Drodzy Eksperci i Miłośnicy medycyny naturalnej, przed Wami kolejne wydanie magazynu Naturoterapia w Praktyce, na którego łamach dowiecie się m.in.:
Działanie ostropestu plamistego już od 2000 lat jest wykorzystywane w medycynie naturalnej. Ceni się go ze względu na wpływ na funkcje wątroby oraz dróg żółciowych oraz działanie antyoksydacyjne i odtruwające. Co ważne, wykazuje on też niewiele skutków niepożądanych. Działanie ostropestu plamistego na łamach naszego czasopisma przedstawia Agata Dąbrowska.
Borelioza wiąże się z problemami diagnostycznymi oraz terapeutycznymi. Jest to choroba infekcyjna, którą przenoszą kleszcze zakażone krętkami borelli. Wprowadzane są one do organizmu przez ukłucie owada, a ich budowa morfologiczna pozwala im na łatwe dostanie się do tkanek. Najwięcej zachorowań notuje się w czerwcu i lipcu, dlatego w aktualnym numerze przedstawiamy objawy boreliozy, jej diagnostykę, leczenie farmakologiczne oraz profilaktykę z wykorzystaniem produktów naturalnych.
Laktacja u kobiet zależna jest od wielu czynników, wśród których można wymienić zdrowie oraz emocje matki i dziecka, dietę, kondycję piersi, a nawet technikę przystawiania. W przypadku problemów w tym zakresie warto skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego, ale i mocy fitoterapii. Przedstawiamy naszym czytelnikom zioła, które pobudzają laktację u kobiet.
Ponadto w bieżącym numerze omawiamy colostrum nawiązując do jego udziału w profilaktyce oraz leczeniu chorób żołądka i jelit. Samo colostrum znane również jako siara, czy mleko pierwsze jest wytwarzane w niewielkiej ilości, jednak zawiera ono prawdziwe bogactwo składników odżywczych, regulacyjnych oraz ochronnych. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z opracowaniem, w którym obszernie omawiamy tę kwestię.
W niniejszym numerze nasi czytelnicy znajdą również rozmowę z dr n. farm. Nataszą Staniak z Apteki Hipokrates w Rzeszowie, z którą omawiamy zioła o działaniu uspokajającym. Wskazuje ona na konieczność określenia efektu, jaki chcemy uzyskać oraz czasu, na jakim nam zależy. Otóż niektóre rośliny wykazują działanie po 30-40 minutach, jak np. męczennica, inne z kolei należy spożywać przez dwa, a nawet trzy tygodnie. Zioła o działaniu uspokajającym doskonale sprawdzają się w łagodnym, tymczasowym stresie, jednak w przypadku poważniejszych dolegliwości nie należy leczyć się na własną rękę, a udać po poradę do lekarza. Zachęcamy do zapoznania się z tą niezwykle ciekawą rozmową.
Polecamy również zapoznanie się z artykułem pt. „Diagnostyka celiakii oraz nieceliakalnych postaci nietolerancji glutenu”. Sama celiakia jest chorobą trudną do rozpoznania ze względu na liczne postacie kliniczne czy fakt, że pacjenci sami wykluczają z diety gluten bez otrzymania potwierdzenia choroby. Problemem jest również nieceliakalna nadwrażliwość na gluten. Istotne jest za to, by diagnostyka celiakii była prowadzona przed wprowadzeniem diety bezglutenowej, wprowadzona była ona bezterminowo dopiero po rozpoznaniu. Zachęcamy do lektury!