Drodzy Eksperci i Miłośnicy medycyny naturalnej, przed nami trzeci numer Naturoterapii w praktyce – magazynu w pełni poświęconego tematyce terapii naturalnej. Lektura październikowego wydania pozwoli nam odpowiedzieć m.in. na następujące pytania:
Tematów jest wiele, sprawdźmy co się pod nimi kryje.
Nie ma zdrowej skóry twarzy bez jej prawidłowego oczyszczenia. Jest to pierwszy i podstawowy element pielęgnacji. Niestety, wiele osób popełnia błędy już na tym etapie. Na czym polega skuteczne oczyszczanie twarzy? Jakich praktyk należy unikać? Jak samemu zrobić naturalne kosmetyki? Oto problemy, którym w swoim artykule stawi czoła Joanna Popiół.
Tematem pokrewnym jest szeroko omawiana ostatnio metoda OCM. Polega ona na oczyszczaniu twarzy naturalnymi olejkami, dopasowanymi do rodzaju cery. Ponadto nie zmienia ona pH skóry, działa ujędrniająco i przeciwzmarszczkowo. Dokładny opis metody OCM oraz sposób doboru odpowiedniego oleju znajdziesz na łamach numeru.
Koleją ważną kwestią, którą poruszy autorka, są naturalne kosmetyki. Badania wykazują, że używając tych dostępnych w sklepach w ciągu roku dostarczamy do organizmu około 2 kg substancji chemicznych. Jest to silny argument przemawiający za sięgnięciem po gotowe produkty naturalne lub domowej roboty. W artykule „5 podstawowych błędów przy oczyszczaniu skóry twarzy” znajdziesz łatwe przepisy na tani i skuteczny tonik do twarzy, nawilżającą emulsję do demakijażu oraz różany peeling.
Pozostając w tematyce pielęgnacji przejdźmy płynnie do kolejnego zagadnienia, którym jest aromaterapii w masażu. Masaż aromaterapeutyczny działa na zasadzie synergii zmysłu dotyku i powonienia. Olejki zapachowe mogą być zastosowane jako czynnik aromatyzujący pomieszczenie lub poślizgowy i ułatwiający masaż. Jakie olejki eteryczne najczęściej wykorzystuje się w masażu? Jak stworzyć terapeutyczne kompozycje olejków? Jak harmonizować czakry za pomocą olejków? Na te i inne pytania odpowie Jędrzej Wróblewski – fizjoterapeuta, dla którego aromaterapia nie ma tajemnic.
Antydepresyjne właściwości dziurawca znane są od dawna. Kluczową kwestią jest jednak jego odpowiednie przygotowanie, bowiem skuteczny okazuje się wyłącznie w formie wyciągu olejowego lub alkoholowego. Leczenie depresji może odbywać się także przy użyciu gotowych produktów farmakologicznych na bazie ziół.
Kolejnym powszechnym schorzeniem układu nerwowego jest neurastenia, nazywana wyczerpaniem nerwowym. Do jej głównych symptomów zaliczamy szybkie męczenie się, niezdolność do skupienia uwagi, wahania nastroju i zwiększoną drażliwość. Neurastenia leczona może być za pomocą ziołowego naparu według receptury ojca Klimuszko. Dokładny przepis znajdziesz w artykule Adama Wrzaskowskiego.
Trzecim z omawianych schorzeń jest psychonerwica, zwana częściej histerią. Na szczęście ta ciężka choroba tle nerwowym również skutecznie poddaje się leczeniu za pomocą kuracji ziołowej. Podobnie jak w poprzednim przypadku, dokładny przepis receptury znajduje się w artykule.
Odejdźmy na chwilę od mieszanek ziołowych. Kolejnym sposobem na poprawę zdrowia psychicznego jest arteterapia, czyli terapia przez sztukę. Pozwala ona na uspokojenie przebodźcowanego mózgu, co w dzisiejszych czasach wydaje się rzeczą niezbędną. W jaki sposób zatem sztuka wpływa na nasze samopoczucie? Z odpowiedzią śpieszy Jana Nowakowska.
Szczególnym rodzajem arteterapii jest Vedic Art. Polega on na malowaniu intuicyjnym, pozwalającym nam wejrzeć we własne wnętrze.
Aromaterapia silnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Prawidłowo zastosowana może znacznie poprawić nasze samopoczucie. Szczególną zaletą jest możliwość połączenia jej z innymi metodami terapeutycznymi, np. masażem.
Kolejnym działaniem mogącym pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie jest detoksykacja, czyli usunięcie z organizmu tego, co jest w nadmiarze. Detoksykacja może odnosić się zarówno do sfery psychicznej, jak i fizycznej.
Wlewy dożylne również cieszą się obecnie sporą popularnością. Są one rodzajem terapii witaminowo-mineralnej w formie zastrzyku, za pośrednictwem którego dostarczamy organizmowi niezbędnych składników. Więcej na ten temat zdradzi Alicja Brodowiak.
Coraz powszechniejszym nurtem jest opisywana w poprzednim numerze Sowa Rigpa. Tym razem przyjrzymy się, w jaki sposób medycyna tybetańska leczy zaburzenia trawienia.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, jak ważną rolę pełni ślina w naszym organizmie. Funkcje śliny poznamy podczas lektury artykułu Rafała Beckera. Dowiemy się także, jakie ćwiczenia qigong wspomagają produkcję śliny.
Jedną z bardziej tajemniczych chorób i o nieznanej etiologii jest sarkoidoza. Mimo to istnieją sposoby na leczenie sarkoidozy, a z pomocą przychodzi dieta, ziołolecznictwo i dodatkowa suplementacja. Na czym dokładnie polegają? Odpowiedzi udzieli Jolanta Nalewaj – Nowak.
Szukasz rzetelnych informacji na temat naturoterapii? Sięgnij po nasz magazyn!