Autodiagnoza według Ajurwedy

Medycyna wschodu

Ajurweda to nie tylko masaż dla zdrowia, ale także wywodząca się z Indii starożytna filozofia i sztuka życia. Nazwa łączy w sobie dwa słowa: „ajur”, które oznacza „życie”, i „veda”, czyli „wiedza, nauka”. System ajurwedy zwięźle i dokładnie tłumaczy, jakich zasad należy przestrzegać i czego się wystrzegać, aby żyć zdrowo, szczęśliwie, wygodnie i w gotowości do podejmowania wyzwań na wszelkich poziomach: fizycznym, umysłowym i społecznym. Ajurweda zawsze podkreśla, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Z tego artykułu dowiesz się:

Co jest podstawą filozofii ajurwedy?
Jak określić swój typ konstytucji fizycznej?
Jak przywrócić równowagę w organizmie na poziomie energii?

POLECAMY

 

Światopogląd ten ma korzenie w starej wedyjskiej literaturze i daje wskazówki na całe życie dla ciała, umysłu i ducha. Podstawą indyjskiej filozofii są Wedy, czyli traktaty filozoficzne. Ajurweda liczy sobie już ponad 5000 lat. Wedle tradycji ajurweda pochodzi od boga Brahmy, stworzyciela świata. Przekazywana była przez wiele pokoleń bogów i świętych, aż dotarła do śmiertelnych. Początkowo przekazywana ustnie wiedza dotarła do nas dzięki zapiskom na świętych zwojach liści palmowych, a także na wyprawionych skórach.

Pięć podstawowych żywiołów

Według ajurwedy, wszystko we wszechświecie, martwe lub żywe, jest kombinacją pięciu podstawowych żywiołów. Wynika to stąd, że każda komórka naszego ciała wyposażona jest we wszystkie atrybuty życia. Jedyne, co odróżnia ludzkie ciało od jego otoczenia, to świadomość, iskra życiowa, dusza.

W kulturze Zachodu natura występuje na dwóch poziomach: materii i energii. W ajurwedzie także istnieją dwa poziomy, które pozostają w zgodzie ze zmysłami, chociaż w nieco odmienny sposób. Na jednym poziomie znajdują się trzy dosze, na drugim zestaw zasad zwany pięcioma elementami. Pięć żywiołów ma w sobie coś zarówno z materii, jak i z energii. Żywioły odnoszą się do „prawdziwej” ziemi, wody, ognia, powietrza, przestrzeni, lecz są również abstrakcyjne. Pięć żywiołów stanowi kod dla kształtów inteligencji, która tworzy ludzki umysł i świat przez nie odbierany.

Ponadto żywioły przejawiają się w ciele jako trzy pierwotne energie (zwane też nastrojami lub humorami) – dosze. Słowo „dosza” znaczy dosłownie „to, co kontroluje ciało”. Te energie to Vata, Pitta i Kapha. Ani żywioły, ani dosze nie są widoczne gołym okiem, ale to one są podstawą wszelkich fizycznych struktur i fizjologicznych funkcji naszego organizmu. Warunkiem zachowania dobrego stanu zdrowia są ich odpowiednie proporcje i harmonijna cyrkulacja.

Na wymienione wyżej trzy dosze składa się pięć żywiołów, a mianowicie:

  • Vata – połączenie powietrza i przestrzeni,
  • Pitta – połączenie ognia i wody,
  • Kapha – połączenie wody i ziemi.

Odkryj typ swojego ciała – typ konstytucji

Dosze umożliwiają dialog umysłu z ciałem. „...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI