Drodzy Eksperci i Miłośnicy medycyny naturalnej, oto drugie wydanie Naturoterapii w praktyce – czasopisma dedykowanego entuzjastom terapii naturalnej. W sierpniowym numerze nasi specjaliści odpowiedzą m.in. na następujące pytania:
Odchudzanie jest tematem pojawiającym się cyklicznie w ciągu każdego sezonu. Jego skuteczność uzależniona jest od wprowadzenia prawidłowych nawyków żywieniowych, umiarkowanej dawki ruchu oraz wypijania odpowiedniej ilości płynów. Co ze swojej strony zaproponować może fitoterapia? Przede wszystkim listę skutecznych ziół na odchudzanie, na której znajdują się m.in. ziele krwawnika, ziele dziurawca i owoc jałowca. Pijąc regularnie napary, możemy je wliczyć do codziennego bilansu wypijanych płynów.
Zioła na odchudzanie można łączyć, tworząc mieszanki ziołowe. Łyżkę stworzonej mieszanki zalewamy wrzątkiem i parzymy przez 2-3 godziny. Odcedzamy i pijemy 3 razy dziennie. Mieszankę możemy urozmaicać, wprowadzając do niej nowe zioła, w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.
Ziołolecznictwo to pradawna dziedzina medycyny, która przeżywa dzisiaj swój renesans. Wiemy już, że zioła mogą pomóc nam w odchudzaniu. Czy fitoterapia oferuje nam coś więcej? Naturalnie, że tak.
Ciekawym przykładem jest uncaria tomentosa - liana z rodziny Rubiaceae, wykorzystywana w leczeniu antynowotworowym. Ta występująca w lasach tropikalnych Ameryki Południowej roślina wykazuje m.in. właściwości immunomodulujące, przeciwwirusowe i przeciwobrzękowe. Jak korzystać z jej dobrodziejstw? Wszystkiego dowiesz się z artykułu dr n. med. Norberta Szalusia.
Właściwości stymulujące system immunologiczny wykazuje także colostrum bydlęce, znane także jako siara lub młodziwo. Więcej informacji znajdziesz w artykule Jolanty Artym.
Ziołolecznictwo stanowi także jeden z filarów medycyny chińskiej. Zgodnie z jej założeniami, fitoterapia skutecznie wspiera leczenie zaparć. Kluczem jest stosowanie odpowiednich naparów ziołowych. Więcej na ten temat pisze dr Agnieszka Krzemińska.
Okazuje się, że akupunktura, jako jedna z kolejnych metod leczenia według medycyny chińskiej, efektywnie zwalcza nadciśnienie tętnicze. Wg badań prof. Longhursta, akupunktura skutecznie wspiera w tym obszarze farmakologię. Zgodnie z opinią specjalistów, sprawnie zwalcza lekkie i średnie nadciśnienie tętnicze.
Leczenie zaparć nie wyczerpuje możliwości ziołolecznictwa. Terapia ziołami zna również odpowiedź na aktualne dzisiaj pytanie: jak usunąć metale ciężkie z organizmu?
Metale ciężkie dostają się do organizmu drogą pokarmową. Należą one do substancji toksycznych. Usunięcie ich stanowi nie lada wyzwanie. Jak zatem usunąć metale ciężkie z organizmu? Rozwiązaniem są pyłki kwiatowe, które posiadają związki flawonoidowe wykazujące zdolność eliminowania metali szkodliwych dla zdrowia. Szczegóły podaje Alicja Brodowiak.
Termin „Sowa Rigpa” tłumaczyć można jako „Nauka o uzdrawianiu”. Diagnoza schorzenia opiera się na podstawie palpacji ciała, analizy moczu czy badań pulsu. Tradycyjna Medycyna Tybetańska leczy m.in. za pomocą diety, masażu, hydroterapii oraz upuszczania krwi. Jak harmonizować ciało? Jak diagnozować schorzenia za pomocą trzech energii? W jaki sposób określić swoją energię? Na te i wiele innych pytań odpowie dr n. med. Marian Majchrzycki.
Nawiązując do kwestii upuszczania krwi, jednym z tematów numeru jest hirudoterapia – starożytna sztuka leczenia za pomocą pijawek. O prawidłowym przebiegu zabiegu z pijawką lekarską opowie lek. med. Maciej Paruzel.
Zapowiada się bardzo ciekawie. Korzystaj z tradycyjnej wiedzy popartej naukowymi badaniami już teraz!