Drodzy Eksperci i Miłośnicy medycyny naturalnej, przed Wami kolejne wydanie magazynu Naturoterapia w Praktyce, na którego łamach dowiecie się m.in.:
Chociaż przekwitanie to naturalny proces fizjologiczny, objawy menopauzy są często przykre i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zmiany hormonalne wpływają na cały organizm kobiety oraz jej psychikę. Do najczęściej występujących objawów menopauzy należą nieregularne krwawienia, uderzenia gorąca, ból i obrzęk piersi, ale też problemy ze snem czy rozdrażnienie. Akupunktura to jeden ze sposobów łagodzenia tych dolegliwości. Do zalet stosowania akupunktury w tym czasie należy zmniejszenie uderzeń gorąca oraz potliwości, a nawet zwiększenie popędu seksualnego. Zachęcamy do zapoznania się z niezwykle ciekawym opracowaniem autorstwa Honoraty Dziel.
„Zespół Sjögrena jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że organizm atakuje swoje tkanki. Dokładniej zaś mówiąc – wytwarza przeciwciała atakujące tkanki naszego organizmu, wpływając tym samym na rozwój stanu patologicznego, na który składają się stany zapalne oraz zaburzenia zaatakowanych organów lub tkanek” – tłumaczy Marek Fischer. Leczenie medyczne jest tutaj niezbędne, lecz terapie naturalne czy dietoterapie mogą być skutecznym uzupełnieniem metod konwencjonalnych. W tym numerze wskazujemy, jakie są objawy zespołu Sjögrena, schemat diagnostyki oraz możliwości suplementacji i diety.
Kannabinoidy zawarte w konopiach to wyjątkowe związki chemiczne wykazujące działanie przeciwdrgawkowe. Mają one także wpływ na wiele innych chorób, zarówno u zwierząt, jak i ludzi. Jeśli chodzi o leczenie padaczki, jego głównym celem jest zmniejszenie natężenia napadów. Części chorych pomagają powszechnie stosowane leki przeciwpadaczkowe, lecz istnieje także grupa chorych cierpiących na padaczkę lekoodporną i właśnie dla nich kannabinoidy mogłyby być właściwym sposobem leczenia padaczki. Obszerne objaśnienie tego zagadnienia znajdą Państwo w artykule lek. med. Agnieszki Klimowicz.
Justyna Posłuszna podkreśla, że komórki nowotworowe zwykle wykazują poważne zaburzenia metaboliczne, co wynika ze zniszczenia mitochondriów. Oznacza to, że komórki nie mogą funkcjonować sprawnie, zmuszone są też do zwiększenia wydajności pozyskiwania energii np. z glikolizy. Ponadto badania naukowe potwierdzają, że same komórki rakowe wykazują zmieniony metabolizm i zaczynają żywić się cukrem. Wobec tych faktów wskazujemy, jak zadbać o metabolizm komórkowy za sprawą m.in. diety. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem pt. „Rak jako efekt zaburzeń metabolicznych”.