Dołącz do czytelników
Brak wyników

Medycyna wschodu

1 marca 2018

NR 5 (Luty 2018)

Autodiagnoza według Ajurwedy

0 256

Ajurweda to nie tylko masaż dla zdrowia, ale także wywodząca się z Indii starożytna filozofia i sztuka życia. Nazwa łączy w sobie dwa słowa: „ajur”, które oznacza „życie”, i „veda”, czyli „wiedza, nauka”. System ajurwedy zwięźle i dokładnie tłumaczy, jakich zasad należy przestrzegać i czego się wystrzegać, aby żyć zdrowo, szczęśliwie, wygodnie i w gotowości do podejmowania wyzwań na wszelkich poziomach: fizycznym, umysłowym i społecznym. Ajurweda zawsze podkreśla, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Z tego artykułu dowiesz się:

Co jest podstawą filozofii ajurwedy?
Jak określić swój typ konstytucji fizycznej?
Jak przywrócić równowagę w organizmie na poziomie energii?

 

Światopogląd ten ma korzenie w starej wedyjskiej literaturze i daje wskazówki na całe życie dla ciała, umysłu i ducha. Podstawą indyjskiej filozofii są Wedy, czyli traktaty filozoficzne. Ajurweda liczy sobie już ponad 5000 lat. Wedle tradycji ajurweda pochodzi od boga Brahmy, stworzyciela świata. Przekazywana była przez wiele pokoleń bogów i świętych, aż dotarła do śmiertelnych. Początkowo przekazywana ustnie wiedza dotarła do nas dzięki zapiskom na świętych zwojach liści palmowych, a także na wyprawionych skórach.

Pięć podstawowych żywiołów

Według ajurwedy, wszystko we wszechświecie, martwe lub żywe, jest kombinacją pięciu podstawowych żywiołów. Wynika to stąd, że każda komórka naszego ciała wyposażona jest we wszystkie atrybuty życia. Jedyne, co odróżnia ludzkie ciało od jego otoczenia, to świadomość, iskra życiowa, dusza.

W kulturze Zachodu natura występuje na dwóch poziomach: materii i energii. W ajurwedzie także istnieją dwa poziomy, które pozostają w zgodzie ze zmysłami, chociaż w nieco odmienny sposób. Na jednym poziomie znajdują się trzy dosze, na drugim zestaw zasad zwany pięcioma elementami. Pięć żywiołów ma w sobie coś zarówno z materii, jak i z energii. Żywioły odnoszą się do „prawdziwej” ziemi, wody, ognia, powietrza, przestrzeni, lecz są również abstrakcyjne. Pięć żywiołów stanowi kod dla kształtów inteligencji, która tworzy ludzki umysł i świat przez nie odbierany.

Ponadto żywioły przejawiają się w ciele jako trzy pierwotne energie (zwane też nastrojami lub humorami) – dosze. Słowo „dosza” znaczy dosłownie „to, co kontroluje ciało”. Te energie to Vata, Pitta i Kapha. Ani żywioły, ani dosze nie są widoczne gołym okiem, ale to one są podstawą wszelkich fizycznych struktur i fizjologicznych funkcji naszego organizmu. Warunkiem zachowania dobrego stanu zdrowia są ich odpowiednie proporcje i harmonijna cyrkulacja.

Na wymienione wyżej trzy dosze składa się pięć żywiołów, a mianowicie:

 • Vata – połączenie powietrza i przestrzeni,
 • Pitta – połączenie ognia i wody,
 • Kapha – połączenie wody i ziemi.

Odkryj typ swojego ciała – typ konstytucji

Dosze umożliwiają dialog umysłu z ciałem. „Wszystkie Twoje nadzieje, lęki, marzenia i życzenia wraz z najdrobniejszymi emocjami i pragnieniami pozostawiają ślad fizjologiczny – wydarzenia mentalne ustawicznie kształtują ciało, »przemawiając« do niego”. Jednak u większości z nas te informacje nie są wykorzystywane tak jak być powinny. W pewnym momencie naszego dorosłego życia stres i wiek zaczynają dominować nad wzrostem i rozwojem. Według ajurwedy, przyczyna leży w braku równowagi dosz, a to jest pierwszym sygnałem, że umysł i ciało nie są prawidłowo skoordynowane.

Poszczególne dosze spełniają trzy podstawowe funkcje: Vata kontroluje ruch (jej siedzibą jest jelito grube), Pitta metabolizm (jej siedzibą jest jelito cienkie), a Kapha – konstrukcję (jej siedzibą jest klatka piersiowa).

 

Pięć podstawowych żywiołów to:

 1. Ziemia – zasadnicza materia, z której ukształtowany jest ludzki organizm (organy, kości, mięśnie i włosy). Cechy charakterystyczne tego żywiołu to: ciężkość, twardość, solidność, stałość, wolność.
 2. Woda – składnik ludzkiego ciała – płyny ustrojowe, tj. limfa, krew, ślina. Cechy charakterystyczne tego żywiołu to: tłustość, wilgotność, chłód, miękkość i twardość.
 3. Ogień – energia życiowa, procesy trawienne, które umożliwiają spalanie kalorii i utrzymywanie stałej temperatury ciała. Cechy charakterystyczne tego żywiołu to: gorąco, ostrość, suchość, intensywność, subtelność, lekkość.
 4. Powietrze – powoduje krążenie tlenu we krwi, wprawia w ruch płyny ustrojowe i stawy. Cechy charakterystyczne tego żywiołu to: lekkość, ruchliwość, chłód, suchość, szorstkość.
 5. Przestrzeń (eter) – pozwala na istnienie dźwięku, który – aby zaistnieć – wymaga przestrzeni. Cechy charakterystyczne tego żywiołu to: miękkość, lekkość, subtelność, delikatność, obfitość.

 

Aby utrzymać się przy życiu, nasze ciało musi posiadać Vata, czyli ruch, który pozwala na oddech, krążenie krwi, prawidłowe przesuwanie pokarmu w narządach i przesyłanie do i z mózgu impulsów nerwowych Pitta, czyli metabolizm, w wyniku którego przetwarza się pożywienie, powietrze i wodę w całym systemie oraz Kapha, czyli konstrukcję, która łączy komórki, tworząc mięśnie, tłuszcz, kości i ścięgna. Żeby zbudować ludzkie ciało, natura potrzebuje wszystkich trzech dosz!

Ważne jest, żeby każdy z nas znał typ swojego ciała, ponieważ określa to wyraźnie naszą dietę, rodzaj gimnastyki, aktywność fizyczną, masaż, codzienny rytm dnia oraz inne czynniki, które zapobiegną chorobom.

U każdego z nas wszystkie trzy dosze są obecne i muszą pozostawać w równowadze. Poznanie typu swego ciała może stać się kluczem do osiągnięcia całkowitej równowagi, co pozwoli na wprowadzenie istotnych zmian i zobaczenie siebie takim, jakim stworzyła nas natura. W przeciwieństwie do medycyny zachodniej, której celem jest tylko fizyczne i mentalne zdrowie, ajurweda podnosi każdy aspekt życia na wyższy poziom – związki partnerskie, zadowolenie z pracy i życia, rozwój duchowy oraz kontakty towarzyskie, ściśle związane z harmonią ciała i umysłu.

Test pozwalający określić typ konstytucji fizycznej

W tabeli poniżej zamieszczono szereg cech – odpowiedz sobie na pytanie, które z nich charakteryzują Ciebie i dowiedz się, jaka jest Twoja dosza. W ten sposób sprawdzisz, która z nich w tej chwili dominuje w Twoim życiu. Zapewne w odpowiedziach znajdą się wszystkie typy dosz, ale wybierz tylko tę, która pojawiła się w odpowiedziach najczęściej. Odpowiadaj szczerze, tak jak jest w obecnym momencie, a nie tak, jak było kiedyś bądź jakbyś chciał(-a), żeby było. Na koniec podsumuj liczbę zaznaczonych punktów, co pomoże określić domin...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy