Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wydanie świąteczne

22 maja 2018

DODATEK NR (Grudzień 2017)

Zioła na zaparcia

0 274

Zaparcia to znak, że nasz układ pokarmowy i wydalniczy nie funkcjonuje należycie. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Jednak włączenie do stałej diety ziół może być zbawienne dla naszego zdrowia. Większość ziół działa bowiem właśnie na układ pokarmowy, głównie regulująco i usprawniająco.

Lnica pospolita 

Bardzo dobrym ziołem na zaparcia jest ziele lnicy pospolitej (Linaria vulgaris). Zawiera flawonoidy (linaryna, neo-linaryna), alkaloid (peganina), kwasy organiczne (y-oksyglutaninowy, askorbowy), fitosterole i sole mineralne. Ziele lnicy należy do surowców skutecznych w leczeniu różnego rodzaju zaburzeń czynności jelit i dróg żółciowych. Jest ziołem przeciwrefluksyjnym (zapobiega cofaniu żółci). Jest środkiem łagodnie przeczyszczającym i na tym polu wykazuje synergizm z antrazwiązkami (np. korzeń rzewienia, liść senesu, alona, kora kruszyny), wyraźnie nasilając ich właściwości przeczyszczające. Zawarta w zielu peganina słabo pobudza ruchy perystaltyczne jelit. Działa łagodnie żółciopędnie i słabo moczopędnie. Wyciągi z lnicy zastosowane zewnętrznie wywierają aktywność przeciwbakteryjną, przeciwzapalną i przyspieszającą gojenie ran. 

Napar  z  ziela  lnicy 

Sporządzamy przez zalanie 1–2 łyżek stołowych płaskich ziela szklanką wrzącej wody, odstawiamy pod przykryciem na 20 minut i pijemy po 0,5 szklanki 2–3 razy dziennie między posiłkami. 

Wyciągi wodne z ziela lnicy stosuje się wewnętrznie w zaburzeniach refluksowych, objawiających się m.in. nieprzyjemnym chronicznym zapachem z ust, ponadto w łagodnych przewlekłych zaparciach z zaburzoną pracą jelit i dróg żółciowych. Przydaje się w fitoterapii dzieci oraz osób starszych, które mają problemy ze swobodnym przyswajaniem pokarmów i zaparciami. 

Jabłoń dzika 

Innym świe...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy