Drodzy eksperci i miłośnicy medycyny naturalnej, przed Wami kolejne wydanie magazynu Naturoterapia w Praktyce, na którego łamach dowiecie się m.in.:
Koenzym Q10 obecny jest na rynku już od 45 lat i początkowo był stosowany jako lek nasercowy, zaś obecnie wykorzystuje się go jako suplement diety. To istotne, ponieważ wraz z wiekiem synteza koenzymu Q10 zmniejsza się, na co wpływ mają również stany chorobowe, stosowanie leków oraz styl życia czy aktywność fizyczna. W efekcie niedobór koenzymu Q10 prowadzi do obniżenia wydolności organizmu oraz podnosi ryzyko chorób. Dariusz Rodowski wyjaśnia naszym czytelnikom wpływ tego koenzymu na naszą witalność, wskazuje jak stosować preparaty zawierające ten składnik oraz, która jego forma wykazuje najsilniejsze działanie.
Dieta bezglutenowa jest obecnie bardzo popularna. Na czym polega? Otóż zakłada ona wykluczenie z jadłospisu zbóż naturalnie zawierających gluten, a także potraw czy produktów, w których jest on obecny. Sam gluten uznawany jest za jedną z najsilniej immunostymulujących substancji i przyczynia się do rozwoju choroby trzewnej oraz wielu innych problemów zdrowotnych. Najbardziej szkodliwy jest gluten pszenny, co może wynikać z wyższej zawartości tego składnika we współczesnej pszenicy, w porównaniu do jej poprzednich odmian. Może być to przyczyną rosnącej nietolerancji glutenu. Dieta bezglutenowa jest stosowana przede wszystkim przez chorych na celiakię, ale też cierpiących na chorobę Duhringa, alergię na gluten czy nieceliakalną nadwrażliwość na gluten oraz ataksję glutenową. Na łamach aktualnego numeru omawiamy wymienione choroby, samą dietę i jej bilansowanie, a także produkty zawierające gluten.
Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Adaptogeny roślinne w redukcji stresu”. Stres to ważny mechanizm obronny, lecz gdy napięcie przedłuża się, konieczne są środki służące jego obniżeniu. Jednym z nich jest farmakoterapia, lecz przed jej rozpoczęciem warto sięgnąć po ciekawą alternatywę, którą są adaptogeny roślinne. Czym jest adaptogen? „Substancją pochodzenia naturalnego, działającą niespecyficznie, która – będąc nieszkodliwą dla organizmu – działa normalizująco, minimalnie wpływając na funkcje psychiczne” - pisze mgr farm. Artur Rakowski. W tekście omawiamy adaptogeny, dzięki którym redukcja stresu jest łatwiejsza. Zachęcamy do lektury!