Dołącz do czytelników
Brak wyników

Fitoterapia

8 maja 2018

NR 6 (Kwiecień 2018)

Fitoterapia zastojów limfatycznych

0 2715

Układ chłonny był znany człowiekowi już w starożytności. Sam Hipokrates pisał o „białej krwi” w węzłach, a Arystoteles lokalizował naczynia chłonne między nerwami a naczyniami krwionośnymi. Przez lata układ ten traktowano po macoszemu, skupiając badania na układzie krwionośnym. Dziś już wiemy, że jego funkcjonowanie jest ważne z punktu widzenia kancerogenezy. Rola zaburzeń układu chłonnego w tym procesie wymaga jednak gruntownych badań.

 Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką rolę w pracy układu chłonnego odgrywa  śledziona?
  • Jak przeprowadzić kompleksową terapię  obrzęków?
  • Jakie zioła wspierają  odprowadzanie limfy?

 

Układ limfatyczny, nazywany również układem chłonnym, składa się z systemu naczyń limfatycznych i kilku ważnych narządów – grasicy, migdałków, grudek oraz węzłów chłonnych. Małe włośniczki limfatyczne, łącząc się, tworzą coraz większe naczynia. Układ ten jest połączony z układem krwionośnym, do którego dostaje się produkowana limfa. Głównymi jej składnikami są limfocyty, białka i duże cząsteczki, które dostają się do naczyń limfatycznych z przestrzeni śródmiąższowej. Skład limfy nie jest jednorodny i uzależniony jest od narządu, z którego jest odprowadzana1. Właściwościami fizycznymi przypomina nieco osocze. Ciekawą funkcją chłonki jest jej rola w procesie trawienia tłuszczów. Odprowadzana z jelit po posiłku zawiera tzw. chylomikrony, czyli zemulgowane tłuszcze, które nadają jej charakterystyczne, żółte zabarwienie.

POLECAMY

Funkcje układu chłonnego

Układ chłonny pomimo zróżnicowanej budowy stanowi całość, która pełni w organizmie ważne funkcje. Przede wszystkim warunkuje utrzymanie odpowiedniego składu płynu tkankowego i cytoplazmy komórek. Do chłonki trafiają często uszkodzone, martwe lub zmutowane komórki. Układ chłonny pozbywa się również obcych substancji i mikroorganizmów, np. bakterii i komórek grzybów. Trafia tam również wiele ważnych związków sygnałowych – enzymów i cytokin procesu zapalnego. Pracę układu chłonnego kontroluje autonomiczny układ nerwowy, a transport (podobnie jak w przypadku krążenia żylnego) wspomagany jest pracą pompy stawowo-mięśniowej2.

Istotną rolę w pracy układu chłonnego odgrywa śledziona – narząd, który przez zachodnią medycynę został nieco zapomniany. Z racji tego, że śledziona nie jest narządem kardynalnym – niezbędnym do przeżycia – nie poświęca się jej większej uwagi. Tymczasem ten mały, bo mieszczący się w dłoni i ważący ok. 150 g narząd korzystnie wpływa na nasz stan zdrowia. Pracując na pograniczu układu chłonnego i limfatycznego, ma zdolność wychwytywania uszkodzonych, starych komórek morfotycznych krwi, dzięki czemu po organizmie krążą zawsze ich młode populacje. Oprócz tego śledziona jest rezerwuarem żelaza i hemoglobiny, więc w sytuacjach niedoboru uwalnia te związki do krwi. Tak zwana miazga biała śledziony gromadzi z kolei 30% populacji limfocytów i jest miejscem wytwarzania komórek żernych układu odpornościowego – makrofagów. Brak śledziony nie zagraża życiu, gdyż jej funkcje przejmuje wtedy wątroba i szpik kostny. Niemniej jednak zaobserwowano, że u niektórych osób po usunięciu tego narządu pojawia się zwiększona podatność na infekcje pneumokokowe oraz meningokokowe3.

Objawy chorób naczyń limfatycznych

Najczęstszym schorzeniem układu chłonnego jest powstawanie obrzęku limfatycznego. Szacuje się, że 150 mln ludzi na świecie cierpi na mniej lub bardziej nasilone jego objawy. Mimo to patomechanizm tego schorzenia nie został do końca wyjaśniony. Z jednej strony obserwuje się obrzęk będący następstwem nagromadzenia się sporych ilości limfy pomimo – wydawać by się mogło – sprawnej pracy naczyń limfatycznych. Z drugiej zaś powstający obrzęk ma podłoże mechaniczne na skutek uszkodzenia lub niedrożności naczyń. Nieleczony obrzęk może prowadzić do postępującego włóknienia tkanek w wyniku namnażania się keranocytów i fibroblastów oraz odkładania się kolagenu. Równie niebezpieczne jest nadkażanie obrzękniętych tkanek przez mikroorganizmy.

Stosowanie leków moczopędnych w leczeniu zastoju limfy jest bezcelowe. Leki te „usuwają” wodę z limfy, pozostawiającjednak frakcje białkowe.

Zastój chłonki dotyczy najczęściej kończyn dolnych, ale może pojawić się również w kończynach górnych, tułowiu i na głowie. Cechą charakterystyczną obrzęku limfatycznego, która odróżnia go od obrzęków o innym charakterze, jest jego ciastowata struktura – stąd utrzymuje się przez kilka chwil po uciśnięciu skóry. Obrzęk chłonny może mieć charakter wrodzony – związany z niedorozwojem – lub wtórny (nabyty). W przypadku tego drugiego często dochodzi do zapalenia naczyń limfatycznych wywołanych infekcją paciorkowcową. Pojawia się wtedy czerwona pręga na skórze i towarzyszy temu silny ból. Utrzymujący się zastój limfy prowadzi do zwłóknień i deformacji ciała – ze słoniowacizną włącznie. Z czasem zmiany stają się twarde4.

Warto wiedzieć, że obrzęk limfatyczny jest częstym powikłaniem radioterapii. Pojawia się też u niektórych kobiet w ciąży. Często współtowarzyszy również chorym na reumatoidalne zapalenie stawów.

Leczyć przyczynę problemu

Leczenie obrzęku limfatycznego powinno być skupione na przyczynie problemu i chorobach współistniejących. W przypadku zaniedbanego obrzęku bardzo ważna jest profilaktyka nadkażeń. Jeśli leczenie rozpoczniemy odpowiednio wcześnie – zanim dojdzie do procesu włóknienia – możliwe jest uciskowe bandażowanie kończyn lub noszenie specjalnie zaprojektowanych pończoch uciskowych. Nie bez znaczenia jest też odpowiednia higiena zmienionych chorobowo miejsc oraz noszenie wygodnego obuwia. W czasie leczenia warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który przeprowadzi masaż limfatyczny lub zaproponuje gimnastykę poprawiającą krążenie żylne i limfatyczne.

Fizjoterapia zastojów limfatycznych opiera się w głównej mierze na tzw. manualnym drenażu limfatycznym.  Polega on na bardzo delikatnych i powolnych ruchach okrężnych, obrotowych, pompujących oraz czerpiących. Zadaniem przeprowadzanego drenażu jest pobudzenie 
aktywności naczyń limfatycznych i odprowadzenie limfy z powstającego obrzęku. Kompleksowa terapia udrażniająca, oprócz samego drenażu, powinna obejmować bandażowanie kończyny z wykorzystaniem różnych poziomów ucisku (kompresjoterapia) oraz wdrożenie specjalnie zaprojektowanych w tym celu ćwiczeń fizycznych5 6. Kluczową kwestią wydaje się również elewacja kończyny, np. spanie z nogami uniesionymi powyżej poziomu bioder. Ciekawą metodą leczenia obrzęku limfatycznego jest miejscowe ogrzewanie obrzęku np. za pomocą okładów borowinowych. Wysoka temperatura prowadzi bowiem do zmniejszenia objętości limfy. Niezalecane jest jednak stosowanie ciepłych kąpieli i korzystanie z saun.

Stosowanie leków moczopędnych w leczeniu zastoju limfy jest bezcelowe. Leki te „usuwają” wodę z limfy, pozostawiając jednak frakcje białkowe.

Rola ćwiczeń 

Ćwiczenia u pacjentów z obrzękiem chłonnym powinny wspierać naturalną pompę mięśniowo-stawową, której praca usprawnia transport limfy. Należy pamiętać, by ćwiczenia te charakteryzowały się niską intensywnością, bez dodatkowego obciążenia. Intensywne ćwiczenia fizyczne usprawniają, co prawda, krążenie żylne, negatywnie jednak wpływają na transport limfy. Dzieje się tak, gdyż zwiększony przepływ krwi sprzyja gromadzeniu się płynu tkankowego w kończynie, a to nie jest pożądanym zjawiskiem u osób zmagających się z obrzękiem limfatycznym. Duże znaczenie mają również ćwiczenia oddechowe, które powodują tworzenie ujemnego ciśnienia w klatce piersiowej i pośrednio sprzyjają prawidłowemu transportowi limfy. Poza korzystnym wpływem na fizjologię układu ćwiczenia te poprawiają też komfort psychiczny i jakość życia pacjenta.

Zioła na odpływ limfy

Istotną rolę w poprawie krążenia limfy odgrywa ziołolecznictwo. Dysponuje ono wieloma surowcami, które wspierają odpływ limfy. Jednym z nich jest bluszcz pospolity (Hedera helix), który działa przeciwobrzękowo, usuwa zbędne produkty przemiany materii o...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy