Pelargonia afrykańska w praktycznej fitoterapii

Fitoterapia

Rodzaj Pelargonia (Pelargonium) liczy około 250 gatunków roślin z rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). Są to byliny lub niewielkie krzewy, które występują głównie w klimatach ciepłych, a co za tym idzie, większość gatunków pochodzi z Afryki Południowej, Afryki Wschodniej oraz Bliskiego Wschodu.
 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Która część pelargonii jest najskuteczniejsza?
  • Jak przeprowadzić domową kurację pelargonią?

Ludzie lubią sadzić je w ogrodach, a także trzymać w domach jako rośliny doniczkowe, tym bardziej że wiele gatunków ma właściwości lecznicze: wykorzystuje się je m.in. do pozyskiwania cennych olejków eterycznych oraz w medycynie ludowej regionu, w którym natywnie rosną.Jednym z ciekawszych gatunków, który cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na właściwości medyczne, jest pelargonia przylądkowa, czyli tzw. pelargonia afrykańska (Pelargonium sidoides), zwana także afrykańskim geranium. Jest to jeden z mniej spektakularnie wyglądających gatunków tego rodzaju – mała bylina o bulwiastym korzeniu, sercowatych liściach i prawie czarnych, rurkowatych kwiatach.

POLECAMY

Lek na gruźlicę

Badania nad pelargonią afrykańską sprawiły, że dostrzeżono jej duży potencjał w leczeniu chorób zakaźnych oraz infekcji bakteryjnych i grzybiczych, szczególnie układu oddechowego. Ponadto ekstrakty z tej rośliny okazały się bezpieczne nawet dla dzieci. W afrykańskiej medycynie ludowej gatunek ten wykorzystywano jako lek na wszelkie dolegliwości układu oddechowego, w tym ostre zapalenia, a także na problemy me...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI