Fitoterapia zastojów limfatycznych

Fitoterapia

Układ chłonny był znany człowiekowi już w starożytności. Sam Hipokrates pisał o „białej krwi” w węzłach, a Arystoteles lokalizował naczynia chłonne między nerwami a naczyniami krwionośnymi. Przez lata układ ten traktowano po macoszemu, skupiając badania na układzie krwionośnym. Dziś już wiemy, że jego funkcjonowanie jest ważne z punktu widzenia kancerogenezy. Rola zaburzeń układu chłonnego w tym procesie wymaga jednak gruntownych badań.

 Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką rolę w pracy układu chłonnego odgrywa  śledziona?
  • Jak przeprowadzić kompleksową terapię  obrzęków?
  • Jakie zioła wspierają  odprowadzanie limfy?

 

POLECAMY

Układ limfatyczny, nazywany również układem chłonnym, składa się z systemu naczyń limfatycznych i kilku ważnych narządów – grasicy, migdałków, grudek oraz węzłów chłonnych. Małe włośniczki limfatyczne, łącząc się, tworzą coraz większe naczynia. Układ ten jest połączony z układem krwionośnym, do którego dostaje się produkowana limfa. Głównymi jej składnikami są limfocyty, białka i duże cząsteczki, które dostają się do naczyń limfatycznych z przestrzeni śródmiąższowej. Skład limfy nie jest jednorodny i uzależniony jest od narządu, z którego jest odprowadzana1. Właściwościami fizycznymi przypomina nieco osocze. Ciekawą funkcją chłonki jest jej rola w procesie trawienia tłuszczów. Odprowadzana z jelit po posiłku zawiera tzw. chylomikrony, czyli zemulgowane tłuszcze, które nadają jej charakterystyczne, żółte zabarwienie.

Funkcje układu chłonnego

Układ chłonny pomimo zróżnicowanej budowy stanowi całość, która pełni w organizmie ważne funkcje. Przede wszystkim warunkuje utrzymanie odpowiedniego składu płynu tkankowego i cytoplazmy komórek. Do chłonki trafiają często uszkodzone, martwe lub zmutowane komórki. Układ chłonny pozbywa się również obcych substancji i mikroorganizmów, np. bakterii i komórek grzybów. Trafia tam również wiele ważnych związków sygnałowych – enz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI