W sierpniowym wydaniu czasopisma Naruroterapia w Praktyce piszemy o zaburzeniach odżywiania u dzieci i naturalnych sposobach na pobudzenie apetytu. Wiele jest chorób cywilizacyjnych XXI w. Jedną z nich, bardzo niepokojącą, są zaburzenia odżywiania u dzieci. Do zaburzeń tych należą: jadłowstręt psychiczny, żarłoczność psychiczna, objadanie kompulsywne, pica oraz wymioty psychogenne. Nieleczone i długotrwałe zaburzenia odżywiania prowadzą do wychudzenia i wyniszczenia organizmu albo nadwagi i otyłości. Nad tym zagadnieniem zastanawiają się lekarze z każdej dziedziny medycyny: pediatrzy, dietetycy, psychologowie. Jak naturalnie wspierać apetyt u dzieci? Poruszamy również temat dietoterapii w niewydolności serca, która stanowi poważny problem zdrowotny i społeczny. Choroba ta występuje u 1–2% dorosłej populacji w krajach rozwiniętych. W Europie niewydolność serca występuje u około 15 milionów osób. W Polsce niewydolność serca rozpoznaje się u blisko miliona osób, natomiast zagrożonych rozwojem tej choroby jest około 12 milionów Polaków. Jakie są zalecenia dietetyczne przy niewydolności serca? Zapraszamy do lektury!
JESIEŃ. CZAS ZWOLNIENIA W TCM
Zakończył się okres dojrzewania i pełnego rozkwitu, który mogliśmy zaobserwować latem. Wychodząc na spacer, zauważymy, że temperatura powoli spada, coraz częściej pojawiają się deszcze i mgły. Przyglądając się uważniej, zobaczymy, jak rośliny i zwierzęta powoli zaczynają przygotowania do nadchodzącej zimy. Słońce chowa się za horyzontem wcześniej, więc dni stają się coraz krótsze. Szczególnie rano i wieczorem czujemy wilgoć i chłód. Procesy, które obserwujemy w przyrodzie, wpływają na naszą fizjologię. W jaki sposób możemy przygotować się do zimy? Jak możemy zadbać o siebie jesienią, by nie dopadła nas chandra lub przeziębienie?
CO NA ZDROWIE STAWY - WZMACNIANIE STAWÓW DIETĄ I SUPLEMENTAMI
Reumatyzm to określenie ponad stu różnych jednostek chorobowych, dotyczących układu ruchu. Uważa się, że choroby reumatyczne mają podłoże autoimmunologiczne, mogą być wynikiem zaburzeń procesów metabolicznych, gromadzenia toksyn i wydalania. Różne jednostki reumatycznych chorób zapalnych leczy się podobnie. Zazwyczaj stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, ale łagodzą one ostre objawy, a ich długoterminowe efekty bywają słabe.