Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wydanie świąteczne

22 maja 2018

DODATEK NR (Grudzień 2017)

Zioła na poprawę krążenia

0 1741

Sprawnie funkcjonujące serce i układ krążenia są podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu. Serce jest centralnym organem ciała, który napędza cały system tłoczenia krwi do tętnic, a pozostałe struktury układu krążenia dbają o rozprowadzenie życiodajnego, czerwonego płynu do wszystkich narządów organizmu.

Dlatego niezwykle ważne jest dbanie o prawidłowe funkcjonowanie tego układu, ponieważ system krwionośny rozprowadza do komórek składniki odżywcze, a także tlen. Kiedy układ krążenia działa jak dobrze naoliwiony mechanizm, to i działanie ziół, leków oraz wchłanianie składników odżywczych z pokarmów jest o wiele bardziej wydajne. Choroby układu krążenia stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce, więc tym bardziej warto o ten układ dbać.

Głóg 

Ziół o działaniu nasercowym i krążeniowym jest bardzo wiele. Są wśród nich zioła bardzo silnie działające, ale również i łagodne, które można z powodzeniem stosować w domowej naturoterapii. Jednym z takich surowców roślinnych jest kwiatostan z liściem głogu (Crataegus), który zawiera flawonoidy (m.in. witeksyna, hiperozyd, rutyna), katechiny, procyjanidyny, fenolokwasy, fitosterole i składniki mineralne (żelazo, fosfor, wapń). Istnieje stare ludowe przysłowie skierowane szczególnie do kobiet, które mówi, że jeśli kobieta chce, aby jej mężczyzna długo żył, to powinna podawać mu nalewkę z głogu. Jak wiele ludowych mądrości i ta ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wyciągi wodno-alkoholowe z kwiatostanu głogu działają bowiem rozszerzająco na naczynia wieńcowe, poprawiają krążenie, wykazują aktywność antyarytmiczną, ochronną na mięsień sercowy oraz uszczelniającą i wzmacniającą na naczynia krwionośne. Ważne jest również działanie hipotensyjne (obniżające ciśnienie tętnicze krwi), a także przeciwdziałanie zmianom miażdżycowym. 

Napar z kwiatów głogu 

Sporządza się przez zalanie 1–2 łyżek rozdrobnionych kwiatów szklanką wrzącej wody, odstawia pod przykryciem na 25 minut i pije po szklance raz lub dwa razy dziennie. Aby kuracja naparem przyniosłanajlepszy efekt, należy go stosować przez minimum 3 miesiące. 

Wyciągi z głogu od dawna stosuje się na przeróżne choroby serca, choroby metaboliczne, skórne i układu pokarmowego oraz moczowego. Głóg jest bogaty we flawonoidy, prowitaminę A, witaminę C, P i witaminy z grupy B. Dodatkowo kwiaty i owoce głogu działają kojąco na układ nerwowy poprzez redukcję ilości nieprzyjemnych myśli oraz poprawę krążenia obwodowego i mózgowego. Długotrwałe używanie przetworów z głogu pomaga chronić serce, zwiększać jego wydajność i przeciwdziała wielu schorzeniom układu krążenia, które mogą rozwinąć się w przyszłości. 

Intrakt z kwiatów głogu 

Robimy przez zalanie świeżych rozdrobnionych kwiatów alkoholem 30–40% w proporcji 1:3 lub 1:5, odstawiamy do maceracji na minimum 14 dni i stosujemy minimum 3 miesiące po 10 ml 1–2 razy dziennie. 

Zarówno napar, jak i intrakt posłodzone miodem (lipowym, gryczanym, wrzosowym, leśnym) są bardzo dobre w smaku.

Jemioła 

Innym znanym surowcem o korzystnym działaniu na układ krążenia jest ziele jemioły (Viscum). Jemioła pasożytuje na drzewach iglastych i liściastych. Jej skład chemiczny różni się w zależności od żywiciela. W zielu znaleźć można głównie aminy, aminokwasy, flawonoidy, fenolokwasy, lektyny 
i białka. Do najważniejszych substancji zaliczane są polipeptydy (wiskotoksyny) oraz glikoproteiny lektynowe (wiskumina) o właściwościach przeciwnowotworowych i cytotoksycznych. Jemioła po podaniu doustnym obniża ciśnienie krwi, dzięki czemu jest skuteczna w leczeniu ostrego i umiarkowanego nadciśnienia tętniczego.

macerat z ziela jemioły 

Sporządzany przez zalanie 1 części zmielonego ziela 5 częściami letniej przegotowanej wody z dodatkiem soli kuchennej i pozostawienie pod przykryciem na 6–8 godzin. Taki macerat można pić w dawce 30–50 ml 3 razy dziennie w celu ustabilizowania pracy serca. 

Kiedyś lekarze uzyskiwali wyraźne trwałe spadki ciśnienia krwi u pacjentów z wysokim nadciśnieniem przy regularnym podawaniu wyciągów z jemioły. Wyciąg jemiołowy wstrzyknięty bezpośrednio do guza nowotworowego wywiera silne działanie nekrotyczne i cytotoksyczne. Przetwory z jemioły rozszerzają naczynia wieńcowe i drobne mózgowe oraz tonizują...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy