W czerwcowym wydaniu czasopisma Naturoterapia w Praktyce piszemy o roślinach leczniczych i ziołach poprawiających wzrok. Zaburzenia wzroku są powszechnie występującym problemem zdrowotnym, znakiem czasu związanym z postępem cywilizacyjnym. Przemęczenie oczu, suchość oka, zaburzenia mikrokrążenia siatkówkowego i naczyniowego to m.in. efekt wielogodzinnej pracy przy komputerze, śledzenia ekranu telefonicznego oraz telewizyjnego. Nie bez znaczenia dla wzroku są również czynniki środowiskowe, takie jak ogrzewanie, klimatyzacja, podróżowanie samolotami, dym oraz zanieczyszczenia. Rośliny lecznicze używane w fitoterapii chorób oczu służą jako źródła bezpośrednich środków terapeutycznych oraz surowców do produkcji bardziej złożonych związków. Jakie rośliny przyczyniają się do porawy wzroku? Zapraszamy do lektury!
INTERAKCJE ŻYWNOŚCI Z CHEMIOTERAPEUTYKAMI
Żywienie pacjenta podczas choroby nowotworowej stanowi istotny aspekt współczesnej terapii z uwagi na występowanie licznych interakcji pomiędzy składnikami diety a podawanymi lekami oraz ze względu na wysokie ryzyko występowania zaburzeń ze strony układu pokarmowego, w tym zaburzeń wchłaniania, nietolerancji pokarmowych i braku łaknienia.
TOKSYNY ŚRODOWISKOWE - CZYLI CO STALE NISZCZY NASZE ZDROWIE
Toksyny środowiskowe to substancje chemiczne znajdujące się w naszym otoczeniu: w powietrzu, glebie, wodzie, żywności, które naturalnie nie występują w przyrodzie i są trudne do degradacji. Wpływ toksyn środowiskowych na zdrowie został w dużej mierze zignorowany. Obecnie w organizmie człowieka wykrywanych jest wiele syntetycznych związków chemicznych. W takiej sytuacji mówimy o ksenobiotykach, czyli związkach chemicznych występujących w organizmie, a niebędących naturalnym składnikiem żywego organizmu.