W tym wydaniu czasopisma Naturoterapia w Praktyce piszemy o wspaniałych właściwościach sosny, która jest bogata w związki prozdrowotne i lecznicze. Przeczytasz także o skutkach niedoboru żelaza, który jest jednym z najczęściej spotykanych niedoborów wśród składników mineralnych na świecie. Poruszamy temat endometriozy. Czy można łagodzić jej objawy? Czy da się doprowadzić do pełnej remisji? Czy możliwe jest zajście w ciążę, cierpiąc na nadmiernie gromadzące się endometrium? Skuteczne w jej leczeniu mogą okazać się terapie TCM. Sprawdź, na czym polegają. Zapraszamy do lektury!
PERSPEKTYWY FITOTERAPII BÓLU NEUROPATYCZNEGO
Obecnie życie bez bólu staje się komfortem, bez którego trudno człowiekowi funkcjonować na różnych płaszczyznach, zarówno zawodowej, jak i rodzinnej. Dysponując dziś ogromną wiedzą oraz technologiami, można podejrzewać, że istnieją już terapie i komplementarne sposoby, które pozwolą pokonać ból neuropatyczny. Okazuje się, że tak jednak nie jest. Obserwacje i badania naukowe wskazują, że największy potencjał poszukiwawczy ukryty jest w naturze, dlatego nie powinno dziwić, że wciąż powraca się do surowców roślinnych, które mogą stanowić propozycje rozwiązań przy opracowywaniu nowych leków i skutecznych terapii bólu neuropatycznego opartych na stosowaniu standaryzowanych ekstraktów naturalnych.
KOLKI NIEMOWLĘCE
Kolka niemowlęca to jeden z częstszych powodów zgłaszania się „świeżo upieczonych” rodziców do pediatry. Mimo iż dolegliwość ta w większości przypadków ustępuje samoistnie w pierwszym półroczu życia dziecka, to w znaczący sposób stanowi ona problem w kontakcie między dzieckiem a rodzicem. Ze względu na szerokie spektrum objawów występujących u dzieci borykających się z tym zaburzeniem i mimo wielu badań, ostateczna przyczyna kolek niemowlęcych nie została dotychczas wyjaśniona. W patogenezie rozwoju kolek rozważa się między innymi nadwrażliwości pokarmowe (głównie nadwrażliwość na białka mleka krowiego), nietolerancję laktozy, zaburzenia mikroflory jelitowej, niedojrzałość układu nerwowego, negatywny wpływ dymu tytoniowego, nieprawidłowe, błędnie praktykowane techniki pielęgnacyjne, a nawet czynniki psychospołeczne.
DOBROCZYNNE DZIAŁANIE PRAKTYKI POZYCJI ODWRÓCONYCH W JODZE
Ruch to życie – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Ludzie, którzy zaprzestają aktywności fizycznej, doświadczają spotęgowania dolegliwości bólowych, zmieniają się emocjonalnie, można by nawet zaryzykować stwierdzenie, że stają się nieco innymi osobami. Dewaluują. Od początku 2020 r. Europa walczy z pandemią COVID-19. Każdy z krajów przechodzi ten czas w nieco inny sposób, jednak we wszystkich przypadkach łącznikiem jest jedno słowo, pojawiające się na ustach wszystkich: lockdown. Część naszego społeczeństwa od ponad roku pracuje w systemie home office, część przeszła na pracę hybrydową, a jeszcze inni stracili pracę ze względu na blokadę różnych gałęzi gospodarki. Nie ulega wątpliwości, że zamknęliśmy się w domach i usiedliśmy z oczami wpatrzonymi w niebieskie ekrany. Mówi się o tym, że po opanowaniu pandemii koronawirusa przyjdzie kolejna, równie potężna – pandemia otyłości wraz ze wszystkimi schorzeniami jej towarzyszącymi.