Drodzy Eksperci i Miłośnicy naturoterapii, przed nami grudniowe wydanie Naturoterapii w praktyce – magazynu, w którym uznani eksperci dzielą się z Wami nowoczesną wiedzą z zakresu medycyny naturalnej. O czym przeczytamy w zimowym wydaniu?
Przejdźmy zatem do szczegółów.
Aromaterapia to starożytna sztuka leczenia z wykorzystaniem olejków wprowadzanych do organizmu, głównie poprzez układ oddechowy. Myśląc o terapeutycznych zapachach, przychodzą nam do głowy jeszcze dwie nazwy: masaż i medytacja. Wykorzystanie efektu synergii w przypadku wymienionej triady jest jak najbardziej możliwe. Czy sama aromaterapia, czyli sztuka wykorzystania naturalnej mocy roślin, jest w stanie znacząco wpłynąć na nasze zdrowie? O tym, jakie olejki wykazują działanie przeciwzapalne i czy możliwe jest wzmocnienie za ich pomocą układu odpornościowego opowie magister farmacji – Artur Rakowski.
Warto również krótko wspomnieć o substancji znanej jako pyłek pszczeli lub pyłek kwiatowy. Sprawdźmy jego właściwości. Pyłek kwiatowy wykazuje wiele wartości odżywczych i działanie antybiotyczne. Zawiera także szeroką gamę witamin. Więcej na ten temat pisze Piotr Nowotnik.
Moc roślin objawia się także w działaniu tzw. antybiotyków botanicznych. Są one stosowane m.in. w leczeniu przerostu bakterii w jelicie cienkim. O SIBO (ang. Small Bacterial Intestinal Overgrowth) mówi się, gdy liczba bakterii przekroczy 100 000 na mL. Jak imbir i oregano wpływają na terapię SIBO, opisuje Monika Skuza.
Medytacja zyskuje obecnie na popularności. Ludzie mają dość pośpiechu, doceniają za to krótkie chwile ciszy i wytchnienia. Praktykowanie medytacji pozwala na opanowanie swoich myśli i zyskanie spokoju. Więcej na ten temat pisze Michał Pasterski.
Leczenie cellulitu to kwestia, która dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Główną przyczyną powstawania powszechnej skórki pomarańczowej jest zaburzenie pracy naczyń krwionośnych i limfatycznych. Z pomocą przychodzą nam naturalne kosmetyki antycellulitowe. Na jaką substancję warto postawić? Guarana, imbir, a może miłorząb japoński? Temat leczenia cellulitu wyczerpująco przedstawi fizjoterapeuta – Jędrzej Wróblewski.
Włosy chronią nas przed zimnem, promieniowaniem słonecznym, urazami, ale są też nieodłącznym elementem atrakcyjności. Nic więc dziwnego, że zabiegamy o ich pielęgnację i utrzymanie w dobrej kondycji. W jaki sposób może pomóc nam w tym naturoterapia? Czy istnieją skuteczne zioła na wypadanie włosów? Przyjrzyjmy się temu z bliska.
Sygnałem, który powinien jednoznacznie skłonić nas do działania jest oczywiście nadmierne wypadanie włosów. Niezależnie od przyczyn ich utraty, warto zadbać o zewnętrzne i wewnętrzne wzmocnienie. Zatem jakie zioła na wypadanie włosów stosować? Większość z nich znamy z naszej kuchni. Dobrym przykładem jest pieprz Cayenne przyspieszający cyrkulację krwi, która z kolei poprawia proces odżywienia cebulki włosa.
Kolejnym przykładem zioła na wzmocnienie włosów jest żeń-szeń. Zawarte w nim związki z grupy saponin – ginsenozydy pobudzają ich wzrost. Badania wykazują ponadto, że korzeń żeń-szenia przeciwdziała katagenowi, czyli fazie zaniku wzrostu włosa będącej efektem ubocznym chemioterapii.
Zioła na wzmocnienie włosów to bardzo szeroka kategoria – nie sposób przytoczyć jej tutaj w całości. Trudno nie wspomnieć jednak o dobroczynnym działaniu tak pospolitych roślin, jak cebula i czosnek. Są one źródłem związków siarkowych, budujących białka włosów.
Odrębnym rozwiązaniem jest olejek na wypadanie włosów. Zaletą olejków jest łatwość aplikacji i zbawienny wpływ na regenerację mieszków włosowych. Jaki olejek na wypadanie włosów zatem wybrać? Warto wziąć pod uwagę m.in. olej arganowy, migdałowy i rycynowy.
Wymienione powyżej zioła na włosy wykazują efektywne działanie odżywcze. Aby dowiedzieć się więcej na temat naturalnej regeneracji włosów, sięgnij po artykuł dr n. farm. Pauliny Znajdek-Awiżeń.
W grudniowym numerze poruszone zostaną jeszcze dwa ważne tematy: hemostaza i jej zaburzenia oraz bartoneloza. Kwestię problemu krzepnięcia krwi opisze dr n. med. Adam Nowicki. Bartoneloza, czyli choroba zakaźna przechodząca ze zwierzęcia na człowieka, omówiona zostanie przez Aleksandrę Poncyljusz.
Już teraz sięgnij po świeżą porcję wiedzy z zakresu naturoterapii!