Postępowanie dietetyczne w alergiach krzyżowych
Drodzy Eksperci i Miłośnicy medycyny naturalnej, przed Wami kolejne wydanie magazynu Naturoterapia w Praktyce, na którego łamach dowiecie się m.in.:
W sytuacji wystąpienia udaru możliwe jest zastosowanie akupunktury. W niniejszym wydaniu omawiamy terapię z jej wykorzystaniem oraz efekty, które może przynieść. Ważne w tym przypadku jest uwzględnienie podejścia medycyny chińskiej do mózgu – skupia się ona na jego funkcji, a nie strukturze oraz wiąże go z Nerkami, które odpowiadają za magazynowanie esencji życiowej Jing oraz produkowanie Szpiku. Za przyczyny udaru uznaje się Niedobór Yin Wątroby, Nadczynność Yang Wątroby, czy Ogień Wątroby. Więcej szczegółów można znaleźć w artykule „Akupunktura w terapii udaru mózgu”.
Kamica nerkowa powoduje silny ból, co więcej występuje coraz częściej, także u młodych osób. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być obecny styl życia i dieta, prowadzące do braku równowagi w organizmie. Leczenie kamicy nerkowej wymaga działania u źródła problemu, dlatego istotne jest poznanie rodzaju kamieni i przyczyn ich powstania. Do metod stosowanych w leczeniu kamicy nerkowej zalicza się przestrzeganie odpowiedniej diety, stosowanie ziół oraz picie dużej ilości wody.
Kąpiele solankowe to jedna z metod profilaktyki w chorobie zwyrodnieniowej. Odpowiednie metody zapobiegające chorobie oraz spowalniające jej przebieg są niezwykle istotne, ponieważ jest to postępujące i nieodwracalne schorzenie. Kąpiele solankowe charakteryzują się działaniem odciążającym, przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym, co ma istotne znaczenie w terapii ChZS. Zagadnienie to wyczerpująco omawia dr Patrycja Rąglewska.
Liczba chorych na ten typ nowotworu rośnie na całym świecie. Dlatego tak istotny jest nacisk na prawidłową profilaktykę oraz diagnostykę raka jelita grubego. Jako jedyną skuteczną metodę stosuje się obecnie kolonoskopię, umożliwiającą wczesne wykrycie zmian przednowotworowych oraz nowotworu we wczesnym stadium. Polecamy Państwu lekturę artykułu „Diagnostyka raka jelita grubego”, w którym dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik szeroko omawia właściwe postępowanie.
Autyzm wymaga zastosowania intensywnej terapii, dopasowanej do indywidualnych potrzeb pacjenta. Należy też pamiętać, że jest to zaburzenie rozwojowe, a nie choroba. Pragniemy zwrócić uwagę na fakt, że „rozwój osób z autyzmem często charakteryzuje się bardzo dużymi deficytami w obszarze komunikacji funkcjonalnej”. W świetle tych słów chcemy zaprezentować terapię PECS. Magdalena Kaźmierczak wskazuje, że terapia PECS skierowana jest do osób nieposługujących się efektywnym, funkcjonalnym system komunikacji.
Fibromialgia to problem, w którym pacjent skarży się na dolegliwości bólowe mięśni, więzadeł oraz powięzi. W Polsce jest rzadko rozpoznawana, a do niedawna była ona właściwie nieznana. Leczenie fibromialgii wymaga m.in. terapii psychologicznej, ponieważ ból wiąże się tutaj z nagromadzonym napięciem i emocjami. Ponadto w leczeniu fibromialgii konieczna jest rehabilitacja ruchowa i fizykoterapia. Te oraz inne metody stosowane w tym przypadku omówione zostały w niniejszym wydaniu.
Zawartość dostępna online
Dietoterapia
Postępowanie dietetyczne w alergiach krzyżowych
Cholina w regulowaniu stłuszczenia narządów wewnętrznych
Witamina K w profilaktyce demineralizacji kości i osteoporozy
Rola witaminy C w zapobieganiu infekcjom oraz poprawie stanu skóry
Fitoterapia
Rośliny amazońskie i polskie w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych
Zastosowanie pokrzywy w zaburzeniach metabolicznych
Kontrowersje w naturoterapii
Komplementarne leczenie fibromialgii
Naturoterapia dzieci
Terapia PECS dzieci z autyzmem
Żywienie dzieci w mukowiscydozie
Naturoterapia w onkologii
Posty w terapii nowotworów
Postępowanie w jednostkach chorobowych
Kąpiele solankowe w chorobie zwyrodnieniowej
Dieta i suplementacja w leczeniu kamicy nerkowej
Akupunktura w terapii udaru mózgu
Badania laboratoryjne, diagnostyczne, kliniczne
Diagnostyka raka jelita grubego