Dieta MIND – w trosce o sprawny umysł
W grudniowym wydaniu czasopisma Nautoterapia w Praktyce znajdziesz odpowiedź na pytanie co łączy witaminę D i grzyby? Okazuje się, że grzyby mogą być świetnym źródłem tej witaminy! Sprawdź, jakie grzyby zawierają jej najwięcej. Czeka też na Ciebie niezwykle ciekawa rozmowa z profesor Mirosławą Krauze-Baranowską, kierownikiem Katedry Farmakognozji Wydziału Farmaceutycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na temat farmakognozji, owoców jagodowych, a zwłaszcza maliny czerwonej i maliny czarnej – ich właściwości biologicznych, potencjale prewencyjnym i leczniczym. Przekazujemy również najważniejsze wskazówki dotyczące diety w depresji oraz piszemy o herbacie Pu-erh. Zapraszamy do lektury!
DIETOTERAPIA PRZY ATOPOWYM ZAPALENIU SKÓRY
Mimo że atopowe zapalenie skóry nie ma jednoznacznie potwierdzonej etiologii, wiele badań potwierdziło bezpośredni wpływ czynników środowiskowych – w tym dietetycznych – na różne stopnie zaostrzenia choroby. Źródła mówią o kilku produktach lub składnikach produktów, których spożycie wyraźnie związane jest ze zwiększonym odczuwaniem dolegliwości skórnych. Publikacje wskazują głównie na cytrusy oraz białko jaja kurzego. Nie ma określonej dietoterapii, według której powinna się odżywiać osoba z AZS. Badania kliniczne dowodzą skuteczności zarówno diety eliminującej jeden lub wiele alergenów, ale również diety bogatej w kwas γ-linolenowy (GLA).
Dieta nie wyleczy całkowicie atopowego zapalenia skóry, ale może skutecznie niwelować jego objawy, głównie świąd i rany spowodowane naruszeniem struktury naskórka. Podstawą do wprowadzenia diety eliminacyjnej powinny być badania przeprowadzone przez alergologa, stwierdzające rodzaj alergii, składniki uczulające oraz stopień ich aktywności.
INFEKCJE DRÓG ODDECHOWYCH
Infekcje dróg oddechowych można podzielić na infekcje górnych dróg oddechowych (zapalenie krtani, gardła, migdałków, nieżyt nosa, zapalenie zatok, przeziębienie, u dzieci może towarzyszyć im zapalenie ucha środkowego) i dolnych dróg oddechowych – położonych poniżej fałdów głosowych (oskrzela, płuca). Objawy najczęściej obejmują różne stany zapalne, którym towarzyszy uczucie rozgrzania, opuchnięcia, bólu, a także nadmierne wydzielanie śluzu, uczucie rozbicia i złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, utrata apetytu, dreszcze, gorączka, kaszel.
Infekcje dróg oddechowych wywołują najczęściej wirusy, ale mogą powodować je także bakterie (w tym w wyniku powikłań infekcji wirusowej). Przyczyną infekcji bywają też grzyby, np. z rodzaju Aspergillus (kropidlak) powodujące aspergillozę. Może ona rozwinąć się u osób z obniżoną odpornością, pacjentów onkologicznych czy z innymi chorobami układu oddechowego (gruźlica, zapalenie płuc). Chyba najrzadziej w aromaterapii spotykamy się z chorobami pasożytniczymi atakującymi układ oddechowy.
KOENZYM Q10
Naukowcy szukają sposobów, jak przedłużyć życie osób chorych na choroby sercowo-naczyniowe. Jednym z tropów jest poszukiwanie, skąd komórki, szczególnie mięśnia sercowego, biorą energię. W ten sposób, jak po nitce do kłębka, dochodzimy do centrum energetycznego komórek, czyli do mitochondriów oraz do obecnego w nich koenzymu Q10. Jest to składnik, który sprawdza się szczególnie w kardiologii, ale też w świetle najnowszych badań zmniejsza zachorowalność na COVID-19 oraz działa korzystnie przy otyłości i zespole metabolicznym.
Zawartość dostępna online
Naturoterapia kliniczna
Dieta MIND – w trosce o sprawny umysł
Otwarty dostęp
Fitoterapia w nadczynności tarczycy
Postępowanie żywieniowe w zespole policystycznych jajników (PCOS)
Jakie są najważniejsze wskazówki dotyczące diety w depresji?
Postępowanie w jednostkach chorobowych
Koenzym Q10 – substancja przedłużająca życie w skurczowej niewydolności serca?
Punktowa terapia przeciwbólowa zimnem
Dietoterapia
Żywienie w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz probiotykoterapia łagodząca skutki uboczne leczenia
Fitoterapia
Herbata Pu-erh
Wywiad
Czarna malina i owoce jagodowe w ujęciu farmakognostycznym – wywiad z profesor Mirosławą Krauze-Baranowską
Postępowanie w jednostkach chorobowych
Postępowanie żywieniowe przy nowotworze hormonozależnym piersi
Łuszczyca w postępowaniu dietetyka klinicznego
Otwarty dostęp
Kontrola zdrowej masy ciała: Naturalne składniki botaniczne mogą znacznie przyspieszyć zadanie
Dietoterapia
Dietoterapia przy atopowym zapaleniu skóry
Co łączy grzyby i witaminę D?
Fitoterapia
Infekcje dróg oddechowych – przyczyny, objawy, aromaterapia na przykładach klinicznych
Nalewki – tradycyjny sposób Polaków na zdrowie, czy skuteczny?
Przyprawy ziołowe, warzywne i korzenne w zdrowej diecie
Nowości branżowe
Aktualności w medycynie holistycznej