Naturalne metody wspierania płodności

Fitoterapia Otwarty dostęp

Przyszło nam żyć w Europie, w czasach, w których głód i ubóstwo nie są już podstawowym problemem spędzającym sen z powiek społeczeństwa. W czasach, w których nie trzeba obawiać się niespodziewanego ataku dzikiego zwierza, czy braku możliwości wykarmienia potomstwa. W czasach, gdy większość ludzi ma dach nad głową i pracę, a po ulicy nie przemieszczają się oddziały uzbrojonych panów w mundurach. Pomimo to, jedną z trzech głównych przyczyn zachorowań na większość chorób przewlekłych (zaraz obok uwarunkowań genetycznych i niewłaściwego stylu życia) jest stres. Stres, który wywołuje nie tylko zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze czy problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, ale także – problemy z płodnością1.

Statystyki podają, że co szósta para z Polsce ma problem z płodnością. Lekarze, naukowcy, biolodzy i genetycy stają na głowie, żeby w jakikolwiek sposób pomóc właśnie tym parom. Proponują inseminację, in vitro, przechowywanie jajeczek, nasienia, terapie farmakologiczne. Dla części par te zabiegi są skuteczne już przy pierwszej próbie. Dla innych to dużo dłuższy proces2. Czy są jakieś sposoby na to, aby wesprzeć działania medycyny konwencjonalnej i pomóc wielu parom spełnić marzenie o własnym potomku? 
Oczywiście. Medycyna naturalna wie, jak wspierać ludzki organizm i poprawiać płodność. 

POLECAMY

Psychosomatyczne aspekty problemu z płodnością

Przed dokładnym przyjrzeniem się w jaki sposób naturalnie wspierać płodność, warto zwrócić uwagę na ewentualne psychosomatyczne przyczyny jej zaburzeń. Według nauk biologicznych organizm ludzki ma dwa zasadnicze zadania do wykonania podczas swojego istnienia. Po pierwsze – za wszelką cenę pozostać przy życiu (przetrwać – stąd wiele mechanizmów umożliwiających adaptację w przeróżnych warunkach). Po drugie – powielać materiał genetyczny. Jeżeli proces ten jest zaburzony i nie dochodzi do skutku, powodem mogą być zaburzenia hormonalne, genetyczne czy nieprawidłowości anatomiczne3. Niemniej jednak przyczyna problemów z zajściem w ciążę może mieć także podłoże natury psychicznej. Psychosomatyka podaje kilka głównych przyczyn problemów z płodnością spowodowanych blokadą psychiczną oraz silną reakcją stresową na przebyte doświadczenie w przeszłości (własne lub osoby z najbliższego otoczenia). Warto je poznać i jeżeli zdają się być przyczyną problemów, to przepracować terap...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI