Drodzy Eksperci i Miłośnicy medycyny naturalnej, przed Wami kolejne wydanie magazynu Naturoterapia w Praktyce, na łamach którego dowiecie się m.in.:
DMSO, czyli dimetylosulfotlenek, jest znany od wielu lat, jednak dopiero po 1961 roku zwrócono uwagę na jego prozdrowotne właściwości. Okazało się, że może być wykorzystywany podczas leczenia przypadłości takich jak amyloidoza, PBS (Painfull Bladder Syndrome), choroby neurodegeneracyjne i cukrzyca. Wykazuje także działanie immunomodulujące. Więcej informacji na temat DMSO znajdziesz w artykule Marka Fischera.
Zbliżone działanie na układ odpornościowy przejawiają również naturalne immunomodulatory, szczególnie skuteczne w leczeniu infekcji u dzieci. Lek. med. Anna Sosnowska zaznacza również, że jednym z najpotężniejszych jest uczucie – poczucie bezpieczeństwa, bliskości i bycia kochanym.
Zaspokajanie wyżej wymienionych potrzeb jest procesem długotrwałym i trwającym przez lata. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pojawia się kolejna infekcja u dziecka i wymagana jest natychmiastowa pomoc? W takich przypadkach na szczególną uwagę zasługują dwa nietypowe immunomodulatory: Padma 28 i Transfer Factor. Więcej na ich temat przeczytasz w najnowszym numerze Naturoterapii w Praktyce.
Podstawy masażu Tui Na opierają się na tekstach klasycznych dzieł medycyny chińskiej oraz na przekazach praktyki klinicznej. Znajduje on szerokie zastosowanie w leczeniu dziecięcych przypadłości, w tym także zespołu nadpobudliwości z deficytem uwagi (ADHD). Chińska medycyna pediatryczna przyczyn ADHD upatruje w zaburzeniu fizjologicznym w formie patologicznego Gorąca. Jego eliminacji można dokonać wykonując właśnie masaż Tui Na. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu lekarza Tradycyjnej Medycyny Chińskiej – Marty Kubisz-Gregori.
Pozostając w świecie medycyny wschodniej, przejdźmy do tematu terapii dłoni według szkoły koreańskiej (Korean Hand Therapy – KHT). KHT to mikrosystem akupunkturowy, opracowany przez doktora Tae Woo Yoo. U jego podstaw leży założenie, że dłonie odzwierciedlają fizjologię całego ciała, a wszystkie organy wewnętrzne i tkanki mogą być kontrolowane poprzez delikatną stymulację ich punktów i rejonów na dłoniach. Do niewątpliwych zalet KHT należy fakt, że jest ona bezpieczna i łatwa do nauczenia. Jak dokładnie działa koreańska terapia dłoni? Na to i wiele innych pytań odpowie doktor akupunktury, Jong Baik.
Kolejnym zagadnieniem wywodzącym się z medycyny wschodu jest oddychanie przeponowe. Ćwiczenia oddechowe stosowane są w redukcji stresu, a także psychosomatycznych stanów chorobowych. Do metod oddychania przeponowego zalicza się m.in. trening uważności (mindfulness), metodę Wima Hofa czy jogę Nejang z dziewięcioma oczyszczającymi oddechami. Więcej na ten temat piszą dr n. med. Marian Majchrzycki i Nikola Geislerova.
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej znany jest od ponad 145 lat, jednak dopiero w 1973 roku dr Benjamin Feingold wysunął hipotezę o związkach nadpobudliwości z alergią pokarmową. Jak powinna więc wyglądać prawidłowa dieta dla dzieci z ADHD? Szczególną uwagę należy zwrócić na takie czynniki żywieniowe jak cukier rafinowany, sztuczne barwniki i produkty zawierające salicylany. Jak skomponować dietę, aby zminimalizować objawy nadpobudliwości? Odpowiedzi udzieli Alicja Brodowiak.
Kontynuując wątek diety, warto wspomnieć o prozdrowotnym działaniu wina. Okazuje się, że osoby spożywające większe ilości czerwonego wina rzadziej chorują na choroby układu krążenia. Odpowiedzialne jest za to zbawienne działanie resweratrolu. Resweratol wspomaga pracę mięśnia sercowego i zapobiega incydentom niedokrwiennym. Działa rozluźniająco na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych i ochronnie na śródbłonek naczyniowy. Więcej informacji znajdziesz w artykule lek. med. Krzysztofa Błechy.
Jedną z kolejnych roślin o właściwościach leczniczych jest eleuterokok kolczasty, głównie ze względu na swoje właściwości adaptogenne. Adaptogeny to związki ułatwiające przystosowanie się organizmu od niekorzystnych warunków środowiskowych. Za lecznicze właściwości eleuterokoka kolczastego odpowiadają eleuterozydy A, B, B1, B4, C, E, E1, I, K, L i M, dzięki którym można uznać go za surowiec adaptogenny. Więcej o jego prozdrowotnym działaniu dowiesz się z artykułu Artura Rakowskiego.
Zapraszamy do lektury!