Znaczenie surowców roślinnych w chemoprewencji raka

Naturoterapia w onkologii

Nowotwory złośliwe zajmują drugie miejsce wśród chorób niezakaźnych najczęściej diagnozowanych w naszym kraju. Liczba zachorowań w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła ponad dwukrotnie, osiągając w ostatnich latach 150 tys. zachorowań rocznie.

W celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe konieczne jest wprowadzenie w życie zasad profilaktyki anynowotworowej. Jednym z jej elementów jest dynamicznie rozwijająca się w ostatnich latach chemoprewencja.

POLECAMY

Geny to nie wszystko!

To, czy dana osoba zachoruje na raka, zależy od wielu czynników. Wbrew obiegowej opinii, głównym czynnikiem ryzyka nie są wcale predyspozycje genetyczne, gdyż tylko niewielka część nowotworów (5% zachorowań) rozwija się w wyniku dziedziczenia. Znakomita większość jest następstwem długotrwałego uszkadzania materiału genetycznego naszych komórek, które w pewnym momencie zaczynają się dzielić w niekontrolowany sposób. Epidemiolodzy brytyjscy oszacowali, że 1/3 zachorowań na nowotwory złośliwe jest konsekwencją palenia tytoniu, 30% nieprawidłowej diety, 5,5% nadwagi i otyłości, 2–4% spożywania alkoholu, 2–8% pracy zawodowej, 3% opalania się, 10% infekcji oraz 1–2% promieniowania jonizującego1. Dlatego też istotnymi elementami profilaktyki antynowotworowej są aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, unikanie używek oraz optymalnie zbilansowana dieta2. Ta ostatnia powinna się składać z co najmniej pięciu porcji warzyw i owoców, błonnika, białego mięsa i niewielkiej ilości soli. Dostarczanie organizmowi wysokowartościowego białka, witamin i minerałów, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega, probiotyków oraz przeciwutleniaczy zapewnia odpowiednią kondycję układu immunologicznego, która jest ważna w zapobieganiu nowotworom.

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI