Dołącz do czytelników
Brak wyników

Metody pracy z ciałem

28 lutego 2018

NR 4 (Grudzień 2017)

Pogromcy cellulitu

0 282

Cellulit od wielu lat jest przyczyną kompleksów kobiet na całym świecie. W mniejszym stopniu, aczkolwiek coraz bardziej zauważalnie, problem ten zaczyna dotyczyć także mężczyzn.Z tego powodu na rynku każdego dnia pojawiają się nowe propozycje walki z cellulitem: kosmetyki, zabiegi na ciało, suplementy diety oraz wiele innych. Lecz, aby wybrać odpowiednią metodę walki z cellulitem, trzeba najpierw ustalić, czym on jest i w jaki sposób powstaje.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co powoduje powstawanie cellulitu?
  • Czy metody niemechaniczne są pomocne w leczeniu cellulitu?
  • Jakie składniki odpowiadają za skuteczność kosmetyków antycellulitowych?

 

Cellulit, czyli tak zwana „skórka pomarańczowa”, to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej wraz z towarzyszącymi obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej. Najprościej można go scharakteryzować jako występowanie uwypukleń tkanki tłuszczowej w obrębie granicy skóry właściwej i tkanki podskórnej. Cellulit często jest postrzegany jedynie jako defekt kosmetyczny, jednak, jak słusznie zauważa Gina Righi, autorka poradnika o naturalnych sposobach leczenia cellulitu, jest to sygnał, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Mogą to być zaburzenia układu krążenia lub limfatycznego oraz wiele innych, które, jeśli zlekceważone zostaną pierwsze symptomy, mogą przerodzić się w poważniejsze schorzenia. Rzadko zdarza się, że cellulit nie zmienia swojej formy i nie postępuje. Zazwyczaj, jeśli już się pojawi, to – zaniedbany – bardzo szybko staje się coraz większym problemem.

Przyczyny powstawania cellulitu

Cellulit bardzo często kojarzony jest z otyłością i przerostem tkanki tłuszczowej, a jego powstawanie zarzuca się genom i nieprawidłowej diecie. Jednak obserwacja kobiet na całym świecie pozwala stwierdzić, że powstawanie zgrubiałej tkanki podskórnej ma niewiele wspólnego z nadwagą i genami, a jego przyczyn należy szukać głębiej.

Zazwyczaj przyczyną powstawania efektu „skórki pomarańczowej” jest szereg nakładających się na siebie czynników związanych ze złymi nawykami, chorobami czy brakiem ruchu. Główna przyczyna leży w nieprawidłowym ukrwieniu organizmu oraz zaburzonej pracy naczyń krwionośnych i limfatycznych. To do nich należy odprowadzanie substancji nieprzetrawionych i nieprzyswojonych w procesie przemiany materii. Te toksyczne substancje u zdrowego człowieka są wydalane bez większego problemu, jednakże w przypadku zaburzeń w układzie krwionośnym i limfatycznym odkładane są one do komórek naskórka. 

Kolejnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi cellulitu jest niewątpliwie dieta. Ta odpowiednio zbilansowana powinna zawierać tyle węglowodanów, tłuszczów i białek, ile organizm jest w stanie spalić w ciągu dnia. W przeciwnym wypadku pojawiają się nadwyżki, które są odkładane w komórkach tłuszczowych i obserwowane jako cellulit. W dzisiejszych czasach ludzie są zabiegani, jedzą coraz rzadziej i szybciej, zaś spożywane przez nich jedzenie ma mało wartości odżywczych, a bardzo dużo chemii – w postaci konserwantów, ulepszaczy i innych dodatków. Ponadto jedzenie dużych ilości tłuszczów i cukrów niekorzystnie wpływa na stan naczyń krwionośnych i ich przepuszczalność, co z kolei ma swoje konsekwencje w postaci zmniejszenia wchłaniania i odprowadzania toksyn z organizmu. Powoduje także tycie, które skutecznie zniechęca do wykonywania aktywności fizycznej, a to zaniedbanie jest następnym czynnikiem determinującym rozwój cellulitu. Dlatego prawidłowa dieta powinna być przede wszystkim skomponowana z produktów wysokobłonnikowych i lekkostrawnych, tak by zapobiec odkładaniu się toksyn i zdopingować organizm do spalania zapasów tłuszczu.

Brak aktywności fizycznej lub jej znaczne ograniczenie nie tylko nie pomagają zredukować cellulitu, ale również w znacznej mierze przyczyniają się do jego powstawania. Mięśnie okalające naczynia limfatyczne i krwionośne działają jak pompa, która swoim działaniem stymuluje przesuwanie toksyn i produktów przemiany materii w górę do węzłów chłonnych. Jeśli organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości ruchu, naczynia krwionośne nie są stymulowane, a złogi zbędnych substancji pozostają w komórkach. Dlatego ruch jest tak ważny przy walce z cellulitem. Należy jednak mieć na względzie to, że istnieją różne rodzaje cellulitu i tak jak na cellulit tłuszczowy aktywność fizyczna działa bardzo szybko, tak nie do końca pomoże przy cellulicie wodnym, który obserwowany jest nawet u bardzo szczupłych lekkoatletek.

Kolejnym, równie ważnym aspektem jest problem z gospodarką hormonalną. Cellulit jest łatwo obserwowany w trakcie i po ciąży, a także u młodych kobiet zażywających doustne środki antykoncepcyjne, które działają na organizm tak, jakby kobieta je przyjmująca była w ciąży. Dlatego też często efektem ubocznym antykoncepcji jest pojawiający się „znikąd” cellulit. To właśnie hormony decydują także o tym, że cellulit zauważany jest głównie u kobiet. Ilość estrogenu i progesteronu w organizmie mężczyzny jest zdecydowanie mniejsza, stąd też panowie mogą cieszyć się gładką skórą bez niechcianych grudek czy nierówności.

Oprócz wyżej wymienionych czynników istnieje cała lista pomniejszych, które mogą mieć pośredni wpływ na powstawanie cellulitu. Zalicza się do nich np. stres, depresję, długotrwałe opalanie w solarium czy kąpiele w gorącej wodzie, a także choroby współistniejące (choroby układu krążenia, ginekologiczne, nefrologiczne, żołądkowo-jelitowe oraz zaburzenia metaboliczne i hormonalne), a także niektóre leki (estrogeny, leki przeciwhistaminowe, przeciwtarczycowe, beta-blokery). Niestety, nie pomaga także wiek: z wiekiem przemiana materii zwalnia, a najwięcej tkanki tłuszczowej odkłada się na brzuchu.

Rodzaje cellulitu

Cellulit powstaje na różnych częściach ciała oraz może przybierać dwie formy: tłuszczową oraz wodną. Forma tłuszczowa jest tą częściej obserwowaną u osób z nadwagą oraz ze skłonnościami do tycia i efektu jo-jo. Powstaje wskutek gromadzenia się kwasów tłuszczowych w tkankach i w skórze. Ten rodzaj cellulitu jest łatwy do rozpoznania – przy ściśnięciu ciała powoduje on ból, spowodowany uciskiem zakończeń nerwowych przez komórki tłuszczowe. Najczęściej występuje w takich partiach ciała jak uda, biodra i łydki, ale pojawia się również w kończynach górnych, na brzuchu czy plecach. Natomiast cellulit wodny pojawia się głównie u osób wysportowanych i szczupłych. Powstaje na skutek nieprawidłowego krążenia krwi i limfy wewnątrz tkanek. Powodują go także zaburzenia hormonalne i nieprawidłowa dieta. Jest lekko bolesny w dotyku, jednak nie aż tak jak cellulit tłuszczowy, a jego umiejscowienie zaobserwować można głównie na nogach i pośladkach.

Metody walki z cellulitem

Biorąc pod uwagę fakt, że cellulit w dzisiejszych czasach dosięga już ponad 90% kobiet, na rynku kosmetycznym pojawiają się wciąż nowe metody, które mają sobie z nim poradzić.

Są na przykład suplementy diety, które mają przyspieszyć spalanie tłuszczu, zahamować apetyt i sprawić, że skóra będzie gładka i ujędrniona. W drogeriach można znaleźć dziesiątki kremów, balsamów, peelingów, a także tubki z serum, żelami i „spalaczami” tłuszczu w najróżniejszych postaciach. Dietetycy prześcigają się w tworzeniu „diet cud”, które mają w szybkim czasie zredukować nadmiar tłuszczu, a kosmetyczki, terapeuci i lekarze medycyny estetycznej zapewniają o skuteczności wykonywanych przez nich zabiegów.

...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy