Zakwaszenie – mit czy powód do obaw

Zanieczyszczenie i oczyszczanie organizmu

Czy kiedykolwiek słyszeliście o zakwaszeniu organizmu? Na wielu portalach internetowych czy w reklamach ostatnimi czasy prym wiodą informacje na temat diet i substancji odkwaszających organizm. W medycynie jednak termin „zakwaszenie” po prostu nie istnieje.
 

Z artykułu dowiesz się:

  • Czy z punktu widzenia medycyny można mówić o zakwaszeniu organizmu?
  • Które z produktów są kwasotwórcze?
  • Jak sprawdzić stan zakwaszenia żołądka?

Autorzy takich informacji twierdzą, że zakwaszenie organizmu jest skutkiem długotrwałego zachwiania równowagi kwasowo-zasadowej, spowodowanym przez spożywanie nadmiernej ilości pokarmów „zakwaszających” (np. mięsa) przy niedostatecznym spożyciu pokarmów „odkwaszających” (np. zielonolistnych warzyw), które w konsekwencji prowadzi do zachwiania homeostazy organizmu. I mówią: „jeśli cierpisz na przewlekłe bóle głowy, zmęczenie, osłabienie, zaparcia, kwaśne odbijanie, chorobę wrzodową żołądka, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego – trzustki, pęcherzyka żółciowego czy dwunastnicy? Na pewno Twój organizm jest zakwaszony!”.

POLECAMY

Tymczasem w medycynie termin „zakwaszenie” po prostu nie istnieje. Wartość pH organizmu jest ściśle regulowana przez wiele mechanizmów, ponieważ zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej skończyć się może śmiercią, często poprzedzoną śpiączką metaboliczną.

W wyjątkowych przypadkach do chwilowego zakwaszenia może dojść p...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI