Zatoki – przyczyna czy skutek?

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Medycyna zachodnia dość powierzchownie zajmuje się występującym w ciele pacjenta śluzem. Jeżeli pacjent ma zatkany nos – są na to krople, jeżeli kobieta ma upławy – cóż, większość kobiet z tym się zmaga, więc temat jest pomijany, w przypadku ropnych zmian na skórze – dermatolodzy przepisują maści sterydowe. Jednak z problemem należy zacząć pracę od środka, uświadamiając pacjentowi,  czym właściwie jest śluz w ciele i jakie ma on zadanie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką rolę pełni śluz w medycynie zachodniej oraz chińskiej?
  • Jakie punkty meridianowe wzmacniają pracę Śledziony?
  • Jak dietą i ziołami wspomóc leczenie zatok?

 

POLECAMY

Tymczasem coraz więcej osób zgłasza się do specjalistów z problemem przewlekłego lub ostrego zapalenia zatok. Warunki pogodowe i klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, nieodpowiednie nawyki żywieniowe, niewłaściwy tor oddychania – wszystko to sprawia, że problem ten coraz częściej dotyka przeciętnego Polaka. Pacjenci szukają pomocy, zwracając się do szeregu specjalistów, jednak bez kompleksowego postrzegania tematu i uświadomieniu wielopłaszczyznowości problemu choroba ta będzie wciąż nawracać. 

Błona śluzowa w ujęciu medycyny zachodniej

Na początku należy zaznaczyć, że błona śluzowa jest to wyściółka większości przewodów występujących w ciele człowieka. Występuje również w narządach wewnętrznych mających kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Znajduje się w obrębie większości przestrzeni, w których może dojść do ruchu i obcierania się jednego narządu wewnętrznego o drugi.

Zbudowana jest z dwóch warstw: tkanki łącznej (zwanej blaszką właściwą, zawierającą naczynia krwionośne i limfatyczne, nerwy, gruczoły czy mięśnie gładkie) oraz z tkanki nabłonkowej (pokrywającej wskazaną tkankę łączną).

Błona śluzowa pełni następujące funkcje:

  • ochronn...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI