny system”, równoważący całe ciało. A jeden z punktów tego meridianu nazywany jest „oknem mózgu”.

W kinezjologii, która jest medyczną metodą holistyczną, wyrosłą na bazie medycyny akademickiej i medycyny chińskiej, zawsze od równoważenia energii w tych dwóch meridianach zaczynamy przeciwdziałanie zaburzeniom w przepływie energii w każdym innym kanale energetycznym.

Dysbalans tego meridianu powoduje problemy z kręgosłupem: skoliozy, kifozy, lordozy. Jeśli mówimy np. o lordozie (usztywnieniu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym), to punkt, jaki za nie odpowiada, nazywany jest „wrotami losu” i mówi nie tylko o zaburzeniu w ciele. Medycyna chińska, podobnie jak kinezjologia, jest oparta na holistycznej wizji człowieka, a więc problemy z ciałem zazwyczaj mają swoje odbicie w emocjach czy nawet duchowości i jeśli dokucza nam lędźwiowy odcinek kręgosłupa, możemy podejrzewać, że nie podążamy swoją ścieżką życiową, nie wykorzystujemy danych nam talentów. Problemy w odcinku piersiowym kręgosłupa (punkt zwany „droga Tao”) mówi, że nie robimy w życiu tego, co mamy zrobić, do czego jesteśmy stworzeni. Poprawienie stanu kręgosłupa poprzez poprawienie przepływu energii w Meridianie Zarządzającym może nam pomóc nie tylko w problemach z postawą, płodnością itd., ale także w samorealizacji, w byciu sobą i odnalezieniu swojej drogi życiowej.

Meridian Zarządzający jest związany z męską energią, z energią wydechu. Wspólnie z Meridianem Centralnym – związanym z energią żeńską, energią wdechu – równoważą nasze oddychanie. Równoważnie pracy tego meridianu jest możliwe dzięki masażowi bezpośrednio jego samego, a także punktów neuro- i naczyniowolimfatycznych (rys. 2).

Meridiany w kinezjologii

Kinezjologia to metoda pomagająca odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie, stworzona przez amerykańskich lekarzy fizjoterapeutów, dr Thie i dr Goodheartha, na początku XX w.

Lekarze ci podczas swojej praktyki medycznej odkryli, że właściwy stan mięśni – czyli ich odpowiednie napięcie – to nie tylko dowód, ale też warunek zdrowia. Kolejnym krokiem było dostrzeżenie połączeń między konkretnymi mięśniami a określonymi narządami: sercem, wątrobą itp., a także tego, że oddziałując terapeutycznie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy