Dołącz do czytelników
Brak wyników

Fitoterapia , Otwarty dostęp

17 lutego 2020

NR 17 (Luty 2020)

Naturalne metody wspierania płodności

0 1163

Przyszło nam żyć w Europie, w czasach, w których głód i ubóstwo nie są już podstawowym problemem spędzającym sen z powiek społeczeństwa. W czasach, w których nie trzeba obawiać się niespodziewanego ataku dzikiego zwierza, czy braku możliwości wykarmienia potomstwa. W czasach, gdy większość ludzi ma dach nad głową i pracę, a po ulicy nie przemieszczają się oddziały uzbrojonych panów w mundurach. Pomimo to, jedną z trzech głównych przyczyn zachorowań na większość chorób przewlekłych (zaraz obok uwarunkowań genetycznych i niewłaściwego stylu życia) jest stres. Stres, który wywołuje nie tylko zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze czy problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, ale także – problemy z płodnością1.

Statystyki podają, że co szósta para z Polsce ma problem z płodnością. Lekarze, naukowcy, biolodzy i genetycy stają na głowie, żeby w jakikolwiek sposób pomóc właśnie tym parom. Proponują inseminację, in vitro, przechowywanie jajeczek, nasienia, terapie farmakologiczne. Dla części par te zabiegi są skuteczne już przy pierwszej próbie. Dla innych to dużo dłuższy proces2. Czy są jakieś sposoby na to, aby wesprzeć działania medycyny konwencjonalnej i pomóc wielu parom spełnić marzenie o własnym potomku? 
Oczywiście. Medycyna naturalna wie, jak wspierać ludzki organizm i poprawiać płodność. 

POLECAMY

Psychosomatyczne aspekty problemu z płodnością

Przed dokładnym przyjrzeniem się w jaki sposób naturalnie wspierać płodność, warto zwrócić uwagę na ewentualne psychosomatyczne przyczyny jej zaburzeń. Według nauk biologicznych organizm ludzki ma dwa zasadnicze zadania do wykonania podczas swojego istnienia. Po pierwsze – za wszelką cenę pozostać przy życiu (przetrwać – stąd wiele mechanizmów umożliwiających adaptację w przeróżnych warunkach). Po drugie – powielać materiał genetyczny. Jeżeli proces ten jest zaburzony i nie dochodzi do skutku, powodem mogą być zaburzenia hormonalne, genetyczne czy nieprawidłowości anatomiczne3. Niemniej jednak przyczyna problemów z zajściem w ciążę może mieć także podłoże natury psychicznej. Psychosomatyka podaje kilka głównych przyczyn problemów z płodnością spowodowanych blokadą psychiczną oraz silną reakcją stresową na przebyte doświadczenie w przeszłości (własne lub osoby z najbliższego otoczenia). Warto je poznać i jeżeli zdają się być przyczyną problemów, to przepracować terapeutycznie ze specjalistą. Po odbyciu sesji terapeutycznych, może nastąpić tzw. faza naprawcza, odblokowanie umysłu i gotowość psychiczna do spłodzenia potomstwa. Przyczyny chorób o podłożu psychosomatycznym ilustruje tabela 1, uwzględniająca rozpoznany przez medycynę konwencjonalną problem kliniczny (poniższa tabela nie świadczy o tym, że dana jednostka chorobowa musi być wywołana przez konkretne wydarzenie lub stresogen; mówi tylko o tym, że jeśli choroba ma podłoże psychosomatyczne, to warto dopatrywać się poniższych przyczyn jej wystąpienia)4.

Parszywa PIĄTKA zmniejszająca płodność:

  • przetworzone jedzenie,
  • brak ruchu lub nadmiar ruchu,
  • przemęczenie,
  • zarywanie nocy,
  • nadmierna ilość stresu7.

WSPIERANIE PŁODNOŚCI JEDZENIEM

Medycyna Wschodnia przed rozpoczęciem starania się o dziecko zaleca wzmocnienie organizmu matki oraz ojca. Zgodnie z wierzeniami Medycyny Chińskiej: Płodność to ochrona gatunku, niepłodność to ochrona jednostki. Dlatego też zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni przygotować swoje organizmy do stworzenia (mężczyzna przekazujący nasienie) i utrzymania w sobie i wykarmienia potomka (matka). Oboje powinni dbać o sen, prawidłową i odżywczą dietę, umiarkowaną aktywność fizyczną oraz redukcję stresu8.
U kobiet warto zwracać uwagę na żywienie zgodne z cyklem menstruacyjnym. Według Medycyny Chińskiej okres krwawienia powinien przypadać na czas nowiu i trwać 3 do 5 dni. Cały cykl menstruacyjny uznaje się za prawidłowy, jeśli zachodzi on regularnie co 28–30 dni. Czas przed samym krwawieniem winien być bezbolesny, a ilość krwi menstruacyjnej umiarkowana. Ból podczas krwawienia świadczy o zimnie w macicy, zastojach i niedoborach (np. krwi). Skrócony cykl może świadczyć o niedoborach energii w organizmie lub gorącu we krwi. Wydłużony z kolei o niedoborze krwi, nagromadzonej frustracji, nadmiarze obowiązków, niedoborze odżywienia w macicy. Aby przygotować organizm kobiety do ciąży, należy w pierwszej kolejności wyregulować jej cykl menstruacyjny8.

REKLAMA

FAZA I → MENSTRUACJA

Zalecane produkty: wątróbka, ryż, ryby, daktyle, jagody goji, ciemnozielone warzywa, fasola mung, komosa ryżowa, kasza jaglana, kardamon, rozmaryn, tymianek.
Produkty, których należy unikać: cytrusy, nabiał, surowe owoce i warzywa, czekolady, potrawy smażone.

FAZA II → czas wzmacniania po menstruacji (6.–11. dzień)

Zalecane produkty: jajka, kurczak, daktyle, buraki, granat, czereśnie, czarny sezam, jarmuż, kapusta, natka pietruszki, czerwone wino, słodkie warzywa (marchew, ziemniaki, dynia, koper włoski, bataty), pokrzywa, spirulina i chlorella.
Produkty, których należy unikać: kawa, herbata, mąka pszenna, tłuste mięsa.

*Warto także nie stosować w tym czasie żadnych głodówek (organizm potrzebuje odpowiedniej podaży pokarmu, aby wzmocnić się i odbudować po okresie menstruacji).

FAZA III → owulacja (12.–16. dzień)

Zalecane produkty: czarna fasola, soczewica, sezam, soja, masło klarowane, migdały, algi morskie (chlorella, spirulina), mleczko pszczele, pyłek pszczeli.
Produkty, których należy unikać: nabiał, cukier, smażony tłuszcz zwierzęcy.

Tab. 1. Przyczyny chorób o podłożu psychosomatycznym5, 6
Problemy kobiece (np. PCOS, endometrioza, nieregularna menstruacja) Problemy męskie (np. problemy z prostatą, jądrami, erekcją) Brak konkretnych objawów klinicznych przy jednoczesnych nieskutecznych próbach poczęcia
Utrata godności płciowej (kobieta poniżona przez mężczyznę bezpośrednio lub występująca w roli świadka, np. ojciec poniżał matkę) Utrata (dziecka, majątku, kobiety, biznesu) Utrata czegoś niezbędnego do przetrwania (pracy, domu, rodziny)
Poczucie odrzucenia/zranienia/bycie zdradzoną przez mężczyznę Partnerka traktuje swojego ojca/brata/
przyjaciela jak samca alfa – zamiast 
traktować tak swojego partnera
Poczucie, że partner nie jest wystarczająco dobrym partnerem (kobieta nie ufa, że mężczyzna będzie w stanie zapewnić odpowiedni byt rodzinie albo mężczyzna ma wątpliwości, czy kobieta będzie dobrą matką)
Matka jako osoba pełniąca funkcję głowy rodziny (brak obecności ojca) Dewaluacja męskości – brak wsparcia 
ze strony partnerki
Obawa przed utratą dotychczasowego, wygodnego życia
Agresja mężczyzny wobec kobiety (doświadczona bezpośrednio lub w roli świadka) Związek z kobietą, która nieustannie 
czepia się, którą trudno zadowolić
Choroba – jako obawa przed przeniesieniem słabego materiału genetycznego
Stres związany z zajściem w ciążę (kobieta nie jest na to gotowa – chce realizować się zawodowo; boi się, że kiedy wróci po urlopie macierzyńskim to straci pracę; obawa przed wyeliminowaniem przez konkurencję) Strach przed uwiązaniem i zaangażowaniem się w stały związek z kobietą Brak pewności, czy osoba, z którą staram się o dziecko jest tą właściwą osobą – tą, z którą chcę spędzić resztę życia
Strach przed poronieniem (kiedy poronienia zdarzały się już w rodzinie) Zdrada (zdradzenie lub bycie zdradzonym) Poczucie obowiązku opieki nad młodszym rodzeństwem w dzieciństwie, jako przejaw niechęci do opieki nad własnym dzieckiem
Poczucie bycia niewystarczająco dobrym (zaburzone poczucie własnej wartości przez jednego z rodziców) Strach przed byciem ojcem
(brak odpowiednich wzorców z domu)
Obawa przed urodzeniem dziecka z wadą genetyczną (obciążenie rodzinne)

FAZA IV → faza lutealna (17.– 28. dzień)

Zalecane produkty: rzodkiew, rzepa, kalarepa, mięta, melisa, liście maliny, koper włoski, krwawnik, herbata jaśminowa, dzika róża, czosnek, szczypiorek, gałka muszkatołowa, por, szalotka, kurkuma, rozmaryn.

Produkty, których należy unikać: cukier, produkty z białej mąki, nabiał, potrawy smażone.

Wyżej wymienione produkty warto wplatać w codzienny jadłospis, uwzględniając przy tym fazę cyklu. Kiedy kobieta boryka się z nadmiernie obfitym krwawieniem menstruacyjnym, powinno się wprowadzić do diety takie produkty, jak szpinak, wodorosty, seler, a szczególnie unikać czerwonego mięsa, przypraw rozgrzewających, kawy i alkoholu. Jeśli natomiast okres jest skąpy i krótki w diecie należy uwzględnić cynamon, goździki, imbir, kardamon, melisę, miętę, krwawnik i arcydzięgiel8.

Zioła wspomagające płodność

NIEPOKALANEK wspomaga:

  • nieregularne i nadmiernie obfite miesiączki,
  • przy problemach z płodnością (przy zaburzeniach hormonów LF i FSH),
  • przy endome...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy