Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wydanie świąteczne

22 maja 2018

DODATEK NR (Grudzień 2017)

Zioła na zaparcia

0 1047

Zaparcia to znak, że nasz układ pokarmowy i wydalniczy nie funkcjonuje należycie. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Jednak włączenie do stałej diety ziół może być zbawienne dla naszego zdrowia. Większość ziół działa bowiem właśnie na układ pokarmowy, głównie regulująco i usprawniająco.

Lnica pospolita 

Bardzo dobrym ziołem na zaparcia jest ziele lnicy pospolitej (Linaria vulgaris). Zawiera flawonoidy (linaryna, neo-linaryna), alkaloid (peganina), kwasy organiczne (y-oksyglutaninowy, askorbowy), fitosterole i sole mineralne. Ziele lnicy należy do surowców skutecznych w leczeniu różnego rodzaju zaburzeń czynności jelit i dróg żółciowych. Jest ziołem przeciwrefluksyjnym (zapobiega cofaniu żółci). Jest środkiem łagodnie przeczyszczającym i na tym polu wykazuje synergizm z antrazwiązkami (np. korzeń rzewienia, liść senesu, alona, kora kruszyny), wyraźnie nasilając ich właściwości przeczyszczające. Zawarta w zielu peganina słabo pobudza ruchy perystaltyczne jelit. Działa łagodnie żółciopędnie i słabo moczopędnie. Wyciągi z lnicy zastosowane zewnętrznie wywierają aktywność przeciwbakteryjną, przeciwzapalną i przyspieszającą gojenie ran. 

Napar  z  ziela  lnicy 

Sporządzamy przez zalanie 1–2 łyżek stołowych płaskich ziela szklanką wrzącej wody, odstawiamy pod przykryciem na 20 minut i pijemy po 0,5 szklanki 2–3 razy dziennie między posiłkami. 

Wyciągi wodne z ziela lnicy stosuje się wewnętrznie w zaburzeniach refluksowych, objawiających się m.in. nieprzyjemnym chronicznym zapachem z ust, ponadto w łagodnych przewlekłych zaparciach z zaburzoną pracą jelit i dróg żółciowych. Przydaje się w fitoterapii dzieci oraz osób starszych, które mają problemy ze swobodnym przyswajaniem pokarmów i zaparciami. 

POLECAMY

Jabłoń dzika 

Innym świetnym surowcem na zaparcia są liście jabłoni dzikiej (Malus sylvestris). Zawierają garbniki, glikozydy fenolowe, fenolokwasy, leukoantocyjanidyny oraz kwercetynę, rutynę, florydzynę i naryngeninę. Wyciągi wodne z liści są skutecznym środkiem leczącym zaparcia i regulującym działanie całego układu pokarmowego.

Działają ściągająco, przeciwzapalnie, przeciwwysiękowo, hamują krwawienia. Ponadto wywierą aktywność moczopędną, przeciwobrzękową, antybakteryjną, przyspieszają gojenie ran i owrzodzeń na skórze i błonach śluzowych. Dodatkowo działają silnie przeciwrodnikowo i odtruwająco. Mocne napary świetnie sprawdzają się w pielęgnacji skóry oraz w leczeniu infekcji narządów intymnych w postaci nasiadówek i irygacji. Podobnie rzecz ma się z okładami na oczy, które potrafią usuwać worki i cienie pod oczami, a także działać korzystnie w zapaleniu spojówek. 

Napar  z  liści  jabłoni

Sporządzamy przez zalanie 1–2 łyżek rozdrobnionych liści szklanką wrzątku, odstawiamy pod przykryciem na 25 minut i pijemy po szklance 2–3 razy dziennie. 

Napary dobrze sprawdzają się w większości dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a także są dobrym środkiem wspomagającym przy cukrzycy, miażdżycy, chorobach reumatycznych czy przeroście gruczołu krokowego. Liście należy zbierać od czerwca do sierpnia i suszyć w przewiewnym i ciemnym miejscu. 

Natomiast 2–3 jabłka zjedz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy