Zioła na przemęczenie i podniesienie energii

Wydanie świąteczne

Surowce roślinne można wykorzystywać również w walce z osłabionym nastrojem, wyczerpaniem, brakiem energii i zmęczeniem. Współczesny tryb życia raczej nie sprzyja spokojnej egzystencji, toteż zioła o wspomnianych właściwościach są niezwykle cenne

Przede wszystkim warto odstawić kawę i zastąpić ją jakąś zdrowszą alternatywą. Jednym z prostszych zabiegów jest przerzucenie się na zieloną herbatę, która oprócz teiny (czyli kofeiny) o pobudzających właściwościach, zawiera szereg innych substancji, które balansują działanie kofeinowe i wpływają korzystnie na funkcje kognitywne. Oprócz teiny (2,2%), liście zielonej herbaty zawierają również teobrominę, teofilinę i L-teaninę. Jednak nie wolno używać jej do popijania leków (m.in. antybiotyków, preparatów enzymatycznych) czy suplementów (cynk, żelazo, wapń, witamina B12, kwas foliowy). Zielona herbata strąca również alkaloidy i utrudnia ich wchłanianie, dlatego nie łączymy jej z roślinami i ekstraktami roślinnymi zawierającymi tego typu substancje. Zatem zielona herbata daje dobre i zdrowsze pobudzenie niż kawa, ale nie jest bez wad.

POLECAMY

Piżmaczek wiosenny 

Dobrym ziołem pobudzającym jest natomiast ziele piżmaczka wiosennego (Adoxa moschatellina). Zawiera alkaloidy indolowe (adoksyna, moschatelina), które nie kumulują się w organizmie i łatwo są z niego wydalane. Substancje piżmaczka pobudzają ośrodki podkorowe w mózgu, działają antystresowo, relaksująco, przeciwdepresyjnie, a także poprawiają procesy zapamiętywania i przyswajania informacji. Dodatkowo piżmaczek zmniejsza dolegliwości bólowe (m.in. związane z bolesnym miesiączkowaniem czy reumatyzmem) oraz chroni wątrobę przez regulację hepatocytów. Daje miłe pobudzenie i może być doskonałym zamiennikiem dla kawy i herbaty. 

Napar z ziela piżmaczka 

Sporządzamy przez zalani...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI